شنبه 28 بهمن 1396 589

انقلاب اسلامی ایران در پی عقلانیتی بر مبنای معیارهای اصیل اسلامی بود

حجت‌الاسلام‌ دکتر علی فلاح‌ رفیع در نشست شورای دانشگاه 16 بهمن ماه تصريح كرد: انقلاب اسلامی با ماهیت کاملا متفاوت از انقلاب‌های انگشت‌شمار جهانی در پی عقلانیتی بر مبنای معیارهای اصیل اسلامی بود.

انقلاب اسلامی ایران در پی عقلانیتی بر مبنای معیارهای اصیل اسلامی بود

حجت‌الاسلام‌ دکتر علی فلاح‌رفیع مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در نشست شورای دانشگاه با تبریک ایام‌ ا... دهه مبارک فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، مطالبي را در خصوص ماهیت انقلاب اسلامی و خصیصه های نفی‌گرایانه آن در مواجه با معادلات صرفاً علمی و ماده گرایانه جهان معاصر عنوان كرد.
وي اظهار داشت: اساساً انقلاب اسلامی دست کم در چهار قرن اخیر تنها انقلابی بود که هم در مقیاس جهانی ظهور و بروز پیدا کرد و هم پیامی کاملاً بکر و نو برای جهان داشت.
وی با اشاره به ماهیت انقلاب‌های بزرگ جهانی گفت: انقلابات بزرگ در چهار قرن اخیر به عدد انگشتان یک دست نمی رسد. با وجود این انقلاب اسلامی از بین همین انقلاب ها دارای ویژگی کاملاً متفاوت بود. این انقلاب معیارهای مادی محورانه حاکم بر جهان را در هم ریخت و معادلات جهانی را عوض کرد. عظمت انقلاب اسلامی به قدری بود که فیلسوفان و متفکران بزرگ را نیز به اعتراف واداشت.
دکتر فلاح رفیع در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به فیلسوفان و اندیشمندان معاصر چون میشل فوکو گفت: فوکو از جمله تأثیر گذارترین فیلسوفان قرن بیستم بود که در بحبوحه انقلاب اسلامی شخصاً به ایران سفر کرد و از نزدیک به مطالعه انقلاب پرداخت. وی که از فیلسوفان پست مدرن فرانسوی است ضمن اشاره به ماهیت شالوده شکنانه انقلاب اسلامی نسبت به معیارهای مادی گرایانه و صرفاً علمی حاکم بر جهان معاصر، انقلاب اسلامی و رهبری آن را کاملاً استثنائی دانست.
وي در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعتراف دیگر اندیشمندان غربی و نقل قول از آنها خاطر نشان كرد: بهترین شاهد بر عظمت انقلاب اسلامی ایران و موفقیت آن در پایداری بر آرمان‌ها و اهدافش همین دشمنی‌های سرسختانه از سوی استکبار جهانی است. اگر انقلاب اسلامی بزرگ نبود، اگر تأثیر گذار نبود، اگر در صحنه جهانی مؤثر نبود،اگر در پی عقلانیتی نو نبود، و مهم‌تر اینکه اگر در عرصه تغییر رویکردها و معیارها موفق نبود، قطعاً به این میزان استکبار جهانی و صهیونیسم بین الملل با آن در نمی افتاد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه در پایان سخنان خود تاكيد كرد: این ماهیت چیزی بود که بعد از حضرت امام(ره) با رهبری حکیمانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی تاکنون که در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب هستیم همچنان استمرار یافته است. بنابراین ما نباید با مواجه شدن با پاره‌ای از مشکلات اقتصادی و غیره عظمت این انقلاب را نادیده بگیریم، عظمتی که آیندگان مسلماً به آن بیشتر پی خواهند برد. البته همه باید تلاش کنیم تا با وحدت و انسجام همگانی و با تدبیر و روحیه‌ای انقلابی مشکلات را بر طرف کنیم و این کاری شدنی است.