شنبه 27 مرداد 1397 2079

دانشگاه تربیت مدرس در جمع برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفت

رئیس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) پس از انتشار نتایج رتبه‌بندی شانگهای سال 2018 از حضور 13 دانشگاه ایران در جمع برترین‌های دنیا خبر داد. در این رتبه بندی دانشگاه تربیت مدرس همچنان در جمع برترین دانشگاههای جهان قرار دارد.

دانشگاه تربیت مدرس در جمع برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفت

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، از حضور 13 دانشگاه ایران در جمع 1000 دانشگاه برتر دنیا در رتبه‌بندی شانگهای 2018 خبر داد. این در حالی است که در سال 2017 تعداد دانشگاه‌های ایران در این نظام رتبه‌بندی 8 مورد بود و با توجه به تعداد دانشگاه‌های ایران در این رتبه‌بندی شاهد رشد بیش از 60 درصدی این حضور نسبت به سال قبل هستیم. بر اساس این رتبه‌بندی، دانشگاه تهران با کسب رتبه در بازه ۴۰۰-۳۰۱ در جمع ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گرفت و دانشگاه تربیت مدرس جایگاهی در بازه 601 تا 700 در دنیا به دست آورد.
بر اساس اعلام پایگاه استنادی علوم جهان اسلام کیفیت آموزش ، کیفیت اعضای هیأت علمی ، برونداد پژوهشی و عملکرد سرانه چهار 4 معیار ارزیابی این رتبه‌بندی است که توسط 6 شاخص فارغ التحصیلان برنده جایزه نوبل و مدال فیلدز، اعضای هیأت علمی برنده جایزه نوبل و مدال فیلدز، پژوهشگران پراستناد در 21 حوزه موضوعی، مقالات منتشر شده در مجلات ساینس و نیچر، مقالات نمایه شده در نمایه استنادی علوم و نمایه استنادی علوم اجتماعی و سرانه عملکرد علمی هر دانشگاه ارزیابی می‌شوند. منابع گردآوری داده در این رتبه‌بندی شامل وب سایت¬‌های جوایز نوبل ، مدال فیلدز ، پایگاه‌های اطلاعاتی و اطلاعات آماری دولتی است. اطلاعات پژوهشی دانشگاه‌ها نیز از پایگاه استنادی ISI استخراج می‌شود.
نتایج رتبه‌بندی شانگهای سال 2018 در خصوص وضعیت دانشگاه های کشورهای اسلامی نشان می دهد ایران با 13 دانشگاه و ترکیه با 14 دانشگاه در این رتبه‌بندی حضور دارند. مالزی و مصر با 5 دانشگاه، پاکستان و عربستان با 4 دانشگاه، تونس با دو دانشگاه، قطر و لبنان و اوگاندا هر کدام با یک دانشگاه در جمع هزار دانشگاه برتر دنیا حضور دارند.
گفتنی است رتبه¬‌بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌های جهانی است که نتایج این رتبه‌بندی توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ منتشر می‌¬شود. رتبه بندی منتشر شده در سال 2018 شانگهای 1000 دانشگاه برتر جهان را پوشش می‌دهد، به گونه‌ای که در رتبه‌بندی سال 2018، دانشگاه‌های هاروارد، استنفورد و کمبریج به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.