دوشنبه 1 بهمن 1397 4469

کسب درآمد از آلودگی هوا به کمک فناوری نانو

محققان دانشگاه در فاز صنعتی به سنتز نانوکاتالیستی دست یافتند که قادر به تبدیل دی‌اکسید گوگرد به محصول ارزشمند گوگرد است.

کسب درآمد از آلودگی هوا به کمک فناوری نانو

سید ابراهیم موسوی، دانش‌آموخته مقطع دکتری مهندسی شیمی دانشگاه، با اشاره به مشکلات روش‌های رایج حذف دی‌اکسید گوگرد، گفت: یکی از روش‌های حذف دی‌اکسید گوگرد، تبدیل آن به اسیدسولفوریک است که خاصیت اسیدی قوی و خورندگی شدید آن، باعث ایجاد مشکل در ذخیره‌سازی، حمل‌ونقل و فروش شده و همین امر در مواقعی که امکان مصرف اسید در محل وجود نداشته باشد، روشی غیرقابل استفاده می‌شود.
وی افزود: بر این اساس با اجرای پروژه تحقیقاتی در دانشگاه تربیت مدرس به سنتز نانوکاتالیستی دست یافتیم که می‌تواند با تسریع و تسهیل واکنش متان با دی‌اکسید گوگرد، گاز آلاینده دی‌اکسید گوگرد را به عنصر گوگرد تبدیل کند.
موسوی خاطرنشان کرد: استفاده از فناوری نانو و نشاندن نانوذرات کاتالیستی بر روی پایه مناسب باعث شد تا نانوکاتالیست حاصل، ضمن برخورداری از انتخاب‌گری و طول عمر مناسب، واکنش تبدیل دی‌اکسید گوگرد به گوگرد را به‌طور کامل انجام‌ دهد و متعاقب آن آلودگی به‌ طور کامل برطرف شود. همچنین، احیاکننده‌ای که برای حذف آلاینده دی‌اکسید گوگرد به کار گرفته شده، متان است که با توجه به ذخایر عظیم گازی کشور به‌ راحتی و با قیمت ارزان در هر جای کشور در دسترس بوده و همین امر، صنعتی کردن طرح را در هر جای کشور امکان‌پذیر می‌کند.
به گفته وی از این طرح، سه اختراع با عناوین ساخت کاتالیست مخلوط نانو اکسیدهای سریم-لانتانوم-نیکل جهت حذف SO۲ از طریق احیاء آن به گوگرد به شماره ثبت ۸۷۹۶۰، ساخت کاتالیست مخلوط نانو اکسیدهای سریم-لانتانوم-مس جهت احیاء SO۲ به گوگرد به شماره ثبت ۹۲۵۹۹ و فرایند کاتالیستی حذف دی‌اکسید گوگرد از طریق احیاء آن به گوگرد در واکنش با متان به شماره ثبت ۹۲۶۷۶ به ثبت رسیده است.
موسوی همچنین با بیان اینکه این طرح از سال ۸۹ در قالب دو پایان‌نامه کارشناسی ارشد و یک رساله دکتری پیگیری شده است، یادآور شد: پس از طی فرآیندهای ارزیابی هم‌اکنون دستاوردهای این تحقیقات به قابلیت کاربردی در مقیاس صنعتی رسیده است.
این طرح در قالب رساله دکتری سید ابراهیم موسوی از دانش آموختگان و با راهنمایی دکتر حسن پهلوان‌زاده و دکتر حبیب آل ابراهیم از اعضای هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس اجرایی شده است.
این رساله با همکاری شرکت صنایع مس سرچشمه انجام‌شده و تحت عنوان پایان‌نامه‌ موردنیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ توسعه‌ فناوری نانو نیز رسیده است.