معرفی


 

bullet تاریخچه

به دنبال تأسیس دانشگاه تربیت مدرس به عنوان اولین دانشگاه تحصیلات تکمیلی تأسیس شده پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در سال 1360 دانشکده علوم پایه با راه اندازی رشته‌های ریاضی، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی، شیمی و فیزیک آغاز به کار کرد. این دانشکده با همکاری اساتید توانمند و برجسته کشور توانست کادر هیأت علمی بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی كشور را در زمینه‌های مختلف تأمین کند. با افزایش کادر هیأت علمی و پذیرش دانشجو و گسترش رشته‌های مورد نیاز، دانشکده به دانشکده‌های علوم ریاضی، علوم زیستی، فن‌آوری‌های برتر و علوم پایه تبدیل شد. در حال حاضر دانشکده علوم پایه شامل بخش های زمین‌شناسی، شیمی و فیزیک می‌باشد.
بخش زمین‌شناسی با 12 نفر کادر هیأت علمی تمام وقت در چهار گروه پترولوژی، تكتونیك، زمین‌شناسی اقتصادی و زمین‌شناسی مهندسی فعالیت دارد. بخش شیمی با 16 نفر کادر هیأت علمی تمام وقت در چهار گروه آلی، تجزیه، معدنی و شیمی فیزیک فعالیت دارد. بخش فیزیک نیز با 9 نفر کادر هیأت علمی تمام وقت شامل سه گروه فیزیک اتمی مولکولی، فیزیک ماده چگال و فیزیک ذرات می‌باشد.
دانشکده علوم پایه به سرپرستی اعضای هیأت علمی برجسته و همکاری دانشجویان تحصیلات تکمیلی (کارشناسی‌ارشد و دکتری) و همکاران فرا دکتری و کارشناسان و کارکنان توانمند به تولید علم در مرزهای دانش و فن‌آوری‌های نوین در حوزه‌های مختلف علوم پایه می‌پردازد. دانشکده از طریق توسعه پژوهش‌های بنیادی و کاربردی و ایجاد فضای رقابتی علمی نسبت به نیازهای علمی جامعه و صنعت مشغول بوده و تلاش می‌کند با کسب و حفظ برتری علمی خود در کشور، به بهبود و ارتقاء آن در سطح جهانی بپردازد. از شاخصه‌های علمی این ادعا، نشر مقالات کیفی در مجلات معتبر علمی پژوهشی بین‌المللی و کسب رتبه‌های علمی در پایگاه‌های معتبر را می‌توان بیان نمود؛ به‌طوری که هر ساله تعدادی از محققین این دانشکده به عنوان دانشمند توسط مؤسسات علمی بین‌المللی معرفی می‌گردند.

