دوشنبه 15 مرداد 1397 2155

جایگاه دانشگاه تربیت مدرس در نظام وبومتریکس 2018

تازه ترین ویرایش رتبه بندی دانشگاهها در نظام وبومتریکس در جولای ۲۰۱۸ منتشر شد.

 جایگاه دانشگاه تربیت مدرس در نظام وبومتریکس 2018

در این فهرست دانشگاه تربیت مدرس رتبه پنجم را بعد از دانشگاههای تهران، علوم پزشکی تهران، شریف و امیرکبیر بدست آورده است. همچنین دانشکده علوم پزشکی دانشگاه نیز رشد قابل توجهی نسبت به دوره گذشته (ژانویه ۲۰۱۸) داشته است. در این رتبه بندی این دانشکده پس از دانشگاه علوم پزشکی تهران در جایگاه دوم قرار گرفته است.
پایگاه رتبه بندی وبومتریکس بیش از ۲۸ هزار دانشگاه و موسسه تحقیقاتی جهان را بر مبنای چهار شاخص رتبه بندی می کند، که در این بخش دانشگاه ها در یک رتبه بندی کلی جهانی و همچنین به صورت قاره ای تقسیم می شوند.
نظام رتبه‌بندی وبومتریک به ارزیابی حضور پژوهشی و آموزشی دانشگاه‌ها در وب از طریق وب سایت‌های دانشگاهی آنان می‌پردازد.
براین اساس وب سایت دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی براساس ۴ شاخص تعداد صفحات وب دانشگاه در گوگل (Presence) با وزن ۵ درصد، تعداد ارجاع یا لینک‌های برقرار شده از سایر سایت‌ها به سایت دانشگاه شاخص Visibilityبا وزن ۵۰ درصد، تعداد استنادات ۱۰ نویسنده پُراستناد دانشگاه در Google Scholar Citations ، شاخص Opennesبا وزن ۱۰ درصد و تعداد مقالات کیفی دانشگاه قرارگرفته در بین ۱۰ درصد مقالات پُراستناد موضوع مربوط در سایت SCImago ، شاخص Excellenceبا وزن ۳۵ درصد عمل می کند.
بر اساس رتبه بندی نظام وبومتریکس در جولای ۲۰۱۸ تعداد ۶۰۵ دانشگاه از ایران مورد ارزیابی قرار گرفته اند که از این تعداد، ۹ دانشگاه ایرانی دارای رتبه زیر هزار هستند. ۱۰ رتبه اول دانشگاه های دنیا نیز در اختیار دانشگاه های آمریکایی و انگلیسی قرار دارد.
گفتنی است در حال حاضر دانشگاه تربیت مدرس دارای رتبه 851 جهانی و 165 قاره ای است. دانشگاه در فهرست جدید(جولای 2018) نسبت به فهرست پیشین (ژانویه 2018) 4 رتبه ارتقاء یافته است.