یکشنبه 13 مرداد 1398 1115

نخستین مسابقه‌ی ملی تحلیل داده‌های EEG با کاربردهای بالینی برگزار می‌شود

آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز اولین مسابقه‌ی ملی تحلیل داده‌های EEG با کاربردهای بالینی و با تأکید بر مشارکت، همکاری و هم‌افزایی بین‌رشته‌ای در راستای کاربرد‌های بالینی و پژوهشی را از مردادماه تا مهرماه 98 برگزار می‌کند.

نخستین مسابقه‌ی ملی تحلیل داده‌های EEG با کاربردهای بالینی برگزار می‌شود

هدف از برگزاری این رویداد شکل‌گیری هسته‌های پژوهشی و فناوری متشکل از مهندسین و پزشکان با رویکرد حل مشکلات بالینی موجود در کشور هست.
آزمایشگاه در تلاش است تا با برگزاری این مسابقه پژوهشگران بتوانند در حوزه‌ی بالینی با توانمندی‌های موجود در حوزه‌ی مهندسی پزشکی، علوم اعصاب و شاخه‌های مختلف آن، مشارکت، همکاری و هم‌افزایی بین‌رشته‌ای در راستای کاربرد‌های بالینی، به خدمت گرفتن قابلیت‌های هوش مصنوعی در راستای نیازهای جامعه‌ی پزشکی، تلفیق تجربه‌های با ارزش افراد خبره‌ی بالینی با روش‌های مهندسی در جهت بهبود تشخیص‌های بالینی و افزایش سرعت تشخیص، و پیاده‌سازی سیستم‌های پزشکی از راه دور آشنا شوند.
این مسابقه در دو مرحله غیرحضوری و حضوری در قالب گروه‌هایی متشکل از اساتید، محققین و دانشجویان برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان می‌بایست ‌به‌صورت گروه‌های ۲ الی ۵ نفرِ در این مسابقه ثبت‌نام و اعضای گروه خود را مشخص کنند.
علاقه‌مندان پس از ثبت‌نام و دریافت سؤالات تا 31 شهریور 98 فرصت خواهند داشت تا پاسخ و نتایج حاصل را از طریق وب‌سایت آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز ارسال نمایند و پس از داوری، پذیرفته‌شدگان مرحله اول در مهرماه ۱۳۹۸ به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.
ثبت سیگنال‌های EEG یکی مرسوم‌ترین روش‌های بررسی عملکرد مغز به‌صورت غیرتهاجمی است. امروزه توانایی بالقوه‌ی EEG در کاربردهای درمانی و تشخیصی مورد توجه قرارگرفته و برای تحقق این توانایی بالقوه روش‌های متعددی برای پردازش و تحلیل سیگنال EEG پیشنهادشده است که به‌طور روزافزونی درحال‌توسعه‌اند.
علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز به آدرس http://nbml.ir مراجعه نمایند.