متن کامل خبر


 
دومين همايش دانشجويي فلسفه در ايران برگزار شد

خلاصه خبر: به مناسبت روز جهاني فلسفه ، دومین همایش سالانه دانشجویی فلسفه در ایران به همت گروه فلسفه و انجمن علمی فلسفه دانشگاه تربيت مدرس، 27 آبان ماه در دانشكده علوم انساني برگزار شد.

به مناسبت روز جهاني فلسفه ، دومین همایش سالانه دانشجویی فلسفه در ایران به همت گروه فلسفه و انجمن علمی فلسفه دانشگاه تربيت مدرس، 27 آبان ماه در دانشكده علوم انساني برگزار شد.

در ابتدای این نشست علمی دكتر محمد سعیدی‌مهر، دبیر علمی این همایش ضمن خیر مقدم به حاضران اظهار داشت: امسال دومین سال برگزاری این همایش دانشجویی است و با تجربه سال گذشته هم به نظر می‌رسد که امسال می‌توانیم این همایش را با توفیق بیشتری برگزار کنیم.
وی افزود: برگزاری همایش، کنفرانس و غیره سنتی است که سال‌ها در مجامع علمی و در سطح کشورهای مختلف برگزار می‌شود. براساس فوائد متعددی که این نشست‌ها می‌تواند داشته باشد، بسیاری از مراکز در صدد برگزاری چنین نشست‌هایی هستند.
دبیر علمی این همایش با اشاره به سفر اخیر خود به کشور اسپانیا گفت: در کنفرانس متافیزیک و ماوراء‌الطبیعه و نسبت آن با علوم مختلف از جمله الهیات که در کشور اسپانیا برگزار شد، بیش از 30 کشور در آن کنفرانس حضور داشتند و محفل و گردهمایی خیلی مفید و موثری بود.

وی اظهار کرد: در کشور خودمان شاید در این جهت خیلی پیشرو نیستیم، اما مدتی است در مجامع داخلی چنین چیزی انجام می‌شود. البته در تاریخ می‌بینیم جلساتی از قرون گذشته برگزار می‌شده و بزرگان علمی جمع می‌شدند و در قالب مناظره بحث‌های علمی مطرح می‌شده است.
سعیدی مهر با بیان اینکه ویژگی خاص این همایش دانشجویی بودن آن است گفت: هدف از این همایش، قرار دادن فرصتی در اختیار خود دانشجویان است که مطالب و یافته‌های خود را عرضه کنند. در همایش‌ها معمولا كمتر نوبت به دانشجویان می‌رسد. تلاشمان این بوده که فرصتی در اختیار خود دانشجويان قرار دهیم تا به صورت فعالانه در اين جلسات شركت كنند.
مدیر گروه فلسفه دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد: با توجه به صنعت ارتباطات، ارائه دیدگاه‌های شخصی کار سختی نیست و ممکن است این سوال پیش آید که همایش چه ضرورتی دارد. باید گفت بیشتر ، حواشی جلسات همایش اهمیت دارد به خصوص گفتگوها و پرسش و پاسخ‌ها كه امیدواریم این اتفاق امروز بیفتد.
وی در پايان خاطر نشان كرد: در پی این هستیم که در سال‌های بعدی به این سمت برویم که همایش را در سطح بین‌المللی برگزار کنیم تا بتوانیم حضور دانشجویان فلسفه در خارج از کشور را نیز داشته باشیم.
پس از سخنان دكتر سعيد مهر همایش با برگزاری 4 پنل تخصصی ادامه يافت و نشست هايي با موضوعات "متافيزيك و معرفت شناسي"،‌ " منطق، فلسفه زبان و فلسفه علم"،‌" فلسفه و ..."، " فلسفه اخلاق و فلسفه دين " و نشست هايي به زبان انگليسي برگزار شد.

 

3 آذر 1394 / تعداد نمایش : 1001