حوزه آموزشی یکی از مهمترین وگسترده‌ترین حوزه‌های دانشگاه است که طرح‌ها و سیاست‌گذاری­‌ها بر مبنای هر چه بهتر عملی شدن برنامه‌ها و فعالیت‌های این حوزه برنامه‌ریزی می‌شود. این اهمیت را می‌توان با اندکی تأمل درحوزه‌های مختلف این مجموعه دریافت. برنامه‌ریزی؛ پذیرش دانشجو؛ آموزش؛ ایجاد هماهنگی با حوزه‌های دیگردانشگاهی تا مرحله دفاع و پس از آن؛ نظارت برعملکرد آموزشی بخش‌ها و گروه‌ها؛ ارزیابی عملکرد آموزشی دانشجویان و اعضا هیأت علمی؛ بررسی ظرفیت پذیرش دانشجو و ارائه راهکارهای لازم؛ نظارت بر حل مشکلات آموزشی دانشجویان و رفع آنها؛ نظارت برصدور قراردادهای حق التدریس و تأیید آنها و مانند آن جز وظایف این حوزه دانشگاهی است. حوزه آموزش دانشکده علوم پایه درسال 1362 و به دنبال شکل‌گیری مدرسه تربیت مدرس پا به عرصه وجود گذاشت این مجموعه در همان سال‌های اولیه در 5 رشته: زمین‌شناسی؛ ریاضی؛ آمار؛ شیمی و علوم گیاهی و سپس در سایر رشته‌­ها در مقطع کارشناسی‌ارشد و سپس دکتری اقدام به جذب دانشجو نمود. بدنبال پیشرفت‌های پی درپی؛ مسئولین امر درصدد جذب اعضا هیأت علمی بیشتر و بهتر برآمده و با جذب اساتید خوب و توانا دایره خدمات رسانی به دانشجویان را کاملتر نموده و در چهار بخش ریاضی و آمار، زمین شناسی، زیست شناسی، شیمی و فیزیک به فعالیت خود ادامه داد. در سال 1388 دو بخش ریاضی و زیست شناسی به صورت دانشکده مستقل درآمدند. در حال حاضر دانشکده علوم پایه دارای 3 بخش زمین‌شناسی، شیمی و فیزیک با 11 رشته کارشناسی‌ارشد و11 رشته درمقطع دکتری کار خود را دنبال می‌کند.
رسیدن به شاخص‌های علمی بین‌المللی، راه‌اندازی دوره‌ها و رشته‌های جدید و میان رشته‌­ای، استفاده ازخبرگان ونخبگان علوم هر رشته، بهبود ارتقاء کیفی تحصیلات تکمیلی با بروز رسانی برنامه‌های درسی؛ از مهمترین اهداف آموزشی دانشکده می‌باشد.

با توجه به اینکه تحقیق و پژوهش شاهراه ورود به خودكفایی و استقلال همه جانبه است تا جامعه‌ای از نظر علمی جایگاه قابل قبولی در جهان كنونی نداشته باشد نمی‌تواند از استقلال سخن بگوید. در جهان كنونی جامعه‌ای مستقل است كه تنها گیرنده و مصرف كننده نتایج تحقیق و پژوهش دیگران نباشد زیرا در این صورت آ‌نچه لازم دارد در اختیار او قرار نمی‌دهند تا به خودکفایی برسد بلكه آنچه را که با منافع ملی آنها سازگار است با قیمت گزاف ارائه می‌دهند. دانشگاه تربیت مدرس با هدف تأمین اعضای هیأت علمی و متخصصین مورد نیاز دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی تأسیس گردیده است. هدف پژوهش دانشگاه، آموزش حل مسئله به دانشجو است. هر استاد یک یا چندین مسئله پژوهشی دارد و برای حل آن فرضیه‌های متعددی ارائه می‌کند. دانشجو با امکانات موجود درستی فرضیه‌ها را بررسی می‌کند. مسئله‌ای که مطرح می‌شود در مرزهای دانش است و لذا حل آن تولید علم را به دنبال دارد. اگر مسئله در راستاهای نیازهای مراکز صنعتی و یا علمی کشور باشد می‌تواند منجر به کارهای کاربردی و رفع نیازهای مرکز گردد و حتی ایده‌های تولیدی و صنعتی را به دنبال داشته باشد. از طرف دیگر محققین از طریق فرستادن نتایج تحقیق جهت چاپ، کار خود را در معرض داوری متخصصین قرار می‌دهند. هدف معاونت پژوهشی فراهم ساختن مواد، لوازم و نرم افزارهای مورد نیاز جهت انجام پژوهش است تا محققین بتوانند با آرامش به کارهای تحقیقاتی خود بپردازند. شعار "پژوهش از بدو تحصیل" نیز بیانگر اهمیت موضوع پژوهش در دانشگاه تربیت مدرس است. به دنبال تأسیس دانشگاه تربیت مدرس در سال 1361 به عنوان اولین دانشگاه مولود انقلاب، فعالیت‌های پژوهشی در دانشکده علوم پایه در بخش‌های علوم زیستی، علوم ریاضی و علوم شیمی، فیزیک و زمین‌شناسی آغاز گردید و در سال 66 اولین دانش‌آموختگان این دانشکده پا به عرصه آموزش وپژوهش گذاشتند . در سال 87 و 88 بخش‌های علوم زیستی و علوم ریاضی از دانشکده علوم پایه جدا و به عنوان دانشکده‌های مستقل شروع به کار نمودند.

