سه‌شنبه 8 خرداد 1397 2280

طراحی نرم افزار تشخیص هوشیاری و مدیریت استرس از سوی محققان دانشگاه

محققان دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی نرم افزاری شدند که می تواند با اندازه گیری سیگنال های مغزی مواردی همچون سطح هوشیاری و استرس را مدیریت کند.

طراحی نرم افزار تشخیص هوشیاری و مدیریت استرس از سوی محققان دانشگاه

مهندس فرزانه یوسفی پور مدیر عامل شرکت دانش بنیان طراح این نرم افزار با توضیحاتی در این باره اظهار داشت: این دستگاه گیرنده سیگنال مغزی است و با الکترودی که دارد سیگنال مغزی را اندازه گیری می کند و با بلوتوث اطلاعات را به نرم افزار ارسال می کند.
دکتر رقیه بایرام زاده مدیر داخلی شرکت نیز با بیان که این روش مزایایی نسبت به روش های معمول دارد تصریح کرد: نرم افزارهایی که طراحی کردیم با هدست تک کاناله کار می کنند که به راحتی می شود در هر مکانی از آن استفاده کرد، مثلا ورزشکاران می توانند در باشگاه یا حتی خانه امواج خود را ثبت کنند و تحلیل های سیگنال مغزی خود را در نرم افزار ببینند، ولی در روش های قدیمی باید حتما به کلینیک مراجعه می کردند.
مدیر عامل شرکت اذعان کرد: این نرم افزار فعلا بر روی پلتفرم اندروید قابل استفاده است و تا کنون با راه آهن جمهوری اسلامی صحبت های اولیه برای پایش سلامت ذهنی رانندگان انجام شده تا برای پایش خواب آلودگی رانندگان از این ابزار استفاده کنند. همچنین یک کلینیک تخصصی که در زمینه ارتقای عملکرد مغز بر روی ورزشکاران حرفه ای فعالیت می کند می خواهند این دستیار را بر روی تیراندازان و ورزشهایی که فعالیت شدید بدنی ندارند، بکار گیرند.
گفتنی است این نرم افزار از سوی شرکت دانش بنیان چالشگران ادارک ناب یکی از شرکت های مستقر در پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه تربیت مدرس طراحی شده که در حوزه سلامت الکترونیک فعال است و به دنبال مدیریت یکی از شایع ترین اختلالات روانی یعنی استرس است.