متن کامل خبر


 
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در جمع اساتید معتکف دانشگاه تربیت مدرس: تعداد واقعی دانشگاهیان معتکف سراسر کشور 200 هزار نفر است

خلاصه خبر: حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در جمع اساتید معتکف دانشگاه تربیت مدرس: در دنیای کنونی برخی با عنوان دنیای ارتباطات فکر کردن را از جوانان گرفته اند

حجت الاسلام والمسلمین محمدیان در جمع اساتید معتکف دانشگاه تربیت مدرس: تعداد واقعی دانشگاهیان معتکف سراسر کشور 200 هزار نفر است/ در دنیای کنونی برخی با عنوان دنیای ارتباطات فکر کردن را از جوانان گرفته اند
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها (مأوا)، در آخرین روز مراسم معنوی اعتکاف در دانشگاه تربیت مدرس، حجت الاسلام والمسلمین محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با حضور در جمع اساتید و دانشجویان معتکف در مسجد این دانشگاه به سخنرانی پرداخت.
حجت الاسلام محمدیان با اشاره به متقارن شدن مراسم معنوی اعتکاف در فصل بهار گفت: بهار فصل رویش و تازه شدن است و اعتکاف هم باید برای شما همین طور باشد. پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: در عمر انسان نسیم های بیداری هراز چندگاهی می وزد و انسان باید خود را در مسیر این نسیم ها قرار دهد.
وی با بیان توجهات خداوند برای معتکفین تاکید کرد: هر کسی به نحوه ای از این ماه و خصوصا از ایام اعتکاف استفاده می کند؛ و بسیاری هستند که توفیق این را ندارند که در مساجد بنشینند و معتکف شوند اما این فضای معنوی ا دوست دارند و می خواهند با حضور در بین معتکفین، حداقل با حال و هوای شان مانوس شوند.
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان افزود: در گذشته هم مراسم اعتکاف برگزار می شد که در آن زمان بیشتر کهنسالان و پیرها شرکت می کردند و آن هم به صروت گسترده نبود و تعدا محدودی از مساجد این اقدام را انجام می دادند اما زمانیکه این مراسم معنوی برای اولین بار در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد، با سرعتی خاص در دیگر دانشگاه تسری پیدا کرد که نشان از فرهنگ پذیری مردم از دانشگاه و تاثیر آن بر جامعه می دهد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها تأکید کرد: در حال حاضر قریب به 700 هزار نفر در کشور معتکف شده اند که از این تعداد 200 هزار نفر از این آمار را دانشجویان تشکیل می دهند که نسبت به ظرفیت مساجد دانشگاه های سراسر کشور بسیار قابل توجه است و بسیاری از دانشجوان به دلیل نبود ظرفیت در دانشگاه های خود مجبورند به مساجد شهرها بروند که بازم هم تاثیر پذیری را نشان می دهد و این آمار بسیار خوشحال کننده است که جوانان و خصوصا دانشجویان این همه برای معتکف شدن و ماندن سه روز در دانشگاه و راز نیاز و عبادت تلاش می کنند.
حجت الاسلام محمدیان با برشمردن یکی از زیبایی های اعتکاف گفت: اعتکاف، خلوتی عبادت ویژه و بسیار زیباییست که در این ایام مورد توجه است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به قالب شدن فرهنگ تفکر در جوانان افزود: روایتی وجود دارد که می گوید، بیشر عبادت ابوذر فکرد کردن او بود و این یعنی فکر مردن در این ایام عبادت است.
حجت الاسلام والمسلمین محمدیان افزود: متاسفانه امروزه و در دوره ی حاضر اصلا وقتی برای فکر کردن گذاشته نشده است و آنهایی که دنیا را اداره می کنند می گویند اتاق فکر هایی است و آنان به جای شما فکر می کنند و دنیا را دنیای ارتباطات نامیده اند در صورتی که چنین نیست.
وی با سرعتی شدن زندگی امروز مردم تاکید کرد: در این شرایطی که همه چیز به سرعت در حال گذر است انسان باید بتواند فکر کند و با تفکر کردن است که می توان به مقام های بالاتر رسید و اعتکاف را باید با فکر کردن همراه کرد چرا که در این مدت انسان می تواند همه زندگی خود را تغییر دهد.
حجت الاسلام محمدیان گفت: انسان با تفکر کردن می تواند به کشفیات بسیاری برسد و این کشفیات حتما نباید برای دیگران باشد چه بسا با تفکر کردن به بسیاری از راز و رمز های خود پی ببرد.
وی افزود: قرآن بسیار سفارش می کند که باید همه حقایق درون را کشف کرد و وقتی کره ی زمین پشت می کند به زمین تمام آن چیزی که وجود دارد مخفی است چرا که تاریک است ولی با نمایان شدن خورشید دوباره پیدا می شوند.
حجت الاسلام محمدیان با بیان گنج های که در انسان به امانت گذاشته شده است از جانب خدا افزود: این ها را باید انسان به کار گیرد تا بتواند راه تعالی و سعادت را در پیش گیرد.
وی ادامه داد: بیشتر انسان های کنونی خودشان را گم کرده اند و اصلا گاهی مواقع فراموش می کنند که حتی گم شده است و همین طور پیش می رود و در نهایت زنگ خطر به صدا در می آید که دیگر کار از کار گذشته است.
حجت الاسلام محمدیان افزود: ابتدا برای دیگران دعا کنید تا دعای خودتان مورد قبول گردد و با خدا معامله کنید بخشنده باشید تا خداهم شما را بدون دلیل ببخشد.

26 اردیبهشت 1395 / تعداد نمایش : 674