شنبه 18 فروردین 1397 1434

اجرای 2 طرح "همترازی" و "دانشگاه پاک" در دانشگاه

معان پژوهش و فناوری دانشگاه از اجرایی شدن طرح "همترازی" در سال 96 و طرح "دانشگاه پاک" به موازات آن در سال 97 خبر داد و گفت: این برنامه‌ها در راستای محقق کردن اهداف طرح تحول راهبردی دانشگاه در حوزه پژوهش که برای 10 سال آینده تدوین شده و به تصویب هیئت امنا رسیده است، اجرا می‌شوند.

اجرای 2 طرح

دکتر یعقوب فتح‌ الهی زمان شروع فاز اجرایی این برنامه ‌ها را نیمه دوم سال 96 اعلام کرد و افزود: منظور از همترازی این است که دانشگاه تربیت مدرس بتواند با انجام برنامه ‌های پژوهشی، توسعه فناوری و نوآوری پویا، در تراز دانشگاه ‌های برتر جهان (که در هر نوع نظام رتبه-‌بندی دارای رتبه زیر 200 هستند) قرار گیرد.
وی با بیان اینکه هدف از طرح همترازی این است که ظرفیت علمی دانشگاه تربیت مدرس در قالب این برنامه به صورت هسته‌ های پژوهش و نوآوری ساماندهی شود.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه، از برخوردار بودن این هسته ‌ها از حمایت جدی دانشگاه به مدت 3 سال خبر داد و تأکید کرد: میزان رشد این هسته‌ ها در سال سوم باید به اندازه‌ ای باشد که بتوانند از اقتصاد ایران (بنگاه‌ ها، شرکت¬‌ها و بخش تولید) منابع مالی خود را تأمین کنند. این در حالی است که هسته‌های مذکور باید در سال چهارم و پنجم بتوانند منابع مالی مورد نیاز خود را برای پژوهش  و نوآوری از اقتصاد جهانی تأمین کنند؛ به عبارتی در اقتصاد جهانی به دنبال پیدا کردن مشتری باشند.
دکتر فتح الهی سپس به تشریح طرح دانشگاه پاک پرداخت و توضیح داد: پاک سرواژه واژه های پاسخ گویی ، اشتغال زایی و کارآمدی است؛ دانشگاه باید در برابر حل مشکلات جامعه ایران پاسخ گو باشد؛ دانشگاه باید دانشجویان را طوری هدایت و تربیت کند که بتوانند فضای اشتغال کشور را اداره کنند و در نهایت اینکه دانشگاه باید کارش را طوری انجام دهد که امور با صرف وقت و هزینه مناسب و با دقت تمام انجام شود.
وی معنای ضمنی سرواژه پاک را قرار گرفتن دانشگاه در رده دانشگاه ‌های سبز دانست و افزود: این موضوع ناظر بر توجه دانشگاه به محیط زیست پایدار و اهتمام ورزیدن به مباحثی همچون فضای سبز، آلودگی آب، هوا و ... است.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه افزود: نحوه اداره دانشگاه باید با محوریت ارزش‌های دینی و به منزله نیل به حیات طیبه باشد که این نیز از دیگر معانی‌ است که در ارتباط با این کلمه مورد توجه قرار گرفته است؛ به عبارت دیگر این ۳ محور آمیزه‌ای به نام دانشگاه پاک را به وجود آورده‌-اند که در صورت تصویب مراجع ذی‌ربط به طور کامل اجرا خواهد شد.