سه‌شنبه 15 آبان 1397 1297

دانشگاه تربیت مدرس جایگاه نخست ثبت پیشنهاده در سامانه ملی ثبت را دارد

بر اساس اعلام ایرانداک از آخرین وضعیت مشارکت موسسات علمی درسامانه «ثبت»؛ دانشگاه تربیت مدرس با بیشترین ثبت پیشنهاده در این سامانه در جایگاه نخست است.

دانشگاه تربیت مدرس جایگاه نخست ثبت پیشنهاده در سامانه ملی ثبت را دارد

آخرین وضعیت مشارکت موسسات علمی در سامانه «ثبت» نشان می دهد وزارت علوم با مشارکت ۱۰۰ موسسه، ۶۵ درصد پایان نامه و رساله های تحصیلات تکمیلی خود را در «سامانه ملی ثبت» بارگذاری کرده‌ است.
به نقل از پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، موسسه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۶ با مشارکت ۱۰۰ موسسه، ۶۵ درصد پارسای (ثبت پایان نامه و رساله ) سامانه ملی ثبت را بارگزاری کرده‌اند.
بر پایه تبصره ۹ «قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی» و «آیین‌نامه ثبت و اشاعه پیشنهادها، پایان‌نامه‌ها، و رساله‌های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها» همه دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز آموزش ‌عالی، پژوهشی و فناوری، باید تمام‌متن پیشنهاده‌ها (پروپوزال‌ها)، پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی خود را که بدون طبقه‌بندی هستند در سامانه‌های اطلاعاتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) ثبت کنند.
برای آسان‌سازی این فرایند، ایرانداک سامانه ملی ثبت پایان‌نامه‌، رساله و پیشنهاده (ثبت)‌ را در اختیار دانشجویان گذاشته است.
در سال ۱۳۹۶ در این سامانه در مجموع ۵۲۳۶۳ رکورد ثبت شده که در مقایسه با سال پیش، ۱۶ درصد رشد داشته است.
داده‌های «سامانه ثبت» نشان می‌دهد که ۶۵ درصد (۳۴۱۲۱ رکورد) از این آثار را موسسه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات، و فناوری در سامانه وارد کرده‌اند.
همچنین داده‌های «سامانه ثبت» نشان می‌دهند که ۶۲ درصد (۱۸۲۷۹ رکورد) از پیشنهاده‌ها را نیز موسسه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سامانه وارد کرده‌اند.
موسسه‌های گوناگونی با پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) همکاری و آثارشان را در سامانه ثبت بارگذاری می‌کنند. این موسسه‌ها وابستگی‌های سازمانی گوناگونی دارند.
بر پایه داده‌های سامانه ثبت، دانشگاه فردوسی مشهد با ثبت ۲۴۰۴ پارسا (پایان نامه و رساله)، بیشترین مشارکت را در سامانه ثبت داشته است. دانشگاه‌های تبریز و تربیت مدرس نیز در جایگاه‌های دوم و سوم هستند.
از دیدگاه ثبت پیشنهاده نیز دانشگاه تربیت مدرس با ثبت ۱۶۴۸ رکورد در جایگاه نخست است و دانشگاه‌های تبریز و ارومیه دوم و سوم هستند.
بیشترین پایان‌نامه‌های ثبت شده در سامانه ثبت مربوط به گروه علوم انسانی با بیش از ۲۴ هزار رکورد بوده و پس از آن به ترتیب گروه فنی و مهندسی، علوم پایه، کشاورزی، هنر و علوم پزشکی و دامپزشکی قرار دارند.
در این میان، بیش از ۴۶ هزار پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد و چهار هزار پایان‌نامه در مقطع دکتری تخصصی دراین سامانه ثبت شده‌اند.
در سال ۱۳۹۶ دانشگاه‌های فردوسی مشهد، تبریز، تربیت مدرس، پیام نور استان تهران و دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت به ترتیب بیشترین آمار را در بین دانشگاه‌های کشور در ثبت پارسا به خود اختصاص داده‌اند.
گزارش عملکرد این سامانه در سال ۱۳۹۶ در نشانی irandoc.ac.ir/sites/fa/files/attach/report/sabt-annualreport۱۳۹۶۱.pdf در دسترس است.