دانشکده‌ها


 
Law.Pic.jpg
حقوق

دانشکده حقوق در سال 1391 تاسیس گردیده است و مشتمل بر 5 گروه علمی «حقوق خصوصی»، «حقوق جزا و جرم‌شناسی»، «حقوق مالکیت فکری»، «حقوق عمومی» و «حقوق بین الملل» است. در گروه‌های حقوق خصوصی و حقوق جزا و جرم شناسی، پذیرش دانشجو در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری انجام می‌شود. لیکن در سه گروه دیگر صرفا در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو وجود دارد. قبل از تشکیل دانشکده حقوق، گروههای مذکور در دانشکده علوم انسانی فعال بوده‌اند و این دانشکده دارای 28عضو هیات علمی اعم از ثابت و مدعو می‌باشد.

Hum.Pic.jpg
علوم انسانی

دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس، خود را در قبال توسعه پایدار مبتنی بر دانایی در کشور مسئول و متعهد می داند. این دانشکده تلاش می کند از طریق گسترش ظرفیت های آموزشی و پژوهشی در سطح ملی و منطقه ای و با استفاده از تجربیات علمی در حوزه های علمی جهان، سعی شایسته در تولید فکر و دانش داشته باشد و دانشجویانی پژوهشگر، خلاق، مشارکت جو و پیشرو برای پاسخ به چالش های آینده مسائل ایران اسلامی و با پذیرش مسئولیت های تاریخی و فرهنگی خود تربیت نماید.

Sci.Pic.jpg
علوم پایه

به دنبال تاسیس دانشگاه تربیت مدرس بعنوان اولین دانشگاه تحصیلات تکمیلی تاسیس شده پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در سال 1360 دانشکده علوم پایه با راه اندازی رشته های ریاضی، زمین شناسی، زیست شناسی، شیمی و فیزیک آغازبه کار کرد. این دانشکده با همکاری اساتید توانمند و برجسته کشور توانست کادر هیأت علمی بسیاری از دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی کشور را در زمینه های مختلف تامین کند. باافزایش کادر هیات علمی و پذیرش دانشجو و گسترش رشته های مورد نیاز، دانشکده به دانشکده های علوم ریاضی،علوم زیستی، فناوریهای برتر و علوم پایه تبدیل شد. در حال حاضر دانشکده علوم پایه شامل بخش های زمین شناسی، شیمی و فیزیک می باشد.

Med.Pic.jpg
علوم پزشکی

دانشکده علوم پزشکی همزمان با تأسیس دانشگاه تربیت مدرس در سال 1362 فعالیت آموزشی پژوهشی خود را با الهام از اهداف والای انقلاب اسلامی ایران برای احیای تمدن باشکوه و فرهنگ انسان ساز اسلام آغاز نمود. این دانشکده خدمات خود را معطوف رفع نیاز کشور به نیروهای علمی و متخصص و متعهد در حوزه علوم پزشکی و ارتقای سطح آموزش عالی کشور نمود و در این راستا با برنامه‌ریزی‌های آموزشی در تربیت کادر علمی مورد نیاز دانشگاه های کشور در طی 40 سال گذشته تلاش فوق العاده‌ای نمود. بطوریکه امروزه اکثر دانش‌آموختگان این دانشکده در دانشگاه‌ها و مؤسسات درمانی و مراکز تصمیم‌گیری در حوزه سلامت سراسر کشور منشاء خدمات شایانی می‌باشند. همچنین پژوهشگران در رفع نیازهای بخش سلامت در تولید واکسن ها و داروها طبیعی و دیگر خدمات مورد نیاز بخش سلامت تلاش‌های مؤثری می‌نمایند. اکنون این دانشکده در راستای اهداف دانشگاه تربیت مدرس برای دستیابی به مرجعیت علمی و تعالی در علم و تکنولوژی همت گمارده تا گام های توانمند برای تحقق دانشگاه نسل سوم بردارد و راه درخشش در صحنه بین المللی را موفقت آمیز تجربه کند.

Math.Pic.jpg
علوم ریاضی

دانشکده علوم ریاضی متشکل از گروه های آمار، ریاضی محض، ریاضی کاربردی و علوم کامپیوتر است که از سال 1387 فعالیت خود را در محل دانشکده علوم پایه آغاز نمود. سابقه تآسیس این دانشکده به سال 1363 و برپایی گروه های آمار، ریاضی کاربردی (گرایش آنالیز عددی) و ریاضی محض بر می گردد.

Bio.Pic.jpg
علوم زیستی

دانشکده علوم زیستی به عنوان دانشکده‌ای ممتاز و منحصر به تحصیلات تکمیلی تلاش می‌کند با تکیه بر اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان توانمند، متعهد و پرتلاش به تولید و اشاعه دانش در حوزه علوم پایه بپردازد. دانشکده از طریق توسعه پژوهش‌های بنیادی و کاربردی و ایجاد فضای رقابتی علمی نسبت به نیازهای علمی جامعه و صنعت پاسخگو بوده و تلاش می‌کند با حفظ برتری علمی خود در کشور به بهبود و ارتقاء آن در سطح جهانی بپردازد.

