شنبه 27 بهمن 1397 486

مجمع دانش آموختگان دانشکده مهندسی عمران برگزار شد

مجمع دانش آموختگان دانشکده مهندسی عمران، با حضور دانش آموختگان جدید و قدیم دانشکده ، 24 بهمن ماه در سالن اجتماعات شهید چمران برگزار شد.

مجمع دانش آموختگان دانشکده مهندسی عمران برگزار شد

دکتر ناصر خاجی رییس دانشکده عمران در سخنانی به جنبه های مختلف طرح تحول راهبردی در زمینه ارتقای دانشگاه و نیز موضوع آمایش رشته های تحصیلی پرداخت.
وی بر اهمیت بهره مندی از تجربیات دانش آموختگان تاکید کرد و گفت: بهره مندی از تجربیات دانش آموختگان به منظور توسعه کالبدی و حتی توسعه مالی دانشگاه و نیز همکاری در فرصت های علمی و فناوری با دانش آموختگان به واسطه ی دانش آنان و ارتباط و حضور آن ها در محافل علمی، صنعتی و... بسیار با اهمیت است. ایجاد ارتباط بیشتر و موثرتر با دانش آموختگان، نیازمند تماس و تعامل پیوسته و نزدیک تر از قبل با این عزیزان است که این مهم در طرح راهبردی دیده شده و موجب شد در ساختار انجمن دانش آموختگان که در گذشته آن چنان که باید و شاید انجمن فعالی نبود، بازنگری بشود. دکتر خاجی ادامه داد: برای شکل گیری این ساختار نوین، یک مطالعه تطبیقی بر روی انجمن های دانش آموختگان برترین دانشگاه های داخلی و خارجی در سطح بین المللی صورت گرفت و ما به دنبال این هستیم که مشارکت دانش آموختگانمان را بیشتر در مدیریت راهبردی و اجرایی انجمن ببینیم و در ساختار جدید دانشکده ها، دانش آموختگان نقش بسیار پر رنگ تری ایفا خواهند کرد.
وی افزود: این اولین مجمع دانشکده عمران است و مجمع دانش آموختگان هر دانشکده باید به صورت جداگانه تشکیل شود. وظایفی که مجمع عمومی انجمن فارغ التحصیلان دارند به هیاتی واگذار می شود که این هیات متشکل از نمایندگان دانشکده های مختلف هستند که دانشکده عمران در این هیات مرکزی که شامل 50 عضو اصلی و پنج عضو علی البدل است، دو عضو خواهد داشت.
خاجی با اشاره به کمیته تخصصی دانشکده عمران تصریح کرد: این کمیته بین 5 تا 7 عضو خواهد داشت که وظایف کلی انجمن را در محدوده دانشکده عمران به صورت تخصصی دنبال خواهند کرد، که انجمن دانش آموختگان متولی برگزاری این انتخابات از بین اعضای داوطلب خواهد بود.
جشن دانش آموختگان با سخنرانی دکتر عسگریان که از نخستین دانش آموختگان دکترای دانشکده عمران و محیط زیست ورودی 1373 و دکترای سازه بوده و هم اکنون استاد تمام دانشگاه خواجه نصیر هستند، ادامه یافت.
دکتر عسگریان در سخنان خود به مقایسه بین نحوه پژوهش در گذشته با امکانات آن روز و شرایط و امکانات موجود پرداخت و از مشکلات گذشته گفت که امروزه بسیار مرتفع گردیده است.
وی تصریح کرد: در دوره تحصیل وی نه تنها دانشگاه تربیت مدرس بلکه سایر دانشگاه های مطرح کشور نیز به تازگی شروع به پذیرش اولین دانشجویان دکترای خویش کرده بودند و تجربه پذیرش دانشجوی دوره دکتری در ایران بسیار کم بود.
وی خاطر نشان ساخت: در آن زمان، شرایط امروز مثل دسترسی به اینترنت به شکل امروزی و بهره مندی از مقالات پژوهشی و امکان مقایسه خود با دانشجویان دانشگاه های به روز دانشگاه های بین المللی ممکن نبود اما من پس از حضور در دوره فرصت مطالعاتی دانشگاه برکلی متوجه شدم که استادان آن روز دانشکده عمران نه تنها کم از اساتید دانشگاه های روز آن دوره در سطح بین المللی نداشتند بلکه اگر امکانات آن دانشگاه ها در اختیارشان می بود می توانستند بسیار موثرتر نیز باشند.
دومین سخنران مدعو این برنامه دکتر فرهاد قادری از دانش آموختگان دانشکده عمران و استادیار دانشگاه نوشیروانی بابل بود. وی فارغ التحصیل سال 88 مقطع ارشد و 92 مقطع دکتری دانشگاه و حائز رتبه اول در هر دو مقطع بوده است.
در پایان برنامه علی معینی، مدیر انجمن دانش آموختگان دانشگاه به شرح و بسط اهداف انجمن پرداخته و از افراد نامزد، دعوت به عمل آمد تا از خود، پیشینه و برنامه های خود شرحی ارائه داده و نهایتا انتخابات برگزار و در پایان برنامه با حضور ریاست دانشکده و تنی چند از نامزد های انتخابات آرا شمرده و نفرات منتخب مشخص گردید.
پخش کلیپی در خصوص طرح تحول راهبردی در دانشگاه و نمایش تغییرات رو به رشد دانشگاه و به ویژه دانشکده عمران و اجرای برنامه موسیقی و آواز سنتی از دیگر برنامه های این مراسم بود.