سه‌شنبه 11 تیر 1398 715

اطلاعیه انتخاب برگزیدگان ادبی کشور از سوی بنیاد ملّی نخبگان

بنیاد ملّی نخبگان بر اساس آیین‌نامة شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی‌کشور، تسهیلات ویژه‌ای را به برگزیدگان ادبی کشور اعطا می‌کند.

اطلاعیه انتخاب برگزیدگان ادبی کشور از سوی بنیاد ملّی نخبگان

بنیاد ملّی نخبگان بر اساس آیین‌نامة «شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی‌کشور»، فرایند شناسایی آحاد اجتماعات ادبی را در دو ردة «مستعد برتر ادبی» و «سرآمد ادبی» در سال 1398 آغاز کرده و تسهیلات ویژه‌ای را به برگزیدگان ادبی کشور اعطا می‌کند.
متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانة جامع اطلاعاتی بنیاد ملّی نخبگان به نشانی http://Sina.bmn.ir ، ضمن نام‌نویسی در بخش «نام‌نویسی متقاضی» و انتخاب گزینة «ادبی» در بخش «حوزة فعالیت»، اطلاعات خود را ارسال‌کنند.
مستعدان برتر ادبی باید در محدودة سنی 15 تا 40 سالگی باشند. آثار زبانی و ادبی آنان دارای نشانه‌هایی خلاقانه، نوآورانه، واجد ارزش‌های ادبی و متفاوت باکار عموم بوده و احوال و آثار آنان معرف تخلّق به ادب اسلامی، التزام عملی به نظام اسلامی و آیین ملّی باشد.
سرآمدان ادبی نیز باید صاحب سبک و شیوه‌ای نوآورانه درآفرینش‌آثارادبی بوده، سال‌های متمادی از عمر خود را در آن شاخة ادبی به صورت فعال و پیشرو سپری‌کرده باشند. احوال و آثار آنان معرف تخلّق به ادب اسلامی، التزام عملی به نظام اسلامی و آیین‌ ملّی باشد و در محدودة سنی بالاتر از 40 سال باشند.
شرط کافی برای بهره‌مندی از این تسهیلات این است که برگزیدگان باید اولاً حدنصاب لازم، دست‌کم 150 امتیاز (در ردة مستعدان برتر ادبی) و 300 امتیاز (در ردة سرآمدان ادبی) را از فعالیت‌های نخبگانی ادبی به دست آورند و ثانیاً حائز بیشترین امتیاز در بین سایر متقاضیان در دورة بررسی باشند.
شایان ذکر است صرفاً فعالیت‌های مرتبط با حوزة ادبیات (شامل: «شعر»، «داستان» و «تخصص‌های زبانی و ادبی (از جمله: نویسندگی، ویرایش، آموزش زبان فارسی، ترجمه، زبان‌شناسی و پژوهش زبانی‌وادبی)») مورد بررسی قرار می‌گیرند.
هر یک از فعالیت‌های نخبگانی دارای امتیازی برای شناسایی افراد مستعد و سرآمد است و داشتن شرایط یک بند الزاماً به معنای برگزیدگی نیست.
متقاضیان به شکل فردی یا با معرفی از سوی نهادهای معتبر ادبی (دانشگاه‌ها، انجمن های علمی، نهادهای تخصصی ادبی و ...) می‌توانند در فرایند ارزیابی شرکت کنند.
چنانچه در هر مرحله از بررسی مشخص شود متقاضی اطلاعاتی خلاف واقع را ارسال کرده است، متقاضی نه‌ فقط از این تسهیلات بلکه از تمامی تسهیلات بنیاد محروم می‌شود و عدم صداقت وی به دستگاه‌های ذی‌ربط اعلام و به لحاظ حقوقی موضوع پیگیری می‌شود.
متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وبگاه بنیاد ملّی نخبگان به نشانی http://bmn.ir (بخش «تسهیلات و حمایت‌ها») مراجعه کنند یا با شماره تماس 63478363 021 تماس حاصل فرمایند.