سه‌شنبه 30 مرداد 1397 1423

قدردانی شورای مرکزی المپیاد جهانی زیست شناسی از دانشگاه تربیت مدرس

در مراسم پایانی بیست و نهمین المپیاد جهانی زیست شناسی که با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری ، وزیر آموزش و پرورش و تعدادی از روسای دانشگاهها برگزار شد، شورای مرکزی المپیاد با اهداء لوح یادبود از دانشگاه تربیت مدرس تقدیر کرد.

قدردانی شورای مرکزی المپیاد جهانی زیست شناسی از دانشگاه تربیت مدرس

المپیاد جهانی زیست شناسی2018 که با حضور 270 دانش آموز از 71 کشور جهان به میزبانی ایران برگزار شد، بنا بر اظهار نظر داوران و ناظران بین المللی یکی از بهترین المپیاد ها در تاریخ 30 ساله ی این مسابقات بود.
اعضای کمیته علمی المپیاد زیست شناسی 2018 تهران در چهار گروه بیوشیمی و بیولوژی مولکولی، زیست جانوری، زیست گیاهی و بوم‎شناسی و تکامل، از استادان دانشگاه‌های تهران، تربیت مدرس، شیراز و تعداد محدودی از دانش‌پژوهان و برگزیدگان المپیادهای دوره‌های قبل تشکیل گردید. 15 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در المپیاد جهانی زیست شناسی به عنوان عضو کمیته علمی حضور داشتند و همچنین دبیرخانه کمیته علمی با ریاست دکتر حسینخانی در دانشگاه تربیت مدرس دایر بود. فرایند کار طراحی سوالات از حدود 2 سال پیش با حضور بیش از 40 نفر از اساتید و اعضای کمیته های چهارگانه علمی انجام و در مجموع چهار ازمایش عملی و بیش از یک صد سوال تئوری طراحی و ارائه شد.
گفتنی است دانش آموزان ایرانی بیست و نهمین المپیاد زیست‌شناسی را با کسب دو مدال طلا، یک نقره و یک برنز به پایان رساندند. اولین دوره المپیاد جهانی زیست‌شناسی در سال 1369 (1990 میلادی) به میزبانی کشور چک برگزار شد و اولین حضور ایران در دهمین دوره المپیاد جهانی در سوئد به ثبت رسید. دانش آموزان ایرانی در دوره های مختلف برگزاری المپیاد جهانی زیست شناسی جزو 10 کشور نخست بوده اند.