متن کامل خبر


 
کارگاه داروینیسم و تکامل گرایی زیستی

خلاصه خبر: بخش اول کارگاه استادان با عنوان « داروینیسم و تکامل گرایی زیستی در بوته نقد و بررسی»

کارگاه داروینیسم و تکامل گرایی زیستی
بخش اول کارگاه استادان با عنوان « داروینیسم و تکامل گرایی زیستی در بوته نقد و بررسی» که از سوی معاونت آموزشی دانشگاه تربیت مدرس تدارک دیده شده بود، در تاریخ 9/3/95 در سالن اجتماعات ساختمان آموزش برگزار گردید.
دکتر علی فلاح رفیع در این کارگاه ضمن طرح مباحثی تفصیلی در موضوعاتی چون سیطره داروینیسم در جهان معاصر، ادعای داروینیسم و تکامل گرایی، به ذکر پیشگامان داروین و نیز حال و هوای فکری پس از وی در مغرب زمین پرداختند.
در قسمت دیگر این کارگاه، استادان که عمدتا از رشته های زیستی بودند، دیدگاهها و نیز سوالات خود را مطرح کردند.
در ادامه مسئول نهاد رهبری دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به سوالات مطرح شده، ادامه میاحث را به موضوع استدلال های علمی داروین اختصاص دادند.
استاد فلسفه دانشگاه تربیت مدرس سپس نقد و بررسی این نظریه را آغاز کردند. در این قسمت ابتداء با اشاره به انواع مواجهه ها با داروینیسم در جامعه ایران و نیز جهان غرب، نقدهایی چون نبود حدواسط ها، عدم تبیین‌پذیری علمی، نبود روند ثابت در انتخاب طبیعی، کاربرد زبان و کتابت، ژن دم و غیره را مطرح کردند.
ایشان که نقدها را به دوقسم نقد نقضی علمی و نقد ایجابی علمی تقسیم کرده بودند ، در این قسمت نظرات زیست شناسان و محققان مخالف را ذکر کردند و بیان داشتند نقد ما درباره تکامل زیستی در این مرحله نقد انگیزه ها نیست بلکه دیدگاه تجربی و علوم زیستی و استدلال های زیست‌شناسان و فسیل‌شناسان را مطرح می نماییم هرچند نقدهای دیگری نیز به نظریه وارد و قابل طرح است.
این کارگاه که از ساعت 9 صبح آغاز شده بود در ساعت 12:30 به پایان رسید.
کارگاه دوم در ادامه این موضوع به تقاضای شرکت کنندگان و نیز معاونت آموزشی دانشگاه در تاریخ 16/3/95 به یاری خدای متعال برگزار خواهد شد.

19 خرداد 1395 / تعداد نمایش : 661