یکشنبه 14 بهمن 1397 1463

دانشگاه تربیت مدرس چهارمین دانشگاه ایران در رتبه بندی وبومتریکس

بر اساس آخرین ویرایش نظام رتبه‌بندی "وبومتریکس" که در ژانویه 2019 منتشر شد، وب سایت دانشگاه تربیت مدرس در میان هزار وب سایت برتر دانشگاه های جهان قرار گرفت و بین 10 دانشگاه ایرانی، به عنوان چهارمین دانشگاه معرفی شد.

دانشگاه تربیت مدرس چهارمین دانشگاه ایران در رتبه بندی وبومتریکس


تازه ترین ویرایش رتبه‌بندی "وبومتریکس" که به ارزیابی حضور علمی ، پژوهشی و آموزشی دانشگاه های جهان در وب می پردازد، منتشر شد و حدود 20 دانشگاه ایرانی در میان هزار دانشگاه برتر دنیا قرار گرفتند. این گزارش نشان داد دانشگاه تربیت مدرس در میان 10 دانشگاه برتر ایران در رتبه بندی وبومتریکس پس از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جایگاه چهارم، قرار دارد.
مبنای این رتبه بندی براساس ۴ شاخص تعداد صفحات وب دانشگاه در گوگل شاخص Presence) )، تعداد ارجاع یا لینک های برقرار شده شاخص Visibility))، تعداد استنادات شاخص Openness)) و تعداد مقالات کیفی در سایت سایماگو SCImago شاخص Excellence) ) است.
شاخص میزان صفحات حاضر در گوگل ۵ درصد وزن دارد. در این بخش اندازه تعداد صفحات وب و تمام زیر دامنه ها، میزان اشتراک گذاری وب (مرکزی یا اصلی) و فایل های اسنادی مانند در نظر گرفته می شود. شاخص دید که همان ارجاعات و لینک های برقرار شده را در بر می گیرد ۵۰ درصد وزن را به خود اختصاص می دهد.شاخص شفافیت یا OPENNESS نیز تعداد استنادات نویسندگان برتر با توجه به منبع را در نظر می گیرد. وزن این شاخص ۱۰ درصد است اما یادآور شده است که برای اطلاعات بیشتر می توان به گوگل اسکولار Google Scholar مراجعه کرد. شاخص مقالات با کیفیت یا شاخص Excellence نیز به تعداد مقالات کیفی دانشگاه در بین ۱۰درصد مقالات پراستناد در موضوع مربوطه در سایت سایماگو SCImago در ۲۶ رشته و در بازه زمانی پنج ساله (۲۰۱۲-۲۰۱۶) اختصاص دارد. وزن این شاخص ۳۵ درصد است.
بر اساس آخرین گزارش اعلام شده، دانشگاه های هاروارد، استانفورد، کالیفرنیا برکلی، انستیتو فناوری ماساچوست MIT ، دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو، کمبریج، بوستون، شیکاگو، کالج لندن و آکسفورد ۱۰ دانشگاه برتر دنیا از منظر رتبه بندی وبومتریکس بر اساس استنادات (CITATIONS)هستند.
دانشگاه های علوم پزشکی تهران، دانشگاه تهران، علوم پزشکی شهید بهشتی، تربیت مدرس، صنعتی امیرکبیر، شهید بهشتی، صنعتی اصفهان، علوم پزشکی مشهد، علم و صنعت ایران و علوم پزشکی اصفهان نیز به ترتیب ۱۰ دانشگاه برتر ایران در نظام رتبه بندی وبومتریکس معرفی شدند.
گفتنی است از سال ۲۰۰۴، رتبه بندی وب یا Webometrics Ranking) ) دو بار در سال منتشر می شود و بیش از ۲۷ هزار موسسه آموزش عالی در سراسر جهان را پوشش می دهد.