شنبه 10 شهریور 1397 1436

دانشجوی دانشگاه در میان بهترین‌های مدرسه تابستانی با محوریت فیلم‌سازی توریستی

پویا باطبی دانشجوی کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی دانشگاه، با فیلم «بازگشت»، رتبه چهارم نخستین مدرسه تابستانی با موضوع فیلم توریستی را دریافت کرد.

دانشجوی دانشگاه در میان بهترین‌های مدرسه تابستانی با محوریت فیلم‌سازی توریستی

مراسم اختتامیه نخستین دوره مدرسه تابستانی با محوریت فیلمسازی توریستی ششم شهریورماه با حضور روح الله حسینی مدیرعامل مدرسه ملی سینمای ایران، جمعی از مدیران دانشگاه‌های سینمایی، دانشجویان حاضر در این کارگاه‌ها، داوران و مشاوران گروه‌های فیلمسازی در محل مدرسه ملی برگزار شد.
پیش از آغاز این مراسم دانشجویان حاضر در این مدرسه تابستانی همزمان با داوران، 31 فیلم کوتاه 3 دقیقه‌ای را به تماشا نشستند.
پس از آن داوران با ارزیابی آثار،6 فیلم برتر با موضوع توریستی را معرفی کردند و 2 فیلم از این آثار به طور مشترک رتبه پنجم را از آن خود کردند که جوایز نقدی همراه با تندیس مدرسه ملی سینما به آنها اهدا شد.
در آغاز این مراسم روح الله حسینی مدیرعامل مدرسه ملی سینمای ایران ضمن خوش آمدگویی به حاضران درجمع گفت: من همراه با دانشجویان هر 31 فیلم ساخته شده در این مدرسه سینمایی را با دقت دیدم و با وجود زمان و امکانات اندکی که دانشجویان در اختیار داشتند،توانستند با غیرت و همتی که به خرج دادند فیلمهای خوبی بسازند.
وی در پایان صحبت‌های خود گفت: برگزاری مدرسه تابستانی فیلمسازی فعالیتی مرسوم در سطح دنیا است به این معنا که مدرسه تابستانی با این هدف که آموخته‌های تئوریک را کاربردی کند، برگزار می‌شود و هدف همه ما هم این بوده که بتوانیم آموخته‌های تئوریک را در فضایی مثل مدرسه ملی سینما کاربردی کنیم و شکل عملی به آن ببخشیم. در واقع هدف این است که مسیر آکادمیک بین‌المللی را برای سینماگران جوان ترسیم کنیم و برگزاری مدرسه تابستانی هم در راستای همین هدف طراحی و اجرا شد. امیدوارم در سال آینده در سطح بین‌المللی و به میزبانی مدرسه ملی سینما یک مدرسه تابستانی دیگر برگزار کنیم.
در ادامه بخش اهدای جوایز نقدی همراه با تندیس مدرسه ملی سینمای ایران آغاز شد و 6 فیلم به عنوان بهترین فیلم‌های نخستین دوره مدرسه تابستانی با محوریت فیلمسازی توریستی انتخاب شدند که به 2 فیلم به شکل مشترک عنوان پنجم تعلق گرفت.
پویا باطبی با فیلم «بازگشت» از دانشگاه تربیت مدرس رتبه چهارم نخستین مدرسه تابستانی با موضوع فیلم توریستی را دریافت کرد و توانست لوح تقدیر و جایزه 1میلیون و500 هزار تومانی به همراه تندیس مدرسه ملی سینما را از آن خود کند.
نخستین دوره مدرسه تابستانی با محوریت فیلمسازی توریستی به همت مدرسه ملی سینمای ایران با همراهی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران و گروه گردشگری مارکوپولو از تاریخ 20 مردادماه به مدت 2 هفته، به میزبانی دانشگاه سوره برگزار شد و عصر روز گذشته بهترین‌های این مدرسه توریستی معرفی شدند.
دانشجویان حاضر در این مدرسه فیلمسازی توریستی از دانشجویان سینما در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بودند و از سوی دانشگاه‌های خود معرفی شدند. این دانشجویان در مدت زمان یک هفته تحت آموزش‌های استادان دعوت شده در این دوره آموزشی در حوزه فیلمسازی توریستی قرار گرفتند و در ادامه پس از گذشت یک هفته با همراهی استادان راهنما فیلم‌های 3 دقیقه‌ای تولید کردند.
طرح توانمندسازی و اشتغال‌پذیری دانشجویان سینما از جمله ماموریت‌های مهم و اصلی مدرسه ملی سینمای ایران است که از سال گذشته و پس ازامضای تفاهمنامه همکاری با دانشگاه‌ تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صدا و سیما، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه سوره و دانشگاه هنر اصفهان اجرایی شده است.