ویروس‌شناسی


 

دانشکده علوم پزشکی تربیت مدرس یکی از دانشکده های فعال دانشگاه تربیت مدرس می باشد که با تعدادی از گروه های تخصصی در سال1362 تاسیس شد. دانشگاه تربیت مدرس اولین مرکز تحصیلات تکمیلی جامع دولتی کشور در آن زمان بود و دو سال بعد از تاسیس دانشکده علوم پزشکی، گروه ویروس شناسی در سال 1364 تاسیس گردید. موسس گروه آقای دکتر محمد حسن روستایی از اساتید بنام زمان خود بود که مسئولیتهای اجرایی متعددی را در دوران خدمت داشته است. در همان سال گروه ویروس شناسی با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد ویروس شناسی با کمک و فعالیت استاد گرانقدر دکتر محمد حسن روستایی و حمایت علمی دکتر رخشنده ناطق ، دکتر فرهی و دکتر مالک نژاد در برگزاری کلاسها و راهنمایی پایان نامه ها شروع به فعالیت نمود. در طول این مدت در دوره های متوالی گروه ویروس شناسی اقدام به پذیرش دانشجو نمود.
با پیوستن خانم سلیمان جاهی بعنوان مربی جهت گذراندن طرح و بعد از برگزاری 11 دوره کارشناسی ارشد و اقدام به جذب هیات علمی به منظور ارتقائ فعالیتهای علمی ، پس از طی مراحل قانونی و کسب مجوز از مراجع ذیربط، اقدام به اخذ مجوز جهت راه اندازی دکتری ویروس شناسی شد. از سال 1376 با پیوستن دکتر فرزانه صباحی و تکمیل کادر علمی و با فعالیتهای پیگیرانه دکتر روستایی و فعالیت دسته جمعی دانشجویان ویروس شناسی وقت آن زمان و اعضا هیات علمی در سال 1377 مجوز اخذ دانشجو ی دکتری برای یکبار صادر گردید و اولین گروه دانشجویان دکتری با کنکور مستقل از وزارت بهداشت و با همکاری سازمان سنجش پذیرفته شدند.
گروه ویروس شناسی دانشگاه تربیت مدرس از اولین گروه هایی بود که از سالهای 1378-79 اقدام به تولید آزمایشگاهی واکسنهای نوترکیب بر مبنای DNA واکسن ، وایروزوم و باکتریوفاژ، تولید پروتئین نوترکیب در سیستم های باکیولوویروسی و روش های نوین تشخیص آزمایشگاهی برای ویروس های غیر قابل کشت نمود.
در سال 1382 با فارغ التحصیل شدن اولین دوره دکترای ویروس شناسی، دکتر حوریه سلیمان جاهی پس از اتمام ماموریت تحصیلی مجددا بصورت تمام وقت و چند ماه بعد دکتر طراوت بامداد به گروه پیوستند. در سال 1384 دکتر مهرداد روانشاد بعنوان عضو هیات علمی گروه استخدام شدند و گروه با داشتن 4 عضو هیات علمی تا به امروز و با بهره گیری از برخی از اساتید مدعو در حال فعالیت می باشد.
این گروه تا کنون (شهریور 96) حدود 138 دانش آموخته و18 دانشجو در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و 37 دانش آموخته و 20 دانشجوی در حال تحصیل در مقطع دکتری به جامعه علمی کشور ارائه نموده است که همه دانش آموختگان در مقطع دکتری به عنوان عضو هیات علمی در داخل و خارج از کشور مشغول به خدمت می باشند و تعداد قابل توجهی نیز در مدیریت برنامه های سلامت کشور در حال فعالیت میباشند. گروه ویروس شناسی تعداد قابل توجهی دانشجوی نمونه کشوری و پایان نامه و رساله های برتر را به خود اختصاص داده است.
این گروه بیش از 350 مقاله چاپ شده در مجلات داخلی و خارجی با نمایه های معتبر دارد و همچنین بیش از ده جلد کتاب توسط اعضائ هیات علمی به چاپ رسیده و در برگزاری کارگاه ها و کنگره های علمی فعالیت داشته است. در حال حاضر 2 نفر استاد و 2 نفر دانشیار به طور تمام وقت در گروه مشغول به کار می باشند و از ظرفیت متخصصان داخل و خارج در آموزش و پژوهش استفاده می نمایند . گروه ویروس شناسی دانشگاه تربیت مدرس از اولین گروه های فعال در ویروس شناسی با حضور در بورد و تاسیس انجمن ویروس شناسی ، فعالیت در مجلات علمی پژوهشی و دیگر فعالیتهای علمی مربوط به ویروس شناسی در دوره های متمادی بوده اند، با توجه به قدمت فعالیت گروه ویروس شناسی در تربیت نیروی انسانی متخصص از پیشکسوتان در بین موسسات ویروس شناسی آکادمیک ایران محسوب می‌گردد.