متن کامل خبر


 
انسان محوري يكي از مولفه هاي مهم در عقلانيت جديد غرب است

خلاصه خبر: مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در نشست شوراي دوم اسفند ماه دانشگاه ، انسان محوري يا اومانيسم را يكي از مولفه هاي مهم در عقلانيت جديد غرب عنوان كرد.

مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در نشست شوراي دوم اسفند ماه دانشگاه ، انسان محوري يا اومانيسم را يكي از مولفه هاي مهم در عقلانيت جديد غرب عنوان كرد.
حجت الاسلام فلاح رفيع مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري ضمن تسليت ايام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) اظهار داشت:‌ اميدوارم اين ايام بهانه اي براي توسل به آن حضرت و چنگ زدن به دامان ملكوتي ايشان و بهره گيري از انفاس قدسيه آن بزرگوار باشد.
وي در ادامه بحث عقلانيت غربي به يكي ديگر از مولفه هاي آن اشاره كرد و گفت: يكي از مولفه هاي مهم در عقلانيت جديد غرب، ‌انسان محوري يا انسان گرايي و اومانيسم ( اصالت انسان) است.
انسان محوري به اين معناست كه انسان از قرن هفدهم به بعد ارزش بسياري در غرب پيدا كرد و به عنوان هدف براي تمامي فعاليت هاي اقتصادي، اجتماعي،‌ سياسي، ‌نظامي، هنري و ... قرار گرفت.
وي افزود: در رابطه با بحث انسان محوري اين سوال مطرح مي شود كه مگر مهم و ارزشمند شدن انسان اشكال دارد و مگر در دين ما نيز اين امر مورد توجه قرار نگرفته است؟ در پاسخ به اين سوال بايد گفت كه در دين به ويژه دين اسلام، انسان كرامت ذاتي دارد و گل سرسبد هستي و هدف خلقت است. در دين اسلام، انسان خليفه و جانشين خدا است اما در غرب، ارزش انسان به خاطر كرامت ذاتي او نبود بلكه ارزش مادي و رفاه او سبب ارزشمندي او شد و تمامي تلاش ها بايد در جهت رشد مادي و رفاه انسان صورت بپذيرد. در تفكر غرب،‌ انسان از دين،‌ خدا و از زمين و آسمان طلبكار شد و خود انسان، محور شد. يكي از تبعات اومانيسم، آزادي است كه اين آزادي و دموكراسي با آزادي كه از منظر دين مطرح مي شود متفاوت است.

4 اسفند 1395 / تعداد نمایش : 1047