دوشنبه 8 بهمن 1397 3054

سومین همایش ملی توسعه روستایی ایران در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود

سومین همایش ملی توسعه روستایی ایران با تاکید بر الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت، 8 اسفندماه جاری در دانشگاه برگزار می شود.

سومین همایش ملی توسعه روستایی ایران در دانشگاه تربیت مدرس برگزار می شود

انجمن علمی توسعه روستایی ایران با همکاری دانشگاه تربیت مدرس، سومین همایش ملی توسعه روستایی ایران را حول محورهای؛ ویژگی های الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت در حوزه توسعه روستایی، نسبت الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت و توسعه پایدار روستایی و تجارب الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت در حوزه توسعه روستایی در ایران برگزار می کند..
دکتر عبدالرضا رکن الدین افتخاری دبیر این همایش در گفتگویی با اشاره به پیشینه برگزاری آن گفت: همایش اول، بهمن سال 1390 در استان سیستان و بلوچستان در دانشگاه زاهدان برگزار شد و همایش دوم در بهمن سال 1393 در مشهد مقدس و با همکاری دانشگاه تربت حیدریه برگزار شد.
عضو هیات علمی دانشگاه افزود: هم اکنون حدود 50 دستگاه در کشور در ارتباط با توسعه روستایی کار می کنند وضعیت روستاها را باید به فراخور هر فعالیت و وظیفه سنجید ولی در کلیت می‌توان گفت وضعیت روستا مناسب و مطلوب نبوده و شکاف عمیقی با توسعه شهری دارند و کارکرد تولیدی آنها مورد هجمه قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: در الگوی اسلامی، ایرانی پیشرفت هنوز الگویی برای توسعه روستایی تدوین نشده است، آنچه که از سوی مقام معظم رهبری به جامعه علمی و اجرایی ابلاغ شده، الگوی پایه است که می بایست تقویت شده و ارتقا یابد.
دبیر سومین همایش ملی توسعه روستایی ایران افزود: در مجموعه اجرایی کشور نیزبرنامه جداگانه ای برای توسعه روستایی نداریم در برنامه چهارم اسناد بخشی و فرابخشی توسعه روستایی قرار داشت، در برنامه پنجم و در برنامه مربوط به وزارت جهادکشاورزی پروژه های مشخصی در ارتباط با حوزه اقتصادی و اجتماعی توسعه روستایی بود کهبه تصویب هیات دولت رسیده بود ولی هرگز اعتباری به آنها تخصیص پیدا نکرد.
افتخاری در پایان ابراز امیدواری کرد نتایج این همایش بتواند در دیدگاه مسئولین مرکز الگوی اسلامی - ایرانی پیشرفت موثر واقع شود و مسئولین نظام را با واقعیت ها و نقش و اثر روستا آشنا نموده؛ به نحوی که در الگوی نهایی برای روستا جایگاه مناسبی قایل شوند.
گفتنی است دبیری این همایش بر عهده آقای دکتر عبدالرضا رکن الدین افتخاری است . آقای دکتر مهدی پور طاهری دبیر علمی این همایش وآقای دکتر محمدحاصلی دبیر اجرایی این همایش هستند. صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر، موسسه برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، پایگاه استنادی جهان اسلام، سیویلیکا، مرکز الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، سازمان دهیاری ها و شهرداری های وزارت کشور، موسسه خیریه امام علی (ع)، موسسه توسعه روستایی ایران، بانک کشاورزی، سازمان مرکزی تعاون روستایی، اتحادیه انجمن های علوم جغرافیایی، گروه جغرافیا و برنامه ریزی دانشگاه تربیت مدرس، انجمن های علمی دانشجویی جغرافیا و برنامه ریزی دانشگاه تربیت مدرس و انجمن جغرافیا و بر نامه ریزی روستایی ایران حامیان این همایش هستند.
بنا بر اعلام دبیرخانه همایش، آخرین مهلت ارسال اصل مقالات، 15 بهمن ماه تعیین شده است. علاقمندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت همایش به نشانی http://conf.isc.gov.ir/rdi97  مراجعه کنند.