چهارشنبه 30 خرداد 1397 6561

نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور منتشر شد

از سوی گروه رتبه‌بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور سال 96-95 منتشر شد. بر اساس این رتبه بندی، دانشگاه تربیت مدرس در بین 81 دانشگاه جامع کشور، رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

نتایج رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور منتشر شد

گروه رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور برای هفتمین سال متوالی دانشگاه¬‌ها و موسسات پژوهشی را به صورت رسمی بر اساس شاخص‌ها و معیارهای مصوب ششمین نشست فوق‌العاده وزاری آموزش عالی کشورهای اسلامی رتبه‌بندی کرد. رتبه‌بندی سال 96-1395 رشد نزدیک به 15درصدی تعداد دانشگاه‌ها و موسسات حاضر در نظام رتبه‌بندی ISC را نشان می دهد.
81 دانشگاه از دانشگاه‌های جامع کشور در رتبه‌بندی سال 96-1395 حضور داشته‌اند که این تعداد در سال گذشته برابر با ۶۳مورد بوده است. دانشگاه تربیت مدرس پس از دانشگاه تهران تهران رتبه دوم را در کشور در بین دانشگاه‌های جامع به خود اختصاص داده است. دانشگاه‌های شیراز، فردوسی مشهد، تبریز، شهید بهشتی، اصفهان، تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، کاشان و بوعلی سینا به ترتیب در جایگاه‌های سوم تا دهم جدول قرار گرفته‌اند.
گفتنی است در این رتبه‌بندی 182 دانشگاه و موسسه پژوهشی دولتی توسط ۲۶ شاخص در قالب ۵ معیار کلی پژوهش، آموزش، وجهه بین‌المللی، تسهیلات - امکانات و فعالیت‌های اجتماعی- اقتصادی و صنعتی در پنج زیرگروه دانشگاه‌های جامع، دانشگاه‌های صنعتی، پژوهشگاه‌ها، دانشگاه‌های هنر و دانشگاه‌های علوم پزشکی مورد ارزیابی قرار گرفتند.
در رتبه‌بندی منتشر شده بخشی از اطلاعات توسط دانشگاه‌ها و موسسات و از طریق پرسشنامه الکترونیکی گروه رتبه‌بندی گردآوری شد. بخشی دیگر از اطلاعات مورد نیاز رتبه‌بندی که پژوهش محور بوده‌اند نیز توسط کارشناسان گروه رتبه‌بندی ISC از پایگاه‌های اطلاعاتی WoS و ISC تهیه شد.