شنبه 16 دی 1396 1675

برگزاری هفتمین همایش ملی بیوانفورماتیک ایران

هفتمین همایش ملی بیوانفورماتیک ایران، 13 تا 15 دیماه در سالن جابربن حيان دانشگاه برگزار شد.

برگزاری هفتمین همایش ملی بیوانفورماتیک ایران

در مراسم افتتاحيه اين همايش سه روزه؛ دكتر بهرام گليايي رييس همايش و رييس انجمن بيوانفورماتيك ايران در سخناني به تاريخچه بيوانفورماتيك در ايران اشاره و اظهار داشت:‌ بيوانفورماتيك در ابتدا با آناليز ديتاهاي تعيين توالي ژنوم انسان آغاز و در حال حاضر رشد زيادي كرده است به گونه اي كه در مسائل پيچيده اي كه قبلا امكان طرح آنها نبود ورود كرده است.
در ادامه دكتر حسين نادري منش به هدف بيوانفورماتيك اشاره و تصريح كرد: سازماندهي داده ها و دسترسي راحت محققان و امكان افزودن داده هاي جديد هم سنخ به آن و نيز توسعه ابزار جديد كه بتوان داده ها را آناليز كرد و نهايتا ابزاري كه علاوه بر تحليل داده ها آن ها را تفسير كند از جمله اهداف بيوانفورماتيك است.
وي خاطر نشان كرد: هر مجموعه اي براي آنكه ايستا،‌ پايدار و رشد كننده باشد بايد ايجاد انگيزه لازم را براي مخاطبان خود داشته باشد كه بيوانفورماتيك نيز علاوه بر ايجاد انگيزه در محققان و دانشمندان بايد براي بخش خصوصي و دولتي نيز جهت سرمايه گذاري جذاب باشد و انگيزه هاي لازم را ايجاد كند تا بتوانند با استفاده از آن به اقتصاد خلاق و دانش بنيان دست يابند.
وي گفت: سلامت،‌ مواد غذايي، مواد، انرژي و محيط زيست از جمله چالش هايي است كه امروز در مباحث زيستي مطرح است و در آينده، بيوانفورماتيك به دليل تجميع علوم مختلف شايد در ترند گوگل رتبه بالايي نداشته باشد اما مانند ادويه موجود در غذا در لايه هاي فرآيندي علوم، نهفته و جزيي از آنها شده است .
در ادامه اين همايش دكتر سید شهريار عرب دبير علمي همايش با ارائه آماري از تعداد مقالات ارسالي به همايش خاطر نشان كرد: تعداد كل مقالات ارسالي به همايش 287 مقاله بود كه از ميان آن ها 244 مقاله پذيرفته شد كه 31 عنوان مقاله به صورت سخنراني و 213 مقاله نيز به صورت پوستر ارائه خواهند شد.
وي افزود: 5 پنل تخصصي در حين برگزاري همايش و 9 كارگاه تخصصي نيز پس از اتمام همايش در روزهاي 16 و 17 دي ماه برگزار خواهد شد.
گفتني است هفتمین همایش ملی بیوانفورماتیک ایران با هدف ایجاد فضای تعامل و هم اندیشی علمی بین محققان و اندیشمندان حوزه های مختلف بیوانفورماتیک، همچنین به منظور تبادل اطلاعات، تجربیات و ارائه آخرین دستاوردها و یافته های علمی این حوزه برگزار شده است.