چهارشنبه 7 آذر 1397 1411

عضو هیات علمی دانشگاه در میان برترین محققان پراستناد سال ۲۰۱۸ معرفی شد

لیست برترین پژوهشگران پراستناد دنیا در سال ۲۰۱۸ منتشر شد که بر اساس آن از کشور ایران نام ۱۶ پژوهشگر دیده می¬‌شود که نسبت به تعداد دانشمندان پراستناد در سال ۲۰۱۷ این تعداد به بیش از دو برابر رسیده است. در این فهرست نام دکتر مسعود رضایی عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی (درگروه علوم کشاورزی) به چشم می خورد.

عضو هیات علمی دانشگاه در میان برترین محققان پراستناد سال ۲۰۱۸ معرفی شد

دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC)) در گفتگویی اظهار داشت: پایگاه استنادی وب آو ساینس (WOS) هر ساله فهرست پر استنادترین پژوهشگران دنیا را در فرآورده‌ای به نام پژوهشگران پر استناد (Highly Cited Researchers) منتشر می‌کند. در این فهرست پژوهشگران تاثیرگذار در سطح دنیا که با دریافت میزان استناد بالا، نقش پر رنگی در انتقال علم و دانش در عرصه بین‌المللی ایفا می‌کنند، مشخص و معرفی می‌شوند. این فهرست تنها مقالات پراستناد در مجلات حوزه علوم و علوم اجتماعی را مورد بررسی قرار می‌دهد که در پایگاه وب.آو.ساینس در بازه زمانی ۲۰۰۶ الی ۲۰۱۶ منتشر شده و مورد استناد قرار گرفته‌اند. این مقالات از پایگاه شاخص‌های اساسی علم Essential Science Indicators (ESI) استخراج می‌شوند و تنها درصدی از نویسندگان برتری که دارای مقاله در این پایگاه باشند، در فهرست نویسندگان پراستناد ظاهر می‌شوند.
دهقانی اظهار کرد: فهرست سال ۲۰۱۸ در حدود ۶ هزار پژوهشگر را به عنوان پژوهشگر پراستناد در سطح دنیا معرفی کرده است. در این بین در حدود ۴ هزار پژوهشگر در ۲۱ حوزه موضوعی خاص فعالیت داشته‌اند و در حدود ۲ هزار نفر در حوزه‌های میان¬ رشته¬‌ای فعالیت داشته‌اند. حوزه میان رشته¬‌ای امسال برای اولین بار در بین موضوعات گنجانده شده است. افرادی که دارای تأثیر میان رشته‌¬ای هستند، با یافتن کسانی که دارای تأثیر معادل در ۲۱ حوزه موضوعی هستند، شناسایی و تعیین شده‌¬اند.
وی افزود: در لیست منتشر شده از پراستنادترین دانشمندان جهان، از کشور ایران نام ۱۶ پژوهشگر دیده می¬‌شود که نسبت به تعداد دانشمندان پراستناد در سال ۲۰۱۷ این تعداد به بیش از دو برابر رسیده است.
سرپرست ISC گفت: در لیست پژوهشگران پراستناد سال ۲۰۱۸، نام ۱۴ کشور اسلامی مشاهده می‌شود، این تعداد در سال ۲۰۱۷ ، ۱۱ کشور و در سال ۲۰۱۶، هفت کشور بوده است. این نکته می‌¬تواند حضور بیش از پیش پژوهشگران کشورهای اسلامی در حوزه‌های علمی باشد. تعداد پژوهشگران برتر کشورهای اسلامی در جدول زیر نشان داده شده است:
دهقانی ادامه داد: لازم به ذکر است که در بین پژوهشگران پراستناد منتشر شده، پژوهشگرانی با بیش از یک وابستگی سازمانی وجود دارد که این امر به معنای این است که این افراد پژوهش‌ها و تولیدات علمی خود را با وابستگی دو و حتی سه دانشگاه عنوان کرده و بنابراین نام آنها در بیش از یک کشور مشاهده می‌شود.
وی گفت: در میان کشورهای اسلامی که پژوهشگران مربوطه وابستگی سازمانی بیش از یک کشور را قید کرده‌اند، کشورهای عربستان با ۸۰ نفر بیشترین تعداد پژوهشگر را داشته است. سایر کشورها از جمله مالزی ۷ نفر، ترکیه و پاکستان هر کدام ۶ نفر، الجزایر ۴ نفر، اردن ۳ نفر، امارات متحده عربی ۲ نفر و کشورهای ایران، عمان، مصر و اوگاندا یک نفر هر کدام یک پژوهشگر با دو وابستگی سازمانی و در واقع از دو کشور متفاوت داشته‌¬اند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در بین کشورهای جهان، ایالات متحده آمریکا با ۲ هزار و ۶۳۹ پژوهشگر پراستناد در رتبه اول قرار دارد و پس از آن کشورهای انگلستان، چین، آلمان، استرالیا، هلند، کانادا، فرانسه، سوئیس و اسپانیا به ترتیب با ۵۴۶ ، ۴۸۲، ۳۵۶، ۲۴۵، ۱۸۹، ۱۶۶، ۱۵۷ ، ۱۳۳، ۱۱۵ پژوهشگر پر استناد در بین ۱۰ کشور برتر جهان قرار دارند.
دهقانی گفت: در میان موسسات جهان، نیز دانشگاه هاروارد آمریکا با ۱۸۶ پژوهشگر پراستناد در رتبه اول قرار دارد و مؤسسه ملی سلامت آمریکا و دانشگاه استنفورد به ترتیب با ۱۴۸ و ۱۰۰پژوهشگر پراستناد در رتبه‌های دوم و سوم جهان قرار دارند.
وی در ادامه گفت: پژوهشگران برگزیده بیش از آنکه با کمیت تولید علمشان شناخته شوند، با کیفیت تولیدات علمی شان شناخته می‌شوند. این گروه از پژوهشگران توانسته‌اند مرجعیت دنیای علم را کسب کنند. سند سیاست‌های کلان علم و فناوری جایگاه ویژه‌ای برای نخبگان علمی در نظر گرفته است که علت آن را باید در این واقعیت جستجو کرد که میزان پیشرفت یک نظام علمی وابستگی زیادی به نخبگانی دارد که به نحو شایسته‌ای به خدمت گمارده شده باشند. برخی کشورها برای جذب نخبگان علمی برنامه‌های عملیاتی ویژه‌ای دارند. نگاهی به ملیت اصلی برندگان جوایز علمی این واقعیت را نمایان می‌کند که بخش قابل ملاحظه‌ای از این برندگان، نخبگان مهاجر هستند.