متن کامل خبر


 
برگزاری نکوداشت آیت الله احمدی در دانشگاه

خلاصه خبر: مراسم نکوداشت آیت الله دکتر احمد احمدی نخستین رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سازمان سمت چهاردهم آذرماه با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد و دکتر رضا داوری اردکانی و بسیاری از چهره های علمی و فرهنگی در سالن اجتماعات استاد مطهری دانشگاه برگزار شد.

مراسم نکوداشت آیت الله دکتر احمد احمدی نخستین رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سازمان سمت چهاردهم آذرماه با حضور سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر وحید احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، آیت‌الله سیدمصطفی محقق داماد و دکتر رضا داوری اردکانی و بسیاری از چهره های علمی و فرهنگی در سالن اجتماعات استاد مطهری دانشگاه برگزار شد.
در این آیین، صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از آیت الله احمد احمدی به عنوان یک سرمایه فرهنگی یاد کرد که در مسیر خدمت به جامعه و عرصه فرهنگی کشور گام های موثری برداشته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خدا را شاکرم که امروز توفیق حاصل شد تا در نکوداشت شخصیت برجسته‌ای که به او علاقه خاصی دارم حضور داشته باشم. تقریبا از 2 سال پیش برای برگزاری این مراسم پیگیری می‌کردم و باید بگویم پیش از آنکه دکتر احمدی به این نکوداشت نیاز داشته باشد، ما نیاز داریم تا سرمایه‌های خود را بشناسیم و آن را به نسل جدید معرفی کنیم.
صالحی امیری ادامه داد: او یکی از ریشه‌های این کشور است که در دو منظر حوزه و دانشگاه فعالیت کرده است. او از تبار علامه طباطبایی، شهید مطهری و آیت‌الله محقق داماد است. هرکدام از این شخصیت‌ها سرمایه‌های ملی ما هستند که در فضیلت، اخلاق، معرفت و انسانیت زبانزدند و باید از آنها تجلیل کنیم.
او افزود: پیش از اینکه شخصی را تجلیل کنیم، باید به شخصیت او ارج نهیم زیرا جامعه خسته امروز به این افراد نیاز دارد و ما کمتر می‌توانیم آنها را در تاریخ تکرار کنیم. از گذشته تا امروز با دوره کردن تاریخ می‌بینیم که باید قدردان سرمایه‌های خود باشیم. این سرمایه انسانی و اخلاقی نماد و الگویی برای ما و نسل جوان امروز ماست که نیازمند شناسایی منابع اخلاق و فضیلت است.
وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: بنده همیشه از دکتر احمدی چیزهای جدیدی یاد گرفته‌ام و فکر می‌کنم همه نهادها از جمله نهادهای فرهنگی باید از این شخصیت استفاده کنند. اخلاص او یکی از ویژگی‌های زبانزد اوست. پاکدامنی، عدم تعلق به مادیات دنیوی، منش اعتدلالی و پرهیز از افراط و تفریط و همچنین اخلاق و انسان‌گرایی و صراحت لهجه و عدم‌توجه به مناسبات سیاسی، همگی جزو مؤلفه‌های شخصیتی انسان بزرگی به نام دکتر احمدی است.
صالحی امیری افزود: امروز اگر بخواهیم علامه طباطبایی را در منبع فضیلت در جامعه شناسایی کنیم، باید به سراغ افرادی مانند آیت‌الله جوادی آملی و دکتر احمدی برویم. متاسفانه ما به داشته‌های خود توجه کمتری می‌کنیم و حیف که ریشه‌های خود را پیدا نمی‌کنیم. آقای احمدی ریشه ماست و برای تداوم فرهنگ این جامعه باید ریشه‌ها را پاس داشت. او به مثابه شهید مطهری، بهشتی و مفتح است و به همان میزان در وحدت حوزه و دانشگاه نقش داشته است.
او به نقش حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی در شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد و گفت: یکی از سکانداران شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر احمدی است. تبار فرهنگی این سرزمین را احمدی‌ها و امثال او تشکیل می‌دهند.

نکوداشت آیت الله احمدی

وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: بنده همیشه در مقابل بزرگان تعظیم می‌کنم و سعی دارم از آنها بیاموزم. من به شاگردی احمدی افتخار می‌کنم. او برگردن من و شما حق بزرگی دارد. امیدوارم چراغ‌های فروزانی مانند دکتر احمدی همیشه در این سرزمین روشن باشند تا ما بتوانیم حیاتی فرهنگی و انسانی داشته باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد با اهدای لوحی از حجت‌الاسلام والمسلمین احمدی تقدیر کرد و با اشاره به پیام آیت‌الله جوادی آملی درباره او، احمدی را آیت‌الله خواند.

