دوشنبه 4 شهریور 1398 1478

دانشگاه تربیت مدرس در جمع برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) پس از انتشار نتایج رتبه‌بندی شانگهای سال 2019 از حضور 13 دانشگاه ایران در جمع برترین‌های دنیا خبر داد.

دانشگاه تربیت مدرس در جمع برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، از حضور 13 دانشگاه ایران در جمع 1000 دانشگاه برتر دنیا در رتبه‌بندی شانگهای 2019 خبر داد. بر اساس آخرین رتبه بندی شانگهای، دانشگاه تربیت مدرس با ارتقای رتبه نسبت به سال 2018 توانست جایگاهی در بازه ۶۰۰- ۵۰۱ دانشگاه برتر جهان را به خود اختصاص دهد و رتبه پنجم دانشگاه های ایرانی حاضر در این نظام رتبه بندی را بدست آورد.
نتایج رتبه‌بندی شانگهای سال 2019 نشان می دهد دانشگاه تهران مشابه رتبه بندی سال ۲۰۱۸ توانست با کسب رتبه در بازه ۴۰۰-۳۰۱ در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گیرد و رتبه اول دانشگاه های ایران را از آن خود کند. دانشگاه های صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران در بازه ۵۰۰-۴۰۱ قرار گرفتند و به صورت مشترک رتبه های دوم و سوم ایران را از آن خود کردند. دانشگاه امیر کبیر نیز در بازه ۶۰۰- ۵۰۱ قرار گرفت و رتبه چهارم ایران را بدست آورد.
دانشگاه فردوسی مشهد ، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، علم و صنعت ایران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه شیراز و دانشگاه تبریز به عنوان دیگر دانشگاه های ایرانی در این رتبه بندی دیده می شوند.
بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام "کیفیت آموزش"، "کیفیت اعضای هیأت علمی"، "برونداد پژوهشی" و "عملکرد سرانه چهار" 4 معیار ارزیابی این رتبه‌بندی است که توسط 6 شاخص فارغ التحصیلان برنده جایزه نوبل و مدال فیلدز، اعضای هیأت علمی برنده جایزه نوبل و مدال فیلدز، پژوهشگران پراستناد در 21 حوزه موضوعی، مقالات منتشر شده در مجلات ساینس و نیچر، مقالات نمایه شده در نمایه استنادی علوم و نمایه استنادی علوم اجتماعی و سرانه عملکرد علمی هر دانشگاه ارزیابی می‌شوند. منابع گردآوری داده در این رتبه‌بندی شامل وب سایت¬‌های "جوایز نوبل"، "مدال فیلدز"، "پایگاه‌های اطلاعاتی" و "اطلاعات آماری دولتی" است. اطلاعات پژوهشی دانشگاه‌ها نیز از پایگاه استنادی ISI استخراج می‌شود.
نتایج رتبه‌بندی شانگهای سال 2019 در خصوص وضعیت دانشگاه های کشورهای اسلامی نشان می دهد ایران با 13 دانشگاه و ترکیه با 12 دانشگاه در این رتبه‌بندی حضور دارند. مالزی و مصر با 5 دانشگاه، پاکستان و عربستان با 4 دانشگاه، تونس ، لبنان، امارات متحده عربی، عمان و نیجریه با یک دانشگاه در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا حضور دارند..
گفتنی است رتبه¬‌بندی شانگهای یکی از 3 نظام معتبر رتبه بندی جهانی است که توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر می‌¬شود. رتبه بندی منتشر شده در سال 2019 شانگهای 1000 دانشگاه برتر جهان را پوشش می‌دهد. در این رتبه‌بندی سال ، دانشگاه‌های هاروارد، استنفورد و کمبریج به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.