در تشکیلات دانشگاه، معاونت پژوهشی یکی از معاونت‌های سه گانه در سطح دانشکده‌ها است. این معاونت به عنوان یکی از محورهای اصلی به منظور افزایش ظرفیت و توان پژوهشی دانشگاه در جهت ارتقای علمی دانشگاه و کمک به گسترش تحصیلات عالی و تحول اساسی در آن فعالیت می‌کند. این حوزه دارای ساختار رسمی شامل: معاون پژوهشی، اداره امور پژوهشی و مرکز رایانه می‌باشد.

رئوس کلی وظایف معاونت پژوهشی در دانشکده علوم پایه:

 • مطالعه دقیق قوانین و مقررات پژوهشی و تفسیر و توضیح در مورد چگونگی اجرای آنها و نظارت بر حسن اجرای آنها.
 • انجام امور برگزاری کمیته‌های دکتری و نظارت بر حسن اجرای آنها در گروه‌های آموزشی.
 • برگزاری جلسات شورای دانشکده (پژوهشی) هر دو هفته یکبار جهت بررسی و تصویب نهایی طرح تحقیق دانشجویان، تعیین سیاست‌ها و خطی مشی پژوهشی دانشکده و طرح سایر موارد پژوهشی.
 • آماده‌سازی و رفع نواقص پروپوزال دانشجویان جهت تصویب در شورای دانشکده .
 • انجام مراحل برگزاری جلسات دفاعیه دانشجویان ارشد و دکتری.
 • صدور احکام اساتید راهنما، مشاور و دانشجویان و اعلام تاریخ ارائه گزارش‌های سه ماهه و برگزاری سمینارهای شش ماهه .
 • نظارت بر انجام پروژه‌های دانشجویی از زمان تصویب نهایی و کنترل گزارشات سه ماهه و سمینارهای شش ماهه.
 • انجام امور حسابداری پژوهشی از قبیل دریافت و کنترل فاکتورها، تأمین اعتبار هزینه‌ها و درخواست تنخواه پژوهشی.
 • انجام امور مربوط به تسویه حساب دانشجویان پس از برگزاری جلسات دفاعیه.
 • امور مربوط به شرکت اعضا هیأت علمی و دانشجویان ارشد و دکتری در مجامع داخلی و خارجی و کارگاه‌های آموزشی.
 • امور مربوط به دانشجویان دکتری متقاضی شرکت در دوره‌های تخصصی خارج از کشور.
 • امور مربوط به تشویق و پرداخت حق التألیف مقالات به چاپ رسیده در مجلات معتبر توسط دانشجویان و اعضا هیأت علمی .
 • معرفی دانشجویان به سایر مراکز آموزشی – پژوهشی و سازمان‌ها جهت انجام عملیات صحرایی و نمونه‌برداری وبهره‌برداری از منابع علمی .
 • انجام مکاتبات و مراسلات پژوهشی با مدیران و رؤسای بخش‌ها و گروه‌ها، اساتید خارج از دانشگاه، معاونت‌های دانشگاه و سایر مراکز تحقیقاتی خارج از دانشگاه
 • امور مربوط به پژوهانه دانشجویان دکتری .
 • ورود اطلاعات پایان‌نامه و رساله‌های مصوب و دفاع شده در سیستم گلستان .
 • شرکت در جلسات و شوراها و تهیه صورتجلسات حسب الامر مقام مافوق و پیگیری امور تصویب شده.
 • تنظیم گزارشات سالانه و سه ماهه فعالیت‌های پژوهشی انجام شده، بصورت مستمر جهت ارائه به معاونت پژوهشی، امور دانشجویی، روابط عمومی، مدیریت، نظارت و ارزیابی در دانشگاه و وزارت علوم.
 • امور مربوط به خرید کتب مورد نیاز از نمایشگاه کتاب و توزیع بن کتاب دانشجویی.
 • امور مربوط به خرید تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران و تهیه سایر ملزومات آزمایشگاهی داخلی و خارجی.
 • برگزاری مراسم هفته پژوهش و شرکت در نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی.
 • بررسی مشکلات احتمالی موارد پژوهشی و طرح در شورای دانشکده و شورای پژوهشی دانشگاه.
 • تشکیل جلسات کمیته ایمنی دانشکده.
 • شرکت در کمیته ایمنی دانشگاه.
 • نظارت بر حسن اجرای آئین‌نامه‌های نگهداری، حمل و نقل و استفاده از سیلندرهای تحت فشار در آزمایشگاه‌ها.
 • برگزاری دوره‌های ایمنی (HSE) برای دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارشناسان از قبیل: کمک‌های اولیه، آتش‌نشانی، حریق و ایمنی سیستم‌های الکترونیکی، شیوه‌های جمع‌آوری و دفع پسماندهای شیمیایی آزمایشگاهی، شیوه‌های صحیح حمل و نقل و انبارداری سیلندرهای تحت فشار.
 • شارژ مستمر جعبه کمک‌های اولیه و کپسول‌های آتش نشانی و بازرسی مستمر آزمایشگاه‌ها‌ براساس چک لیست ایمنی.
 • انجام مکاتبات مربوط به ایمنی و سایر امور متفرقه.

