متن کامل خبر


 
دانشکده علوم انسانی درگذشت دکتر فیروز حریرچی را به جامعه علمی کشور تسلیت گفت

خلاصه خبر: دانشکده علوم انسانی در پیامی فقدان استاد برجسته دانشگاه تهران و چهره ماندگار در عرصه زبان و ادبیات عربی را به خانواده محترم آن استاد فرهیخته و جامعه علمی، فرهنگی و ادبی کشور تسلیت گفت.

دانشکده علوم انسانی در پیامی فقدان استاد برجسته دانشگاه تهران و چهره ماندگار در عرصه زبان و ادبیات عربی را به خانواده محترم آن استاد فرهیخته و جامعه علمی، فرهنگی و ادبی کشور تسلیت گفت.
در بخشی از این پیام تسلیت آمده است: " جامعه علمی، فرهنگی و ادبی کشور امروز شاهد فقدان بزرگ مرد و چهره ماندگاری است که لحظه لحظه عمر خود را صرف اعتلای زبان قرآن (زبان عربی) کرد؛ بطوری که نام زبان و ادبیات عربی در کشور با نام ایشان گره خورده است، علاوه بر گروه های زبان و ادبیات عربی کشور تمام گروه هایی که با زبان عربی سر و کار داشته اند از جمله گروه های زبان و ادبیات فارسی، تاریخ و علوم قرآنی در مصیبت فقدان استاد استادان دکتر فیروز حریرچی داغدار هستند."
گفتنی است دکتر فیروز حریرچی در سال 1320 در تبریز متولد شد و در سال 1354 دکترای زبان و ادبیات عرب خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد. وی در دوران تحصیل از دانش اساتیدی چون بدیع الزمان فروزانفر، استاد محمدتقی مدرس رضوی، دکتر محمد معین، دکتر صفا، دکتر خانلری و استاد سید جعفر شهیدی بهره‌مند شد.
در سال 1341 دکتر محمد معین، وی را برای همکاری علمی دعوت کرد. حاصل این همکاری چندساله، مشارکت دکتر حریرچی در تدوین فرهنگ معین بود و به همین سبب نام وی در جلد ششم فرهنگ مذکور ذکر شده است.
دکتر فیروز حریرچی از سال 1369 با رتبه استاد تمام در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران شاگردان فراوانی را تربیت کرده است و از سال 1367 تاکنون نیز عضو فرهنگستان بین‌المللی زبان و ادبیات عربی سوریه بود.
این استاد فرزانه صاحب ده‌ها تألیف، ترجمه و مقالات متعدد در حوزه ادبیات و تاریخ است که به‌عنوان چهره ماندگار رشته زبان و ادبیات عرب در چهارمین دوره این همایش برگزیده شد
دکتر فیروز حریرچی همچینین بنیان گذار رشته زبان و ادبیات عرب در دانشگاه تربیت مدرس می باشد. این استاد فرهیخته شامگاه شنبه ۲۲ خردادماه در بیمارستان سینای تهران درگذشت.

25 خرداد 1395 / تعداد نمایش : 2037