متن کامل خبر


 
کارگاه آموزشی ژئوپلیتیک مرزها در سال 2015 در دانشکده علوم انسانی برگزار شد

خلاصه خبر: قطب علمی جغرافیای سیاسی دانشگاه، کارگاه آموزشی «ژئوپلیتیک مرزها در سال 2015» را با حضور پروفسور میشل فوشه روز یکشنبه هفدهم آبان ماه برگزار کرد.

قطب علمی جغرافیای سیاسی دانشگاه، کارگاه آموزشی «ژئوپلیتیک مرزها در سال 2015» را با حضور پروفسور میشل فوشه روز یکشنبه هفدهم آبان ماه برگزار کرد.

در این کارگاه آموزشی که با حضور جمعی از دانشجویان دکترای جغرافیای سیاسی از دانشگاههای تربیت مدرس، تهران، خوارزمی، دانشگاه عالی فرماندهی (نداجا) برگزار گردید، جدیدترین نظریات پیرامون مرزها و تحولات مرزی در دوره معاصر مورد بررسی قرار گرفت.
پروفسور فوشه ضمن اشاره به مطالعات سی ساله اش در حوزه مرزها و کتابها و مقالات متعددی که در این زمینه به رشته تحریر درآورده است، بیان کرد: اکنون در دنیای بدون مرز نیستیم. مرز یک مفهوم حقوق بین‌الملل است که معمولاً توسط طرفین به رسمیت شناخته می‌شود. مرز پایان حاکمیت یک کشور و شروع حاکمیت کشور دیگر است. مرز یک گسست در فضا و نشانه‌ای نمادین است. جهان بدون مرز، جهانی هراسناک است. مرزها از بین نرفته‌اند بلکه در برخی فضاها مانند اروپا مرزها باز شده است. در اروپا برخی کارکردهای پیشین مرزی به کار گرفته نمی‌شود. مثلاً حقوق گمرکی در بودجه کشورها نقش قابل توجهی ایفا نمی‌کند اما در آفریقا یا در کشورهای کمتر توسعه یافته حقوق و عوارض گمرکی در بودجه ملی نقش به سزایی دارند.

وی گفت: در ترسیم و مدیریت مرزها، نقشه‌های ذهنی نقش مهمی دارند به عنوان نمونه مقامات هند علاقه‌ای ندارند گفته شود که حوزه اقیانوس آرام مرکز قدرت در قرن بیست و یکم است و تلاش می‌کنند القا کنند که حوزه اقیانوس آرام و هند مرکز قدرت خواهند بود. این یک نقشه ذهنی است. لذا هند درصدد گسترش ناوگان دریایی خود با کمک فرانسه است و می‌خواهد حضور خود را در اقیانوس هند تقویت و تثبیت کند.
این ژئوپلیتیسین فرانسوی در ادامه به معرفی «اطلس استراتژیک نفوذ فرانسه» که توسط خود وی تدوین و در کشورهای مختلف و به زبانهای مختلف ترجمه شده، پرداخت.
گفتنی است پروفسور فوشه استاد برجسته ژئوپلیتیک، استاد کالج مطالعات جهان فرانسه، سفیر پیشین فرانسه در لتونی، فرستاده ویژه فرانسه به بالکان و قفقاز، رئیس مرکز آنالیز و پیشگیری وزارت امور خارجه فرانسه، سفیر فرانسه در امور اروپایی و متخصص برجسته ژئوپلیتیک مرز می‌باشد. وی کتابها و تألیفهای گوناگونی از جمله: کتاب «جبهه‌ها و مرزها»، «وسوسه مرزها»، «اطلس استراتژیک نبرد نقشه‌ها»، اطلس نفوذ فرانسه»، «مرزهای آفریقا»، »ژئوپلیتیک قطب شمال» و.... در این حوزه دارد.

 

24 آبان 1394 / تعداد نمایش : 961