bulletپیام رئیس دانشکده

در قرآن کریم و دیگر کتب آسمانی تأکید خاصی بر علم و تفکر شده است. همچنین در طول تاریخ دانشمندان تعاریف گوناگونی از علم ارائه کرده‌اند. از آن جمله ارسطوست که علم را مجموعه‌ای از آگاهی‌های قابل اتکا می‌داند که از لحاظ منطقی و عقلانی قابل توضیح باشند. علم مقدم برعمل و نتیجه‌اش صراط مستقیم است .انجام عمل ناآگاهانه سبب دوری از راه راست و دور شدن از هدف خواهد بود. از طرفی عالم بدون عمل همچون جاهل سرگردان است. چه زیباست تشبیه علم به "نور" در سخنان حضرت امیر علیه السلام که نور ذاتاً روشن و روشنگر غیر خود است. بخشی از علم شامل علوم طبیعی نظیر فیزیک، شیمی، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی و .... می‌باشد که روشش تجربی و نتایجش آزمون‌پذیر و موضوعش جهان خارج باشد، (نوعی استدلال منطقی برای توصیف، تفسیر، توضیح، تبیین و شناخت پدیده‌ها و واقعیت‌های موجود در عالم خلقت که همراه با مشاهده و تحلیل باشد). علم پایه یا علم بنیادی (Fundamental science)، مجموعه علومی است که به بررسی بنیادین پدیده‌ها یا بررسی ماهیت، قوانین و روابط حاکم بین آنها می‌پردازد. علوم پایه، زیربنای اصلی سایر دانش‌هاست و ازاین جهت علم ( Science ) نیز به آن اطلاق می‌شود. ریاضیات، زیست‌شناسی، زمین‌شناسی، شیمی و فیزیک جزو علوم پایه می‌باشند.

  و اما رسالت ما:

 • تولید علم و محصولات نوآورانه از طریق تلاش فردی و گروهی در راستای نیاز کشور به طور خاص و به طور کلی در سطح جهان
 • تربیت اساتید توانا، متعهد، خلاق و الهام‌بخش برای نسل آتی از دانشجویان و محققان
 • ایجاد روحیه متفکرانه و عمیق شدن در پدیده‌های جهان هستی به منظور دستیابی به مرجعیت علمی
 • ایجاد روحیه کارآفرینی و انتقال توانایی‌های علمی و در جهت توسعه صنعت مورد نیاز کشور امید است به یاری خداوند، این دانشکده با جذب دانشجویان نخبه، تكیه براساتید توانمند وبهره‌گیری از روش‌های نوین آموزشی و پژوهشی با تلاش کارشناسان و کارکنان، موفق به تربیت دانش‌آموختگانی خلاق و كوشا در كسب دانش روزگردد، افرادی مسئولیت‌پذیر جهت مشاركت در توسعه پژوهش‌های بنیادی و کاربردی و همچنین ارتقای ارتباط دانشگاه و صنعت.