متن کامل خبر


 
آغاز پنجمین کنگره عناصر کمیاب ایران

خلاصه خبر: پنجمین کنگره عناصر کمیاب ایران، امروز سی ام آذرماه با حضور اساتید، صاحبنظران، دانشجویان و علاقمندان حوزه علوم زیستی در سالن اجتماعات جابربن حیان دانشگاه آغاز به کار کرد.

آغاز پنجمین کنگره عناصر کمیاب ایران
پنجمین کنگره عناصر کمیاب ایران، امروز سی ام آذرماه با حضور اساتید، صاحبنظران، دانشجویان و علاقمندان حوزه علوم زیستی در سالن اجتماعات جابربن حیان دانشگاه آغاز به کار کرد.
در مراسم افتتاحیه دکتر محمد تقی خانی مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و عضو هیأت علمی گروه بیوشیمی بالینی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه، طی سخنانی تلاش در حیطه علوم زیستی را راهگشای بسیاری از مشکلات طبیعت و بشر امروزی دانست و اظهار داشت: پژوهش در زمینه عناصر کمیاب چه آن دسته از عناصری که برای بشر مفید است و چه آنهایی که مضر هستند و باید از زندگی انسان حذف شوند، حائز اهمیت است. محیط زیست بستر سلامت انسان هاست ازاینرو برگزاری کنگره های اینچنینی برای جلب توجه مسئولین و سیاستگذاران می تواند مفید باشد.
وی خاطر نشان کرد: امروزه در دنیا توجه به محیط زیست یکی از اولویت های بشری است؛ چرا که مستقیم با سلامت جامعه مرتبط است. آلودگی آب، هوا و مواد غذایی و وجود عناصر مضرری همچون جیوه، سرب و... سلامت جامعه را به خطر انداخته و برای ایجاد زندگی بهتر و سالم تر باید نسبت به شناسایی و حذف عناصر زیان آور و همینطور اضافه کردن عناصر کمیاب مفید به جیره غذایی مردم اقدام شود.
دکتر تقی خانی ادامه حیات بشر را منوط به بسیاری از عناصر کمیاب دانست و تصریح کرد: علم بیوشیمی در زمینه عناصر کمیاب کمک کننده است. افزایش دانش و راه های تشخیص این عناصر یکی از بخش های مهم بیوشیمی بالینی در آزمایشگاه های تشخیص طبی می باشد که هر چه دقیق تر و سریع تر به تشخیص دست یابیم، کمک بیشتر و بهتری به بیمار و پزشک معالج کرده ایم.
وی در پایان افزود: اگر جامعه سالم نباشد، به آگاهی هم دست نمی یابد و در نهایت به پیشرفت و توسعه هم نخواهد رسید. همکاری دانشکده های علوم پزشکی، علوم زیستی، علوم کشاورزی و صنایع غذایی و محیط زیست که همگی با سلامت انسان مرتبط هستند و ایجاد بین رشته ای ها و افزایش همکاری ها بین وزارت بهداشت و وزارت علوم به منظور توسعه تحقیقات در حوزه عناصر کمیاب می تواند سلامت غذایی و جسمانی مردم را ارتقاء داده و در نهایت سلامت جامعه را بهبود بخشد.
پیش از سخنان دکتر تقی خانی، دبیر این کنگره ضمن تأکید بر اهمیت عناصر کمیاب اظهار داشت: این رویداد، گردهمایی پژوهشگران و محققان شاخه های مختلف مرتبط با عناصر کمیاب برای ارائه جدیدترین دستاوردهای این حوزه می باشد. انجمن عناصر کمیاب و دانشگاه تربیت مدرس با برگزاری این کنگره، فرصت علمی جدید و مغتنمی را برای ارتباط پژوهشگران و صنعت در این زمینه فراهم آوردند.
ساجدی دانشیار گروه بیوشیمی دانشکده علوم زیستی دانشگاه افزود: اهمیت عناصر کمیاب در حوزه زیست محیطی (آب، خاک، هوا) و در زمینه کیفیت محصولات کشاورزی که تأمین کننده غذا و در نهایت سلامت مردم جامعه هستند، بر کسی پوشیده نیست.

آغاز پنجمین کنگره عناصر کمیاب ایران

دکتر ساجدی به حضور طیف وسیعی از پژوهشگران فعال در حوزه عناصر کمیاب اشاره کرد و گفت: در این کنگره 30 عنوان سخنرانی و 250 پوستر در محورهای مختلف شامل: سلامت و بیماری، تغذیه انسانی، متابولیسم بیولوژیکی، داروسازی، دندانپزشکی و مهندسی بافت، علوم کشاورزی، شیلات و دامپزشکی، نانوتکنولوژی، بیوانفورماتیکف آلودگی¬های زیست محیطی، فرایند سلولی و ملکولی، زمین شناسی پزشکی و روش های نوین در سنجش عناصر کمیاب ارائه می گردد که این میزان مشارکت از حیث تعداد و تنوع پژوهش حائز اهمیت است و از گستردگی فعالیت های اجرایی و علمی کنگره حکایت دارد.
وی همچنین از مشارکت 10 شرکت مرتبط در بخش نمایشگاهی کنگره و حمایت مالی 7 سازمان از کنگره به عنوان نقاط قوت کنگره پنجم عناصر کمیاب نام برد.
گفتنی است پنجمین کنگره عناصر کمیاب ایران 30 آذر آغاز و با ارائه سخنرانی های متنوع حول محورهای کنگره، برپایی نمایشگاه های جانبی، برگزاری مجمع عمومی انجمن و انتخابات هیأت مدیره و کارگاه های آموزش تا 2 دیماه ادامه دارد.

30 آذر 1395 / تعداد نمایش : 1431