علی اصغر فانی عضو هیات علمی دانشکده علوم انسانی و وزیر پیشین آموزش و پرورش در این مراسم با بیان اینکه سابقه آشنایی وی با دکتر احمدی به سال 65 بازمی گردد، گفت: وی در شورای تغییر بنیادین نظام آموزش و پرورش، 135 بار جلسه پنج ساعته برگزار کرد و در همه جلسات نیز به علت وقت شناسی سر ساعت حاضر می شد.
عضو هیات علمی دانشگاه به مسوولیت پذیری و جدیت در کار دکتر احمدی اشاره و اضافه کرد: وی به زبان های عربی، انگلیسی، اردو و آلمانی تسلط دارد بدون آنکه از هیچ معلمی کمک گرفته باشد.
فانی ادامه داد: دکتر احمدی قبل از انقلاب نیز 10 جزء قرآن را به انگلیسی ترجمه کرد و این زبان ها را در ایام تابستان و زمانی که خانواده اش به زادگاه شان سفر می کردند، می آموخت.
وزیر پیشین آموزش و پرورش با بیان اینکه دکتر احمدی در هزینه های دولتی و حفظ بیت المال بسیار سختگیر است، افزود: به جرات می توان گفت سازمان سمت و دانشکده علوم انسانی با صرف کمترین هزینه اداره شده است.
وی با اشاره به خلوص و تواضع این استاد برجسته حوزه و دانشگاه، از وی به عنوان الگویی مناسب برای دانشجویان و دانش آموزان یاد کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه سعه صدر، صراحت لهجه و وقت شناسی دکتر احمدی مثال زدنی است به حریت و آزادگی وی اشاره کرد و گفت: آیت الله احمدی از برخی چهره های سیاسی دفاع کرده که کمتر کسی جرآت آن را به خود داده است.
وی از این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خواست تا با وقت گذاری، دانش و یافته های خود را مکتوب کرده تا بحر عظیم این اطلاعات ثبت و ضبط شود.
عضو فرهنگستان علوم ایران نیز در این مراسم، آیت الله احمدی را یک روحانی متخصص الهیات دانست که هرگز ترک اولی از وی سر نزده است.
آیت الله سید مصطفی محقق داماد اظهار داشت: دکتر احمدی با متد درس خوانده و ادبیات عرب را عمیق می داند در حالیکه هیچگاه اظهار فضل نکرده، وی شاگرد علامه طباطبایی بود، ما طلبه ها علامه را توسط دکتر احمدی می شناختیم.
این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: دکتر احمدی همیشه در خدمت علامه طباطبایی بود، بطوری که وقتی برادر وی درگذشت، دکتر احمدی عبا را کنار گذاشت و در مراسم ختم او مانند یک خادم شرکت کرد.
وی تصریح کرد: برای توسعه و تحقق اخلاق در جامعه مطالب زیاد نوشته و موعظه های فراوان شده است، اما اخلاق در جامعه یافت نمی شود و در دانشگاه اخلاق طلبگی وجود ندارد.
محقق داماد گفت: عامل مهم برای تحقق اخلاق و عملی شدن آن، وجود یک الگو و اسوه است تا مردم و جوانان از آن درس بگیرند، دکتر احمدی یک نمونه اخلاقی در میان جامعه است، فردی که ذره ای تکبر ندارد.
این مجتهد و حقوقدان، راستگویی، امانت داری، تواضع و شجاعت را از ویژگی های آیت الله احمدی برشمرد و افزود: وی عالم الهیات است که فلسفه، فقه، تاریخ و ادبیات را می داند، اما هرگز به زبان نمی آورد.
رییس فرهنگستان علوم نیز گفت: همواره از دکتر احمدی آموخته و در حضر و سفر با وی بوده ام و در این مدت مهربانی و درستکاری وی را آزمودم.
رضا داوری اردکانی با بیان اینکه این عضو شورای انقلاب فرهنگی در عمر 83 سال خود یکبار هم پیش نماز نبوده، این کار وی را نشانه پروش و تربیت اسلامی او دانست.
وی با بیان اینکه آیت الله احمدی به مدت 30 سال با علامه طباطبایی همدم و همراه بوده، ادامه داد: تاثیر رفتار علامه در وی به خوبی مشهود است.
رییس فرهنگستان علوم با تاکید بر لزوم تجلیل از بزرگان علم و فرهنگ در کشور گفت: باید از این افراد بدون ملاحظه قدردانی شود، هر چند دکتر احمدی تمایلی برای این برگزاری این نکوداشت از خود نشان نداد.
وی از آیت الله احمدی به عنوان بانی اصلی دانشگاه تربیت مدرس یاد کرد و افزود: به خلق و علم و دانش وی ادای احترام می کنم.
داوری اردکانی اضافه کرد: این استاد حوزه و دانشگاه با وجود فیلسوف بودن، بدون هیچ ادعا و توقعی و در کمال سادگی زندگی کرده است.
استاد گروه کلام و فلسفه اسلامی دانشگاه تهران نیز با اشاره به ویژگی های آیت الله احمدی گفت: اخلاص، صداقت، صمیمیت، تقوا و دلسوزی از نکات بارز این شخصیت علمی و فرهنگی است.
نجفقلی حبیبی با بیان اینکه از سال 61 دکتر احمدی را می شناسم، افزود: وی با دقت نظر مقالات دانشجویان را مطالعه کرد و نقش موثر وی در تربیت نیروی انسانی و اساتید و متخصصان علوم انسانی بی بدیل است. به گفته وی، بسیاری از اساتید رشته علوم انسانی از سراسر کشور تربیت یافته این شخصیت دینی و علمی هستند.
حبیبی با بیان اینکه احمدی هرگز دنبال ثروت اندوزی و پست و مقام نبوده، ادامه داد: افرادی نظیر وی بی شک بهترین اسوه برای معلمان و اساتید هستند آن هم در زمانه ای که جامعه به دلایل زیادی دچار بد اخلاقی شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه و دبیر علمی همایش نیز گفت: دانشکده علوم انسانی در مدیریت جدید خود تلاش دارد از بزرگان این حوزه قدردانی کند به همین منظور مراسم نکوداشت دکتر احمدی را در دستور کار قرار داد.
محمد جعفر حبیب زاده با بیان اینکه برای مراسم نکوداشت دکتر احمدی موسسه حکمت و فلسفه و سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز مشارکت داشتند، افزود: آیت الله احمدی با برگزاری
این مراسم به شدت مخالفت کرد و با دو شرط راضی به برپایی این مراسم شد.
وی با بیان اینکه هدف از این مراسم انتقال تجربه نسل گذشته به نسل آینده است، ادامه داد: آقای احمدی با این شرط که مراسم اثر تربیتی داشته باشد و از بیت المال هم برای برپایی آن هزینه ای نشود با آن موافقت کرد.