Tech.Pic.jpg
علوم و فناوری‌های بین رشته‌ای

در دنیای کنونی، انسان جهت مواجهه با مسایل و حل مشکلات پیچیده نیازبه خواستگاه‌های علمی جامع و کافی دارد. در این میان، مطالعات و تحقیقات بین رشته‌ای است که موجب می شود محیط پیرامون افراد، به خصوص افراد و متخصصان دانشگاهی انسجام و جهت گیری خاص پیدا نماید و باعث پویایی نظام آموزشی و پژوهشی و در نتیجه، پاسخگویی آنها به مشکلات جامعه گردد. دانشکده فناوری‌های بین رشته‌ای منطبق با چشم انداز خود جایگاهی برای راه اندازی رشته‌هایی است که بصورت مستقل در یک دانشکده به تنهایی امکان برگزاری را ندارد و نیاز به زیرساخت جدیدی برای برگزاری این رشته‌ها بصورت همزمان توسط چند دانشکده می باشد.

Eng.Pic.jpg
فنی و مهندسی

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس متعهد به توسعه مرزهای دانش از طریق ایجاد محیط مناسب پژوهشی است. دانشکده ارائه آموزشهای منعطف با محتوای روزآمد، کاربردی و برخاسته از پژوهش را به جامعه فنی کشور، دولت و منطقه را رسالت خود قرار داده، دانشجویانی با هدف و انگیزه، اعتماد به نفس و خودباور را تربیت می‌نماید.

Agr.Pic.jpg
کشاورزی

دانشکده کشاورزی در سال 1361 طی حکمی از طرف ستاد انقلاب فرهنگی توسط آقای دکتر تیمور توکلی تأسیس گردید.

ManEco.Pic.jpg
مدیریت و اقتصاد

در سال 1387 براساس برنامه راهبردی دانشگاه، دانشکده مدیریت و اقتصاد، اولین مجوز راه اندازی دانشکده از بین دانشکده های جدید التأسیس را از هیأت امنا دانشگاه اخذ و در سال 1388 با 8 گروه آموزشی تشکیل گردید.

Nat.Pic.jpg
منابع طبیعی و علوم دریایی

پردیس منابع طبیعی و علوم دریایی از سال 1363 در دانشگاه آغاز و از سال 1369 به محل پردیس نور انتقال یافت در حال حاضر دو دانشکده و دارای 8 گروه آموزشی و 11 رشته – مقطع است که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد.

Ece.Pic.jpg
مهندسی برق و کامپیوتر

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت‌مدرس در طول نزدیک به سه دهه فعالیت، دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری را در گرایش‌های اصلی مهندسی برق و کامپیوتر عرضه نموده است.

Cheme.Pic.jpg
مهندسی شیمی

دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس از سال 1362 با شش بخش، از جمله مهندسی شیمی، کار خود را آغاز نمود. طبق مصوبه هیأت امنای دانشگاه و تأیید وزارت متبوع از آغاز سال 1389 بخش مهندسی شیمی به دانشکده مهندسی شیمی ارتقاء یافته است. دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس، به عنوان تنها دانشکده تحصیلات تکمیلی مهندسی شیمی در کشور در سال 1362 تأسیس شد. رسالت اصلی این دانشکده، تربیت نیروهای متخصص و کارآمد در سطح کارشناسی ‌ارشد و دکترا به منظور رفع نیازهای آموزشی-پژوهشی و صنعتی کشور در زمینه‌های فرآیندهای مهندسی شیمی، نفت و پتروشیمی، مهندسی پلیمر، زیست فناوری و زیست پزشکی بوده است.

1_279_1459923657748_Ise.Pic.jpg
مهندسی صنایع و سیستم‌ها

مهندسی صنایع دانشگاه تربیت مدرس در سال 1363 با هدف تربیت اعضای هیأت علمی و متخصصان مطلع و آگاه در زمینه مهندسی صنایع و آخرین مباحث روزآمد این تخصص، فعالیت خود را آغاز کرد.

Civil.Pic.jpg
مهندسی عمران و محیط زیست

دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس فعالیت خود را با هدف تربیت اعضای هیأت علمی و متخصصان مطلع و آگاه در زمینه مهندسی عمران از سال 1361 آغاز نمود. ارائه خدمات علمی و پژوهشی در دوره تحصیلات تکمیلی با هدف تولید علم و رفع نیازهای کشور از برنامه های مهم این دانشکده بوده و هست. این دانشکده سهم بسزایی در تقویت روحیه اعتماد به نفس و قطع وابستگی علمی و ایجاد زمینه های استقلال علمی داشته است.

Meche.Pic.jpg
مهندسی مکانیک

دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تربیت مدرس از سال ۱۳۶۲ در قالب بخش مهندسی مکانیک آغاز به کار کرده است؛ سپس در سال ۱۳۹۲ این بخش به‌صورت دانشکده مستقل شد. این دانشکده در طی 40 سال گذشته با هدف‌گذاری مناسب، برنامه‌ریزی و تلاش مستمر توانسته است با جذب اعضای هیأت ‌علمی توانمند به همراه استفاده از تجربه اعضای هیأت ‌علمی با سابقه، پذیرش دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری داخلی و بین‌المللی و تهیه امکانات مناسب آموزشی و پژوهشی به جایگاه مناسبی در سطح کشور دست پیدا کند.

Art.Pic.jpg
هنر

دانشکده هنر دانشگاه تربیت مدرس در سال 1363 به عنوان یک دانشکده مستقل فعالیتهای علمی خود را با چهار گروه آموزشی و چهار رشته کارشناسی ارشد «مهندسی معماری، کارگردانی، نقاشی و گرافیک» آغاز کرد.