ویروس‌شناسی


 

bullet تاریخچه

گروه ویروس‌شناسی در سال 1364 پایه‌گذاری شد و با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی‌ارشد، کار خود را در زمینۀ سرواپیدمیولوژی بیماری‌های تنفسی و سرخجه آغاز کرد. در سال 1377 نیز پذیرش دانشجو در مقطع دکترا آغاز شد.

bullet رسالت گروه

رسالت این گروه، تربیت نیروی انسانی متخصص، متعهد و کارآمد برای فعالیت در بدنۀ علمی، پژوهشی و مدیریتی مراکز آموزش عالی کشور و مؤسسات معتبر ملی و بین‌المللی و مشارکت در سیاست‌گذاری‌های مربوط به رشته است.

bullet فعالیت‌های اعضای گروه

گروه ویروس‌شناسی دانشگاه تربیت‌مدرس، از اولین گروه‌هایی بود که از سال‌های 79 _ 1378 اقدام به تولید آزمایشگاه واکسن‌های نوترکیب بر مبنای DNA واکسن، وایروزوم و باکتریوفاژ، تولید پروتئین نوترکیب ویروسی در سیستم‌های باکیولوویروسی و روش‌های نوین تشخیص آزمایشگاهی برای ویروس‌های غیرقابل کشت، به‌خصوص ویروس‌های منتقل‌شونده از خون کرد. این گروه، برای حل مشکلات بهداشتی جامعه، با محققان کادر بالینی و علوم پایۀ مراکز مختلف وزارت بهداشت، تعامل خوبی دارد و از گروه‌های فعال در ویروس‌شناسی با حضور در بورد وزارت بهداشت، تأسیس انجمن ویروس‌شناسی، فعالیت در مجلات علمی پژوهشی و دیگر فعالیت‌های علمی مربوط به ویروس‌شناسی در دوره‌های متمادی بوده‌اند.
برگزاری جلسات سمینار، ژورنال کلاب و کارگاه‌های علمی به‌صورت دوره‌ای، کلاس‌های درسی به‌صورت بحث منظم در مباحث پایه با ارائۀ مستقیم استادان و در مباحثی به‌صورت تیمی با حضور دو یا سه استاد و به شکل مباحثه‌ای برگزار می‌شود.

bullet محورهای پژوهشی گروه

  • شناخت مكانيسم‌های مولكولی بيماري‌های ویروسی و درمان آن‌ها
  • ساخت واكسن‌های نسل جدید برای بیماری‌های ویروسی و سرطان
  • فناوری‌های جديد در پيشگيری و توليد واكسن و ارتقای سلامت و ژن‌درمانی با كمك ويروس‌ها
  • ‌كاربرد نانوبیوفناوری‌های نوين در هدف‌گیری (targeting)
  • روش‌های نوين مولكولی در تشخيص و كنترل و مدیریت و درمان بيماری‌های ويروسی
  • به‌کارگیری اونکولایتیک ویروس‌ها در درمان سرطان
  • استفاده از سلول‌های بنیادی و فاکتورهای ایمنولوژیک به‌عنوان مدیولاتور درمان سرطان و حمل ویروس‌ها و سازه‌های اونکولایتیک