شنبه 19 خرداد 1397 3870

دانشگاه تربیت مدرس در فهرست موسسات علمی برتر جهان

تازه‌ ترین گزارش "مرکز رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان" از حضور 12 دانشگاه و مؤسسه علمی ایرانی در فهرست مؤسسات برتر جهان خبر می دهد. بر اساس گزارش سال 2018 این مرکز، دانشگاه تربیت مدرس در میان دانشگاه های برتر جهان قرار دارد.

دانشگاه تربیت مدرس در فهرست موسسات علمی برتر جهان

بر پایه ی گزارش مرکز رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان ، دانشگاه‌های آزاد اسلامی، تهران، علوم پزشکی تهران، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، صنعتی امیرکبیر، تربیت مدرس، علم و صنعت ایران، شیراز، فردوسی مشهد، علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه شهید بهشتی موسسه‌های ایرانی برتر در این نظام رتبه‌بندی هستند.
بر اساس اعلام این مرکز، دانشگاه آزاد اسلامی با امتیاز 3/75 رتبه اول ملی را در اختیار دارد و دانشگاه های تهران با امتیاز 2/74 و علوم پزشکی تهران با امتیاز 3/73 به ترتیب رتبه دوم و سوم ملی را کسب کردند. دانشگاه تربیت مدرس نیز با کسب امتیاز 4/71 دارای رتبه 7 ملی و رتبه 756 جهانی می باشد.
گزارش سال ۲۰۱۸ این رتبه‌بندی نشان می دهد، دانشگاه هاروارد پیشگام موسسه‌های جهان است و دانشگاههای استنفورد، انستیتو تکنولوژی ماساچوست، کمبریج، اکسفورد، برکلی کالیفرنیا، پرینستون، کلمبیا، انستیتوی تکنولوژی کالیفرنیا و دانشگاه شیکاگو در جایگاه دوم تا دهم هستند.
گفتنی است مرکز رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان هر ساله موسسه‌های گوناگون در سراسر جهان را بر پایه هفت سنجه کلیدی ارزیابی و نام ۱۰۰۰ موسسه برتر را منتشر می‌کند. کیفیت آموزش، اشتغال دانش‌آموختگان، کیفیت اعضای هیئت علمی، انتشارات پژوهشی، انتشارات باکیفیت بالا، تأثیرگذاری و استنادها سنجه‌هایی هستند که این نظام رتبه‌بندی برای مقایسه موسسه‌ها از آنها بهره می‌برد. رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان تنها نظامی است که کیفیت آموزش و پرورش دانشجویان، پرستیژ اعضای هیئت علمی و کیفیت پژوهش دانشگاه‌ها را بی‌نیاز از پیمایش‌های رایج و پرسشنامه برای موسسه‌ها می‌سنجد.