متن کامل خبر


 
معارفه دکتر عادل آذر به عنوان رییس جدید دیوان محاسبات کشور برگزار شد

خلاصه خبر: مراسم معارفه دکتر عادل‌ آذر رییس جدید دیوان محاسبات کل کشور با سخنرانی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور نمایندگان پارلمانی و سایر مقامات چهارم مردادماه در محل این نهاد برگزار شد.

مراسم معارفه دکتر عادل‌ آذر رییس جدید دیوان محاسبات کل کشور با سخنرانی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و با حضور نمایندگان پارلمانی و سایر مقامات چهارم مردادماه در محل این نهاد برگزار شد.
براساس این گزارش، دکتر عادل آذر عضو هیات علمی دانشگاه در جلسه علنی سی‌ام تیر مجلس شورای اسلامی با 200 رأی از مجموع 231 رأی نمایندگان مجلس، بر کرسی ریاست دیوان محاسبات نشست. عادل‌آذر پیش از معرفی به صحن مجلس برای ریاست دیوان محاسبات، رئیس مرکز آمار ایران بوده است.
رییس جدید دیوان محاسبات کشور در مراسم معارفه خود این دیوان را دستگاه نظارتی حرفه ای توصیف کرد و گفت: کتاب و راهنمای عمل دیوان محاسبات قانون است.
عضو هیات علمی دانشگاه در مراسم معارفه خود به عنوان رییس دیوان محاسبات و تودیع امین حسین رحیمی رییس پیشین این دیوان اظهار داشت: دیوان محاسبات اگر تخلفی را مشاهده کرد باید با شجاعت و دقت ورود و برخورد کند.
وی با بیان این که تاحدودی در نظامات و قوانین مشکل داریم، تصریح کرد برخی قوانین باید اصلاح شوند در عین حال وظیفه دیوان محاسبات حسابرسی عملکرد دستگاه ها است.
رییس جدید دیوان محاسبات یادآور شد: کارآمدی بودجه کشور در سال 85، 42 درصد، در سال 90، 52 درصد و در سال گذشته نیز 57 درصد بود که این رقم نشان می دهد که حدود 40 درصد از بودجه کشور در بخش عمرانی عملکرد نامناسبی نداشته است.
آذر همچنین گفت: نباید اقتدار حرفه ای دیوان محاسبات خدشه دار شود و باید بپذیریم که می توان با کار مشفقانه عملکرد خوبی را داشته باشیم و در نهایت باید بگیر و ببند داشت.
وی تصریح کرد باید مدیران از کارکردن ترسی نداشته باشند و در عین حال دیوان محاسبات بتواند در عین اقتدار به قانون عمل کند.
دکتر عادل آذر وی متولد سال۱۳۴۵ در دهلران است که نمایندگی حوزه انتخابیه دهلران، دره‌شهر و آبدانان در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی را در کارنامه‌اش دارد. آذر هم‌اکنون استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس و رئیس مرکز آمار ایران و دارای دکترای مدیریت صنعتی است.
عادل‌آذر پس از اتمام دوره تحصیلات دبیرستان، در سال ۱۳۶۳ وارد دانشگاه علامه طباطبائی شد و در سال ۱۳۶۷ با موفقیت دوره لیسانس مدیریت صنعتی را به پایان رساند. وی در سالهای ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۰ دوره کارشناسی ارشد را از دانشگاه تربیت مدرس و دوره دکترای مدیریت با گرایش پژوهش عملیاتی را در سالهای ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۴ از دانشگاه تهران اخذ کرده است.
وی در سال ۱۳۸۹ و در دولت دهم به ریاست مرکز آمار ایران انتخاب و جانشین محمد مدد شد. ریاستی که در دولت یازدهم هم تداوم یافت، مسئله ای که بسیار کم سابقه است و نمونه های انگشت شماری از حضور مقامات ارشد در دولت دهم و یازدهم می توان یافت.

معارفه دکتر عادل آذر به عنوان رییس جدید دیوان محاسبات کشور برگزار شد

سوابق علمی و تحقیقاتی
عادل آذر در سالهای متمادی فعالیتش سوابق علمی و تحقیقاتی فراوانی داشته که بخشی از آن به شرح زیر است:
استاد نمونه دانشگاه تربیت مدرس، سال‌های ۱۳۷۹، ۱۳۸۱، ۱۳۸۲، ۱۳۸۳، ۱۳۸۹، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۳، استاد راهنمای برگزیده کشور در ۱۳۸۳، پژوهشگر برتر، دانشگاه تربیت مدرس در ۱۳۸۴، دیپلم افتخار، آکادمی ملی نخبگان در ۱۳۸۶، کسب رتبه دوم دانشمندان پر تألیف ایران در حوزه علوم انسانی براساس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در ۱۳۹۲، کسب رتبه مؤلف برگزیده، اولین نمایشگاه آثار علمی، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور در ۱۳۹۲، پژوهشگر برتر گروه علوم انسانی چهاردهمین جشنواره ملی پژوهشگران و فناوران برتر، وزارت علوم تحقیقات و فناوری ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری در ۱۳۹۲، استاد برجسته رشته مدیریت زمینه تحقیق در عملیات، انجمن ایرانی تحقیق در عملیات در ۱۳۹۲.
همچنین ریاست هیئت مدیره انجمن علوم مدیریت ایران در سالهای ۱۳۹۱تا ۱۳۹۴، ریاست هیئت مدیره انجمن مدیریت صنعتی ایران، سردبیری مجله پژوهشهای مدیریت در ایران، سردبیری مجله پژوهشهای نوین در تصمیم‌گیری، دبیری علمی کنگره بین‌المللی بودجه‌ریزی عملیاتی، دبیری علمی کنفرانس بین‌المللی مدیریت صنعتی ایران، عضویت در هیئت داوری مقالات Expert Systems With Applications، عضویت در هیئت داوری مقالات Journal of the Operationsal Research Society، عضویت در هیئت داوری مقالات Singapore Management Review، عضویت در هیئت داوری مقالات Journal of Supply Chain Management در سوابق علمی آذر قرار دارد.
وی ریاست دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس، ریاست مرکز مطالعات مدیریت و بهره‌وری ایران، عضویت در هیئت امنای دانشگاه تربیت مدرس، مدیریت گروه مدیریت صنعتی دانشگاه تربیت مدرس و مدیریت گروه مدیریت صنعتی دانشگاه امام صادق(ع) را نیز بر عهده داشته است

5 مرداد 1395 / تعداد نمایش : 2082