سه‌شنبه 9 بهمن 1397 1154

دومین همایش ملی جلبک شناسی ایران به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس آغاز شد

دومین همایش ملی جلبک شناسی ایران، نهم بهمن ماه با حضور اساتید، متخصصین، صاحبنظران و علوم مرتبط این حوزه در سالن اجتماعات جابر ابن حیان دانشگاه آغاز به کار کرد.

دومین همایش ملی جلبک شناسی ایران به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس آغاز شد

دکتر کلباسی معاون آموزشی دانشگاه در مراسم افتتاحیه این همایش به اهمیت زیستی جلبک ها اشاره کرد و گفت: جلبک ها طی دو میلیارد سال حیات و تکامل بر روی زمین، در زیستگاه های متنوع یافت می شوند و اهمیت آن ها در تعادل زیستی کره زمین و زندگی بشر بر دانشمندان و محققان علوم مختلف پوشیده نیست. جلبک ها در ساده ترین شکل استفاده در تغذیه دام و طیور تا اشکال پیچیده تر کاربرد آنها در انتقال ژن، بیوتکنولوژی، سوخت های تجدیدپذیر و... برای انسان ها مفید و مورد استفاده بسیار هستند.
وی افزود: در کشورمان به جلبک شناسی آنطور که شایسته است اهمیت داده نشده که امیدواریم برگزاری این نشست و محافل علمی دیگر، به توسعه و بسط این رشته کمک کند. بدون شک استمرار فعالیت اساتید جلبک شناسی و همکاری متخصصین علوم وابسته می تواند ما را از فواید این موجودات بیشتر بهره مند کند.
دکتر کلباسی در تشریح برنامه های این همایش دو روزه اظهار داشت: این همایش در 6 پنل تخصصی برگزار می شود و فرصت مغتنمی برای تبادل نظر و ارائه آخرین یافته های علمی این رشته و علوم مرتبط با جلبک ایجاد کرده است. طیف وسیعی از موضوعات به عنوان محورهای اصلی این همایش شامل؛ کاربرد جلبک ها در حفظ محیط زیست (آب-خاک-هوا)، اکولوژی و جغرافیای جلبک ها، کشت و استحصال جلبک ها، زیست فناوری جلبک ها، فیزیولوژی جلبک ها، بیوانرژی جلبک ها، سیستماتیک و تاکسونومی جلبک ها، افزایش بازدهی تولید و استخراج متابولیک از جلبک،طراحی و ساخت بیوراکتور مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین نشست اختصاصی فرصت ها و چالش ها در زیست فناوری جلبک ها با حضور پژوهشگران بین المللی جلبک شناسی برگزار می شود.
در بخش دیگری از مراسم افتتاحیه این همایش، دکتر ریاحی رئیس انجمن جلبک شناسی ایران در سخنانی به تاریخچه این علم در کشور، نخستین پژوهشگران جلبک شناسی ایران، فرایند تشکیل انجمن جلبک شناسی ایران در سال 2018 و راه اندازی نخستین نشریه تخصصی جلبک شناسی ایران اشاره و در خصوص مراکز تحقیقاتی موجود در کشور، مسائل پیرامون تولید و تجاری سازی میکرو جلبک ها، نبود متولی در صنایع جلبک، عدم وضع قوانین مرتبط با این حوزه، نبود آزمایشگاه مرجع جهت ارزیابی و ارائه مدرک معتبر به محصولات جلبک مطالبی ارائه کرد.
گفتنی است دومین همایش ملی جلبک شناسی ایران هم اکنون در حال برگزاری است.