چهارشنبه 8 آبان 1398 881

حضور موفق تیم دانشگاه در اجلاس سالانه اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU)

برای اولین بار، سندی از سوی یک تیم ایرانی برای چاپ در مجموعه اسناد راهبردی فن آوری اطلاعات و ارتباطات سازمان ملل متحد در نظر گرفته شد.

حضور موفق تیم دانشگاه در اجلاس سالانه اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU)

تیم دانشگاه تربیت مدرس، شامل دکتر احمدرضا شرافت از گروه مخابرات و دکتر مهدی عروجی از گروه مهندسی پزشکی، دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر، در اجلاس سالانه اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) در شهر ژنو، شرکت داشتند.
در این رویداد بین المللی بسیار مهم که زیر نظر سازمان ملل متحد برگزار می گردد، گزارش ارائه شده از سوی تیم دانشگاه، با عنوان " فن آوری اطلاعات و ارتباطات در سلامت دیجیتال: روبات جراحی از راه دور"، برای ارائه در هفتمین سند راهبردی Question 2/2: Information and telecommunications/ICTs for e-health که هر چهارسال یکبار منتشر می گردد، پیشنهاد شد.
سند فوق که در سال 2021 و زیر نظر سازمان ملل متحد منتشر خواهد شد، به راهبرد پیرامون مسائل سلامت دیجیتال، کاربردهای آن و ارائه افق پیش رو در کشورهای درحال توسعه می پردازد. تمرکز مجموعه فوق بر کاربردها و فن آوری های سلامت دیجیتال مبتنی بر سامانه های موبایل است.
این افتخار بزرگ در دانشگاه تربیت مدرس، در ادامه پروژه طراحی و ساخت روبات جراحی از راه دور است که توسط دکتر مهدی عروجی و دکتر نادر مکاری در آزمایشگاه سلامت دیجیتال دانشگاه (نخستین آزمایشگاه بین رشته ای در دانشگاه) و با حمایت مالی شرکت همراه اول پیاده سازی شده و در نمایشگاه بین المللی تلکام 2018 از آن رونمایی شده است.
اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) یک سازمان بین‌المللی وابسته به سازمان ملل متحد است. این اتحادیه دومین اتحادیه قدیمی پس از کمیسیون راین است و وظیفه قانون‌گذاری و مدیریت فضای فرکانسی، تدوین استانداردهای تبادل داده و اطلاعات و همچنین کمک به رشد و توسعه ارتباطات در سراسر جهان را برعهده دارد. مقر این سازمان در ژنو سوئیس واقع شده است. اتحاديه بین‌المللی مخابرات در سال ۱۸۶۵ پس از اختراع تلگراف 20 کشور اروپایی نهادی را به عنوان اتحادیه بین‌المللی تلگراف تاسیس کردند که اولین مقررات بین‌المللی ارتباطات راه دور (مخابرات) در آن به تصویب رسید. این اتحادیه پس از کنفرانسی جهانی در مادرید اسپانیا به اتحادیه بین‌المللی ارتباطات راه دور (مخابرات) یا همان ITU تغییر نام داد. پس از تاسیس سازمان ملل متحد، در سال ۱۹۴۵، آی‌تی‌یو به نهادی وابسته به این سازمان تبدیل شد.
اجزاي تشكيل دهنده ITU از سه بخش 1- بخش استاندارد سازی مخابرات؛ 2- بخش مخابرات رادیويی؛ 3- بخش توسعه مخابرات تشكيل شده است. بر اساس بیانیه‌ی اجلاس سران جامعه اطلاعاتی (WSIS)، اتحادیه بین‌المللی مخابرات، مسوول توسعه زیرساخت‌های ICT و تسهیل كننده عملكردهای تعاملی، اتصال مقابل و اتصال جهانی شبكه‌ها و سرویس‌ها، فراهم آورنده یك محیط توانمند جهت توسعه و اعتمادسازی در استفاده از فن‌آوری‌های اطلاعات و ارتباطات از طریق ارتقای امنیت رایانه‌یی تعیین شده و مسوولیت دارد كه امكان استفاده از ICT را برای همه افراد در هر زمان و مكانی گسترش دهند.