متن کامل خبر


 
برگزاری كارگاه افزایش ظرفیت و سرعت جذب و تجاری سازی فناوری در دانشگاه

خلاصه خبر: در راستاي افزايش ظرفيت و توانمندسازي مراجع علمي، پژوهشي و تحقيقاتي كشور براي بهره‌برداري و تجاري‌سازي فناوري‌ها و نوآوري‌ها (اختراعات)، كارگاه آموزشي با عنوان "افزايش ظرفيت و سرعت بررسي، جذب، انطباق و تجاري سازي فناوري از طريق ساختارهاي كوچك و مركزي" هشتم و نهم خرداد ماه به همت دانشکده حقوق در سالن شهید چمران برگزار شد.

در راستاي افزايش ظرفيت و توانمندسازي مراجع علمي، پژوهشي و تحقيقاتي كشور براي بهره‌برداري و تجاري‌سازي فناوري‌ها و نوآوري‌ها (اختراعات)، كارگاه آموزشي با عنوان "افزايش ظرفيت و سرعت بررسي، جذب، انطباق و تجاري سازي فناوري از طريق ساختارهاي كوچك و مركزي" هشتم و نهم خرداد ماه به همت دانشکده حقوق در سالن شهید چمران برگزار شد.
دانشكده حقوق دانشگاه تربيت مدرس، سازمان ثبت اسناد و املاك كشور ، صندوق حمايت از پژوهشگران كشور و سازمان جهاني مالكيت معنوي (wipo)از برگزاركنندگان اين كارگاه مي باشند.
از جمله محورهای این کارگاه مي توان به ماموریت و نقش دانشگاه در نوآوری و توسعه اقتصادی، مدیریت مالکیت فکری دانشگاهی (IP) و انتقال فناوری، مالکیت فکری به عنوان ابزاری برای توسعه، انتقال و پیاده سازی فناوری دانشگاهی اشاره كرد.
Mr. Andrew Michael Ong مدیر بخش توسعه دفتر منطقه ای آسیا ، Dr. Richard S.Cahoon استاد دانشگاه کرنل در نیویورک آمریکا و Ms. Yumiko Hamano مشاور مالکیت فکری در فرانسه سه سخنران اصلی این کارگاه بودند.
در روز اول اين كارگاه آقای اونگ در خصوص مقدمه و مروری بر بخش توسعه سازمان جهانی مالکیت فکری،کارگاه آموزشی دو روزه برای افزایش ظرفیت و سرعت رصد، جذب، انطباق و تجاری سازی و مصاحبه های مستقیم و رو در رو با دانشگاهها و موسسه های پژوهشی سخنراني كرد.
آقای کاهون نيز در خصوص نوآوری و توسعه اقتصادی، نقش و ماموریت دانشگاه و خانم هامانو درباره مدیریت و انتقال فناوری اموال فکری دانشگاهی و اموال فکری به عنوان ابزار کلیدی در انتقال، توسعه و توزیع و انتشار فناوری های دانشگاهی سخنراني كردند.
در روز دوم نيز سخنرانان به بيان خلاصه ای از مباحث مطرح در روز اول و مروری بر بسته اموال فکری پایه و مدیریت اموال فکری پرداختند.
همچنين در خصوص اموال فکری در همکاری های پژوهشی و مجوزهای بهره برداری (لیسانس(، ایجاد اکوسیستم نوآوری؛ زنجیره ارزش نوآوری و بازار جهانی؛ بحث و تبادل نظر: شناسایی و معرفی عناصر موجود و مفقود در اکوسیستم نوآوری فناوری در سری لانکا ؛ اقدامات لازم برای تقویت عناصر موجود و ایجاد عنصر مفقود مطالبي را عنوان كردند.
بحث و تبادل نظر در خصوص پرسشنامه های ارزیابی اولیه و پرسش و پاسخ، پايان بخش اين كارگاه دو روزه بود.

12 خرداد 1395 / تعداد نمایش : 1822