یکشنبه 13 مرداد 1398 1858

اعتراض به استفاده غیرمجاز از تایپوگرافی شعار دانشگاه تربیت مدرس

در پی استفاده دانشگاه فردوسی مشهد از تایپوگرافی شعار دانشگاه تربیت مدرس، طراح و گرافیست این "شعار نوشته" به استفاده غیر مجاز از آن واکنش نشان داد.

اعتراض به استفاده غیرمجاز از تایپوگرافی شعار دانشگاه تربیت مدرس

مجتبی بابائیان طراح شعار نوشته «خرد باید و دانش و راستی» در گفتگویی با بیان اینکه این اثر به سفارش روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس طراحی شده است، خواهان واکنش دانشگاه تربیت مدرس به استفاده غیرمجاز از آن شد.
وی در این گفتگو اظهار داشت: آثار هنری که به سفارش یک نهاد و سازمان انجام می شود، ویژه آن سازمان است و این یک اتفاق ناخوشایند فرهنگی است که دیگران بدون کسب مجوز از آن سازمان با ایجاد تغییرات به استفاده از آن در وبسایت و صفحات مجازی خود بپردازند.
وی افزود: من اعتراض خودم را به روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس اعلام کردم که مالک معنوی این ترکیب شما هستید و باید به حفظ و صیانت از آن حساسیت نشان بدهید.
بابائیان خاطرنشان کرد: این ترکیب تایپوگرافی نستعلیق با استفاده از رنگ های برند دانشگاه تربیت مدرس در قالب یک فرم مربع طراحی شده و تغییر چارچوب و زمینه رنگ آن از سوی دانشگاه فردوسی مشهد به زیبایی آن خدشه وارد کرده است. اگر قرار باشد برند شعار نوشته یک دانشگاه به این صورت مورد استفاده قرار بگیرد و در آن دستکاری شود که هیچ لوگو و اثری خلق نمی شد.
وی افزود: این طرح توسط من در سال 1395 به روابط عمومی دانشگاه تربیت مدرس ارائه و طی مراسمی که همان سال در سالن مطهری دانشگاه برگزار گردید از آن رونمایی شد که اخبار و تصاویر آن هنوز در وبسایت های رسمی کشور موجود است.
این هنرمند ادامه داد: هیچ سازمانی با این منطق که اصل این شعار مربوط به دهه های پیش ما بوده است، نمی‌تواند در آن دست ببرد. اینکه یک دانشگاه بدون کسب مجوز از طراح و مالک معنوی یک دانشگاه بزرگ کشور اقدام به ایجاد تغییر در آن و استفاده در صفحه اصلی وبسایت خود کرده، اسف‌بار است.
بابائیان در پایان گفت: من قصد دارم نامه‌ای نوشته و از مسئولان دانشگاه تربیت مدرس بخواهم تا جلوی این روند را بگیرند و به دانشگاه فردوسی مشهد در باره حفظ حق مالکیت معنوی تذکر بدهند.
گفتنی است دانشگاه فردوسی مشهد اخیرا طی مراسمی از شعار «خرد باید و دانش و راستی» که پیش از این در سال 1395 در هیات امنای دانشگاه تربیت مدرس تصویب و به امضاء رییس جمهور نیز رسیده بود رونمایی و متعاقب آن در اقدامی دور از انتظار ، تایپوگرافی لوگوی این شعار را نیز مصادره کرد.