متن کامل خبر


 
صعود تیم کوهنوردی دانشگاه به قله سبلان

خلاصه خبر: به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ تیم انجمن کوهنوردی دانشگاه 7 مردادماه جاری در قالب یک برنامه فرهنگی ورزشی به بام آذربایجان صعود کرد.

تیم کوهنوردی دانشگاه به قله ۴۸۱۱ متری سبلان در استان اردبیل صعود کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ تیم انجمن کوهنوردی دانشگاه 7 مردادماه جاری در قالب یک برنامه فرهنگی ورزشی به بام آذربایجان صعود کرد.

در این برنامه که به مدت 3 روز و به همت مرکز تربیت بدنی دانشگاه انجام شد، اعضای تیم کوهنوردی دانشگاه توانستند از جبهه شمال شرقی به قله ۴۸۱۱ متری سبلان صعود کنند.

محمد یزدی سرپرست تیم کوهنوردی دانشگاه که در مقطع دکتری رشته باستانشناسی تحصیل می کند، در گفتگویی با اشاره به علت انتخاب این فصل برای صعود اظهار داشت: برای دستیابی به این قله، در فصول مختلف سال می توان برنامه ریزی کرد که در هر فصلی دارای جاذبه خاصی است. مرکز تربیت بدنی دانشگاه با توجه به پایان فصل امتحانات؛ فصل تابستان را برای صعود انتخاب نمود.

وی در خصوص جاذبه های طبیعی سبلان گفت: یخ دریاچه ‌ای كه در بالای مخروط آتشفشان اصلی سبلان قرار دارد، در ماه ‌های مرداد تا اواسط شهریور ذوب می شود و مرتفع ‌ترین دریاچه آتشفشانی جهان را تشكیل می‌ دهد.


 

یزدی با بیان اینکه مسیرهای مختلفی برای صعود به قله سبلان وجود دارد، گفت: شابیل از گذشته به عنوان مبدأ صعود مطرح بوده و با وجود راه ماشین رو تا پناهگاه، به مسیر اصلی صعود تبدیل شده است. برای رسیدن به آبگرم شابیل باید از شهر لاهرود واقع در جاده اردبیل به مشکین شهر به سمت جنوب پیش رفته و با گذر از کناره دره بسیار زیبای شیروان دره به شابیل رسید. مسافت شابیل تا پناهگاه را می توان با اتومبیل های لندرور (در مدت حدود نیم ساعت) و یا با پیاده روی و کوهپیمایی (در مدت سه الی چهار ساعت) طی کرد.


وی در ادامه افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده، تیم کوهنوردی دانشگاه فعالیت خود را در هر دو مسیر رفت و برگشت بصورت پیاده طی کرد. این تیم پس از شب مانی در پناهگاه حسینیه، صبح روز 7 مردادماه برنامه صعود به قله را طی مدت 5 ساعت به انجام رساند. اعضای تیم کوهنوردی پس از پایان برنامه صعود از مجتمع آبگرم شابیل استفاده کردند.

سرپرست تیم در پایان ضمن تشکر از حمایت های مرکز تربیت بدنی دانشگاه گفت: برگزاری برنامه های ورزشی تاثیر بسیار مناسبی در تقویت بنیه جسمی دانشجویان داشته و منجر به ایجاد نشاط روحی در بین آنها می شود.

 


 

اعضای تیم کوهنوردی دانشگاه:

1. مهندس نصیر علیزاده مربی انجمن کوهنوردی دانشگاه

2. سیدمحمد سیدیزدی دبیر انجمن دانشجویی کوهنوردی دانشگاه و سرپرست تیم

3. محمد حسن نصرتی مدیر روابط عمومی دانشگاه

4. مصطفی خورسندی(دانشجو)

5. ایمان ناطقی(دانشجو)

6. مسعود قیصری(دانشجو)

7. حسین میرزا نژاد(دانشجو)

8. محمدامین امجدی(دانشجو)

9. امین کریمی(دانشجو)

10. محمدرضا بحری(دانشجو)

11. محمد رشوند(دانشجو)

12. مسعود چناری پاریزی(دانشجو)

13. امیر نیکبخت(دانشجو)

14. رضا زارعی(دانشجو)

15. سجاد حمره(دانشجو)

16. ناصر فریاد(دانشجو)

17. جاوید جلالی فر(کارمند)گفتنی است سبلان با تلفط ترکی آذربایجانی ساوالان و در تالشی سفلون، کوهی است مرتفع که در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر قرار دارد. سبلان سومین قله بلند ایران و یک کوه آتشفشانی غیر فعال است.
 

14 مرداد 1396 / تعداد نمایش : 1581