متن کامل خبر


 
امروز بیش از هرجای دیگری دانشگاه‌های ما نیازمند آموزه‌های متعالی حماسه عاشورا هستند

خلاصه خبر: حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی فلاح رفیع در جلسه شورای دانشگاه ضمن تسلیت ایام محرم‌الحرام و عزاداری سالار شهیدان گفتند:امروز بیش از هرجای دیگری دانشگاه‌های ما نیازمند آموزه‌های متعالی حماسه عاشورا هستند

حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی فلاح‌رفیع در ابتدای جلسه‌ی شورای دانشگاه ضمن تسلیت ایام محرم‌الحرام و عزاداری سالار شهیدان گفتند: سیاه‌پوشی و عزاداری راه و رسمی بود که شیعیان از امامان معصوم (علیهم السلام) آموخته‌اند.ائمه(علیهم السلام) بویژه امام صادق و امام رضا(علیهما السلام) که در فضای نسبتا باز سیاسی بودند،در برپائی عزاداری در ایام محرم تاکید فراوان داشتند.

ایشان ضمن بیان احادیثی در زمینه لزوم عزاداری و فضیلت گریه برای امام حسین(علیه السلام) افزودند: باطن عزاداری برای امام حسین(علیه السلام) بهجت و نشاط معنوی را در پی دارد. به همین خاطر است که پیامبر خدا(صلوات الله علیه) خطاب به حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند؛ روز قیامت هر چشمی گریان است مگر چشمی که برای حسین(علیه السلام) گریه کند.

دکتر فلاح‌رفیع در ادامه تاکید کردند اما آنچه مهم است این است که ما می‌بایست در زمینه ابعاد حماسه کربلا تامل و تفکر کنیم. این حماسه درس‌ها و پیام‌های بسیاری برای انسان‌ها داشته است که یکی از آن پیام‌ها و درس‌ها، ارائه جلوه‌ای از ظرفیت والای روح و روان آدمی است. اگر کربلا نبود آدمیان به هیچ گونه‌ای نمی‌توانستند به عظمت روح و ظرفیت فوق‌العاده انسانی پی ببرند.

استاد فلسفه دانشگاه تربیت مدرس در ادامه گفتند: امروز دانشگاه‌های ما می‌بایست ضمن برپایی مراسم عزاداری و اهتمام به شکل سنتی آن به عقلانیت و ظرفیت روحی والایی که از یاران امام(علیه السلام) در حماسه کربلا بروز و ظهور کرد اندیشه کنند. دانشگاه در طراز جمهوری اسلامی می‌بایست دانشگاهی باشد که خروجی آن انسانهایی با مناعت طبع، شجاع، حاکم و مسلط بر خواسته های پست دنیوی، و در یک کلام خداباور حقیقی باشند. به نظر می‌رسد امروز بیش از هرجای دیگر دانشگاه‌ها می بایست به آموزه‌های حماسه عاشورا دقت کنند و از آن بیاموزند.

13 مهر 1395 / تعداد نمایش : 707