متن کامل خبر


 
ديدار هیأت آکادمیک دانشگاه شیامن چين با مسئولان دانشگاه

خلاصه خبر: هیأتی آکادمیک از دانشگاه شیامن کشور چین دوازدهم مهر ماه با مقامات دانشگاه دیدار و در نشستی که به منظور ارتقای همکاری دو دانشگاه برگزار گردید، شرکت کردند.

هیأتی آکادمیک از دانشگاه شیامن کشور چین دوازدهم مهر ماه با مقامات دانشگاه دیدار و در نشستی که به منظور ارتقای همکاری دو دانشگاه برگزار گردید، شرکت کردند.

در این نشست ابتدا دکتر خاجی مدير دفتر همكاري هاي علمي و بين المللي به میهمانان چینی خیرمقدم گفت. در ادامه، دکتر احمدی رييس دانشگاه ضمن خوشامدگویی به این هیات، به توصیف دانشگاه تربیت مدرس به عنوان یکی از برترین دانشگاه های ایران که رتبه دو الی سه دانشگاه های داخلی کشور را به خود اختصاص داده است، پرداخت.
وي دانشگاه تربیت مدرس را به عنوان دانشگاهی جامع و دربرگیرنده طیف متنوعی از حوزه های آموزشی از هنر و معماری تا علوم انسانی، علوم زیستی، علوم پایه، کشاورزی، پزشکی، و فنی و مهندسی معرفی نمود.

ديدار هیأت آکادمیک دانشگاه شیامن چين با مسئولان دانشگاه

رییس دانشگاه افزود: دانشگاه تربیت مدرس دارای تقریباً ده هزار دانشجو و 700 عضو هیات علمی است که درصد بالایی از اعضای هیات علمی آن در رتبه‌های دانشیاری و استادی قرار دارند.
وي با توجه به ظرفیت مناسب و توانمندی دانشگاه، همکاری در حوزه های زبان و ادبیات فارسی، علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم پایه و کشاورزی را پیشنهاد نمود.
در ادامه، رئیس دانشگاه شیامن از فرصت ایجاد شده برای ملاقات هیات چینی با مسئولان دانشگاه و آشنایی طرف ایرانی و چینی تشکر نمود و به جایگاه عالی دانشگاه تربیت مدرس در بین دانشگاه های ایران اشاره کرد.
وي از توجه دولت ایران به دانشگاه تربیت مدرس و آموزش افراد متخصص ابراز خرسندی کرد و از تاثیرگذاری دانش آموختگان آن در توسعه اقتصادی و اجتماعی ایران صحبت کرد.
دکتر چونگ شی سخنان خود را با توصیف دانشگاه شیامن ادامه داد و به قدمت دانشگاه برگزاری جشن 95 سالگی این دانشگاه در سال آینده میلادی، اشاره کرد.
وي دانشگاه شیامن را یکی از دانشگاه های برتر چین دانست که توسط دولت حمایت می شود و در حوزه های شیمی، زیست شناسی، مدیریت، و حقوق یکی از بهترین دانشگاه های چین است که از همکاری در زمینه های فوق نیز استقبال می نماید.
وي خاطر نشان كرد: دانشگاه شیامن دارای چهل هزار دانشجوست و بیش از 3 هزار دانشجوی خارجی نیز دارد که البته سهم دانشجویان ایرانی در این میان پایین است. این دانشگاه دارای سه پردیس است و پردیس چهارم آن در کشور مالزی درحال تأسیس می باشد.
دکتر فتح الهی معاون پژوهشي دانشگاه نيز به سابقه درخشان دانشگاه تربیت مدرس، موقعیت مناسب منطقه ای و بین المللی آن و جایگاه خوب آن درمیان 500 دانشگاه برتر جهان اشاره نمود.

ديدار هیأت آکادمیک دانشگاه شیامن چين با مسئولان دانشگاه

معاون پژوهشی و فناوری به عملکرد برجسته دانشگاه در حوزه های فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم پایه پزشکی، و کشاورزی اشاره نموده و به ظرفیت سازی در زمینه های تحقیقات و توسعه تکنولوژی پرداخته و همکاری طرفین در توسعه تکنولوژی را مناسب عنوان كرد. راه اندازی ظرفیت قابل توجه در حوزه بین رشته ای در گروه های آموزشی گوناگون دانشگاه یکی دیگر از موارد مطرح شده توسط دكتر فتح الهي بود.
در ادامه به درخواست طرف چینی، فیلم معرفی دانشگاه شیامن نمایش داده شد.
درنهایت با توجه به ابراز تمایل طرف چینی جهت همکاری با دانشگاه ایرانی، همکاری برای تبادل استاد و دانشجو و توسعه تکنولوژی با سرمایه مشترک مورد توجه قرار گرفت.
ادامه نشست، با مباحث دکتر جلالی معاون آموزشي دانشگاه در خصوص روابط اقتصادی خوب دو کشور و ابراز امیدواری در خصوص تقویت همکاریهای علمی مابین ایران و چین دنبال شد. معاون آموزشي دانشگاه بر برگزاری دوره مشترک آموزشی تاکید کرد و همکاری در حوزه زبان و ادبیات فارسی و زبان چینی را مطرح نمود.
سپس رییس دانشگاه ضمن قدردانی از معرفی تصویری دانشگاه شیامن، قدمت این دانشگاه را برجسته دانست و تصریح کرد: اگرچه دانشگاه تربیت مدرس دانشگاهی جوان است، اما پیشرفت های قابل توجهی در حوزه های گوناگون داشته است.
رييس دانشگاه، پردیس مرکزی، پردیس دانشکده کشاورزی و پردیس دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی را سه مکان اصلی دانشگاه عنوان کرد و بر توسعه جغرافیایی دانشگاه تاکید نمود.
دکتر احمدی در ادامه به نقاط برجسته حوزه مطالعاتی ریاضیات و پژوهشگران زبده این حوزه و تقویت زمینه های مطالعات و حقوق زنان و حق مالکیت فکری اشاره کرد.
وي تصريح كرد: جامعه ایران درحال تحول است و سهم زنان در دانشگاه ها قابل توجه بوده و پیشرفت های سریعی داشته اند. البته حوزه علوم انسانی و علوم پزشکی با تاکید بر شاخه فیزیولوژی نیز توسعه شایان توجهی پیدا کرده است.
در ادامه دکترچونگ شی از امضای تفاهم نامه استقبال کرده و آمادگی خود را جهت ارتقای همکاری مابین دو دانشگاه ابراز نمود.
در پايان اين نشست، تفاهم نامه همکاری علمی ما بین دو دانشگاه به امضای روسای دانشگاه ها رسید.

 

19 مهر 1394 / تعداد نمایش : 1258