متن کامل خبر


 
مراسم سخنرانی امیر خلبان دکتر احمد مهرنیا به مناسبت سالگرد آزادسازی خرمشهر

خلاصه خبر: در سالروز آزادی خرمشهر، مراسم ویژه سخنرانی در مسجد قدس دانشگاه برگزار گردید که طی آن اقشار مختلف دانشگاهی پس از اقامه نماز ظهر و عصر میزبان امیر سرتیپ خلبان دکتر احمد مهرنیا بودند.

در سالروز آزادی خرمشهر، مراسم ویژه سخنرانی در مسجد قدس دانشگاه برگزار گردید که طی آن اقشار مختلف دانشگاهی پس از اقامه نماز ظهر و عصر میزبان امیر سرتیپ خلبان دکتر احمد مهرنیا بودند.
امیر مهرنیا در ابتدای سخنان خود به تلاش و از خودگذشتگی های تمام اقشار مردم به ویژه سپاه و ارتش در طول 8 سال دفاع مقدس اشاره نموده و تصریح نمودند که محوریت سخنانشان معطوف به نقش نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در طول سال های انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی خواهد بود.
ایشان آغاز سخن خود را به نقش نیروی هوایی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی قرار داده و به تاثیرآرمان های انقلاب اسلامی در میان پرسنل نیروی هوایی در آن سالها اشاره داشتند که نهایتا منجر به استقبال سطوح مختلف آن نیرو از امام خمینی رضوان الله تعالی علیه در 12 بهمن شد و دیدار تاریخی همافران با رهبر کبیر انقلاب را در 19 بهمن همان سال رقم زد. ایشان همچنین به تبیین نقش نیروی هوایی در سالهای اول انقلاب پرداخته و کمک‌های سرنوشت سازی را که نیروی هوایی ارتش در جهت مقابله با عناصر ضد انقلاب در غرب و شمال غرب کشور داشت، برشمردند.
نویسنده کتاب ستاره های نبرد هوایی در بخش بعدی سخنان خود نقش نیروی هوایی را در طول جنگ بسیار مهم ارزیابی کرده و افزودند: در بسیاری از موارد نقش نیروی هوایی برای عموم مردم شاید چندان عیان و آشکار نباشد، مثلا در یک مورد فرزندان غیور کشور در نیروی هوایی ، 48 فروند از هواپیماهای جنگی دشمن را نابود کردند؛ حال تصور کنید این 48 فروند چه کمک شایانی می توانست به دشمن بعثی بکند؟ و چه تعداد بمباران می توانست انجام دهد و چه نقش مخربی ایفا کند؟ در عملیات بیت المقدس نیز که منجر به آزادسازی خرمشهر گردید، نیروی هوایی اهداف بسیار مهمی را مورد هدف قرار داد که شاید از انظار عموم پنهان مانده باشد؛ تنها در یک مورد تخریب یک پل که توسط نیروهای بعثی ساخته شده بود، مانع از ترانزیت نیروهای دشمن به پشت جبهه شد که در نتیجه آن نیروهای ایرانی توانستند قریب به 19 هزار نفر از نیروهای دشمن را به اسارت بگیرند.

5 خرداد 1395 / تعداد نمایش : 716