متن کامل خبر


 
رسيدن به خودكفايي از طريق پژوهش يك ضرورت قطعي در كشور است

خلاصه خبر: نشست شوراي دانشگاه با حضور رييس، معاونان و روساي دانشكده ها و با حضور سردار حاجي زاده فرمانده نيروي هوا فضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، 22 آذر ماه در سالن شوراي دانشگاه برگزار شد.

نشست شوراي دانشگاه با حضور رييس، معاونان و روساي دانشكده ها و با حضور سردار حاجي زاده فرمانده نيروي هوا فضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، 22 آذر ماه در سالن شوراي دانشگاه برگزار شد.
در ابتداي اين نشست دكتر احمدي رييس دانشگاه در سخناني ضمن خوشامدگويي به سردار حاجي زاده اظهار داشت: با توجه به تلاش ها و توانمندي شگفت انگيزي كه در پيشرفت علم و فناوري در بدنه سپاه به ويژه هوافضا صورت گرفته، نياز است تا پيوندي ميان دانشگاه و نيروهاي توانمند نظامي برقرار شود و دانشگاه تربيت مدرس در اين زمينه همكاري هاي منسجمي صورت دهد تا هم دانشجويان و اساتيد از اين رهگذر توشه علمي قوي بردارند و هم نتايج تحقيقات آنها براي سيستم دفاعي كشور مفيد واقع شود.
در ادامه سردار حاجي زاده فرمانده نيروي هوا فضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، در سخناني اظهار داشت: موضوع پژوهش و تحقيقات براي كشور ما يك انتخاب نيست، بلكه يك مساله اضطراري و قطعي است. ما از ابتداي پيروزي انقلاب تاكنون با يك ائتلافي از دشمنان روبرو بود و در حال حاضر با يك تهديد و جنگ تركيبي به مقابله با ما برخاسته اند و در تمام حوزه ها از جمله ديپلماسي، اقتصاد، عمليات ويژه، عمليات چريكي، عمليات جنگ هاي كلاسيك، عمليات تبليغاتي، رواني و عمليلات سايبري و حمايت از شورش هاي داخلي بر عليه ايران فعاليت مي كنند و در اين راستا با تيم هاي نخبه و متخصص در امر مذاكره، چيزهايي كه قبلا از ما گرفته اند را به ما پس مي دهند.
وي افزود: با وجود تمامي اين تهديدات ما متوجه مي شويم بايد تكيه مان به داخل كشور باشد و در حوزه نظامي و غير نظامي بومي سازي كنيم. ما در حوزه نيروهاي مسلح اگر دور تا دور ما حصار كشيده شود در توليد تسهيلات به ويژه تسهيلات موشكي متوقف نخواهيم شد و اين كار ميسر نشد مگر با استفاده از توان دانشگاه ها و شركت هاي دانش بنيان كه توانستيم با ظرفيت اندكي از آنها در حوزه هاي مختلف دفاعي و سامانه هاي پدافندي به خودكفايي برسيم و اتكاي خود را از بيگانگان برداريم.
وي تصريح كرد: اين كار مي تواند در حوزه غير نظامي نيز رخ دهد و دانشگاهها در اين حوزه ورود كرده و كمك كنند تا منويات مقام معظم رهبري در خصوص بومي سازي توليد در كشور اجرا گردد.
وي گفت: دانشگاه تربيت مدرس دانشگاه ويژه اي است كه در حوزه تحصيلات تكميلي و به دور از سياست زدگي مي تواند در اين حركت علمي نقش مهمي را ايفا كند و موقعيت و شان اين دانشگاه به حدي است كه مي تواند در اين زمينه نهضتي فكري ايجاد نمايد.
در ادامه رييس دانشگاه تصريح كرد: نگاه دانشگاهيان به ويژه دانشگاهيان تربيت مدرس اين است كه يكپارچگي، امنيت و موفقيت دولت و نظام و مردم براي ما حائز اهميت است و اميدواريم بتوانيم پروژه هاي موفقي را در اين زمينه به انجام برسانيم و همكاري خوبي را با نيروي هوا فضاي سپاه پاسداران داشته باشيم. در اين راستا ايجاد يك پژوهشكده نوع 3 جهت ارجاع پروژه هاي بزرگ و انجام پروژه هاي كوچك نهفته در آن مي تواند براي تحقق اهداف و فعاليت هاي دفاعي كشور منشا اثر باشد. همچنين تحقيقات پيشرفته نظامي مي تواند موفقيت هايي را براي بخش هاي غير نظامي نيز فراهم كند و ان شاالله آينده كشور با خودكفايي و موفقيت هاي بيشتر رقم بخورد.

فرمانده نيروي هوا فضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي

سپس اعضاي شورا به بيان نظرات و ديدگاهاي خود در اين زمينه پرداختند.
در ادامه دكتر آقاكوچك دبير هيات مميزه دانشگاه به بررسی بند 1 ماده 4 آیین نامه ارتقا مصوب 18/12/94 شورای عالی انقلاب فرهنگی پرداخت.
وي اظهار داشت: آيين نامه جديد ارتقاي اعضاي هيات علمي در اسفند ماه 94 به تصويب شوراي عالي انقلاب فرهنگي رسيد و درمرداد ماه سال جاري از سوي وزير علوم جهت اجرا به دانشگاهها ابلاغ شد. ما موظيم از تاريخ اول دي ماه سال جاري آيين نامه جديد را به اجرا بگذاريم و در شيوه نامه اجرايي آيين نامه پيش بيني شده در مورد برخي از بندها، اين امكان وجود دارد كه ضوابط و شاخص هايي از سوي برخي از اركان دانشگاه تهيه و پيشنهاد شده و در هيات مميزه دانشگاه به تصويب برسد.
وي با توضيحاتي در خصوص بند 1 ماده 4 آیین نامه خاطر نشان كرد: با توجه به مفاد بند 1 جدول 4 آیین نامه ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی و کاربرگهای موجود در گزارش نامه فعالیتهای آنها، حضور فعال و تمام وقت اعضای هیات علمی و مشارکت در انجام تکالیف تعیین شده، براساس شاخص های جدول پیوست تعیین شده و امتیاز آن برای هر نیمسال محاسبه می شود.
در پایان هرسال تحصیلی امتیاز کسب شده از این بند برای هر نیمسال توسط هیات رئیسه دانشکده تعیین شده و در پرونده عضو هیات علمی ثبت می شود و به صورت محرمانه برای معاون آموزشی دانشگاه ارسال می شود. در زمان بررسی پرونده متقاضی رئیس دانشکده امتیاز این بند را برای حداکثر 10 نیمسال تحصیلی منتهی به زمان درخواست متقاضی به دبیرخانه کمیته منتخب اعلام می کند.
در ادامه اعضاي شورا به بحث و بررسي در خصوص مفاد بند1 ماده 4 آيين نامه جديد پرداختند و پس از بحث و گفتگو، بند 1 ماده 4 آیین نامه ارتقاي اعضاي هيات علمي با اكثريت آرا تصويب شد تا جهت طرح و تصويب نهايي به هيات مميزه دانشگاه ارجاع داده شود.

28 آذر 1395 / تعداد نمایش : 1207