نکوداشت آیت الله احمدی

معاون پشتیبانب و منابع انسانی دانشگاه نیز گفت: دکتر احمدی فردی عقل گرا و دین مدار است که در راه دین، دانش و اخلاق خدمات زیادی کرده است.
دکتر محسن محمدزاده افزود: دکتر احمدی حوزه های تعالی و ترقی را در رشته های علوم انسانی توسعه بخشید و در این مسیر شب و روز نداشته است.
وی ادامه داد: تاسیس دانشگاه تربیت مدرس در سال 61 و راه اندازی سازمان سمت از فعالیت های بی بدیل و ماندگار دکتر احمدی است.
محمدزاده دکتر احمدی را مایه افتخار و سرافرازی کشور دانست و اضافه کرد: سازمان سمت تاکنون بیش از دو هزار جلد کتاب در حوزه علوم انسانی منتشر کرده که از ثمرات این دانشمند نیکوکار و فرزانه است.
آیت الله احمد احمدی نیز در این مراسم ضمن قدردانی به خاطر برپایی این مراسم گفت: همه انچه امروز بیان شد به خاطر خوبی و درون پاک افراد حاضر است، زیرا لیاقت این همه لطف را ندارم، در درون ما هزاران عیب است که اگر بر ملا شود وای بر ما.
وی ادامه داد: هر فرد لباس ظاهرش خوب در حالیکه باطنش پنهان است، از این رو دعا می کنم خداوند آنچه را در دل ما است فاش نکند.
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه همه حاضران به دلیل تکریم از علم و دانش و علاقه به آن به این مکان آمده اند، ادامه داد: علی رغم میلم در قم هم آیت الله سبحانی و مصباح نیز مراسمی را برای من برگزار کردند.

نکوداشت آیت الله احمدی

وی با بیان اینکه حدود 20 هزار استاد در سراسر کشور در دانشگاه تربیت مدرس تربیت شده اند، افزود: کتاب های سمت در حوزه علوم انسانی حدود 40 میلیون نسخه است بطوریکه در خانه هر ایرانی حداقل یکی از آنها یافت می شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی توصیه کرد، میراث دانشگاه ها با قدرت، اخلاص، تواضع و دلسوزی حفظ و تقویت شوند.
گفتنی است در این مراسم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تابلوی خط نوشته ای را به پاس زحمات چند دهه آیت الله احمدی به وی اهدا کرد.
در ادامه این مراسم پیام آیت‌الله جوادی آملی به صورت کلیپی پخش شد. در قسمتی از این پیام آمده است: آیت‌الله احمد احمدی شخصیت بارز وحدت حوزه و دانشگاه است. از زمان تاسیس دانشگاه شخصیت‌های بزرگی وجود داشته، احمدی نیز یکی از آنهاست. او چهره برجسته دانشگاه و حوزه است. احمدی، حکیمی است که خیر مطلق را در مردم گسترش می‌دهد. تعلیم کتاب، تزکیه نفس و عمل صالح جزو برکات اوست که در حوزه و دانشگاه منعکس شده و امروز در طول حیات پربرکتش که به طرف حد، عقل و علم حرکت کرده خدمات شایسته‌ای به جامعه، حوزه و دانشگاه داده است. امیدواریم تمام اندیشمندان این کشور از جمله دکتر احمدی مورد توجه حضرت ولیعصر(عج) باشد.
جوادی آملی در این پیام او را آیت‌الله خواند و برایش آرزوی طول عمر کرد.

نکوداشت آیت الله احمدی

15 آذر 1395 / تعداد نمایش : 1644