سه‌شنبه 21 اسفند 1397 658

مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشکده علوم ریاضی برگزار شد

مراسم تودیع دکتر سید مسعود امینی رئيس پيشين و معارفه دکتر علي ایرانمنش رئيس جدید دانشکده علوم ریاضی روز سه شنبه 21 اسفندماه با حضور رئیس دانشگاه، رؤسای دانشکده های علوم پایه و علوم زیستی و جمعي از اعضاي هيأت علمي و كاركنان دانشکده علوم ریاضی برگزار شد.

مراسم تودیع و معارفه رئیس دانشکده علوم ریاضی برگزار شد


در ابتدای این مراسم رئیس دانشگاه از دکتر امینی به عنوان فردی دلسوز که اقدامات ارزنده ای در راستای اعتلای دانشکده علوم ریاضی بنیان گذاشت، یاد کرد و گفت: برخی فعالیت هایی که در سال های اخیر توسط دکتر امینی بنیان گذاری شد مانند انتخاب اساتید وابسته از بین افراد شاخص بین المللی در گرایش های مختلف ریاضی، فتح بابی برای سایر دانشکده ها شد تا آنها نیز در این مسیر گام بردارند. دانشکده علوم ریاضی بیشترین فعالیت را در این زمینه داشته و پیگیری ها نشان می دهد چند مورد نیز به ثمر رسیده است.
دکتر احمدی سخنرانی در حضور ریاضی دانان را امری دشوار دانست و افزود: ریاضی دانان با بهره گیری از قالبی شفاف، همواره گره گشای مشکلات فلسفی بوده اند. آنها با ارائه مدلسازی های ریاضی توانستند مباحث علوم طبیعی را برای بشر تبیین کنند. پیشگویی پدیده ها قبل از درک فیزیکی آنها، توسط علم ریاضی امکان پذیر شد. به دلیل اثرگذاری ریاضیات بر تمامی علوم باید در برابر این علم و عالمان آن کرنش کرد.
وی همچنین اظهار داشت: دکتر ایرانمنش دانشمندی بین المللی، فردی شایسته و دارای تجربیات خوب اجرایی است که می تواند مسیر اعتلای دانشکده علوم ریاضی را بیش از پیش تسهیل کند.
رئیس دانشگاه در ادامه به طرح تحول راهبردی دانشگاه اشاره و ابراز امیدواری کرد که دانشکده ریاضی و اساتید آن برای دستیابی به اولویت های اصلی طرح و اهدافش اثرگذار و کمک کننده باشند.
در بخش دیگری از این مراسم دکتر امینی به سخنرانی پرداخت و گفت: در دوره ای 4ساله فرصت داشتم تا با همکاری و همفکری اساتید و کارمندان دانشکده علوم ریاضی، علوم پایه و علوم زیستی اقداماتی را برای ریاضی کشور انجام دهم.
وی در ادامه جایگاه علم ریاضی در ایران و رسالت دانشگاه در اعتلای این علم را تشریح و خاطر نشان کرد: جایگاه و پیشرفت رشته های علوم پایه و رشته های نظری تر ریاضی و فیزیک در هر کشور، ملاک پیشرفته بودن یا عقب ماندگی کشورهاست. وجه تمایز کشورهای پیشرفته تکنولوژی و فناوری آنها نیست بلکه تمایز اصلی و بنیادی آنها جایگاه علم و میزان پیشرفت علوم پایه آنهاست. این علم است که فناوری را بر دوش خود حمل می کند و تا زمانی که علوم پایه جایگاه واقعی خود را پیدا نکند، کشور توسعه نخواهد یافت. تولیدکنندگان علم در ایران مسئول پیشرفت علوم هستند و تا خود به این باور قلبی نرسند، کشورمان همچنان در زمره کشورهای جهان سومی باقی خواهد ماند.
در این مراسم دکتر ایرانمنش ضمن تشکر از حسن اعتماد رئیس دانشگاه و اعضای هیأت علمی دانشکده علوم ریاضی نسبت به رفع مشکلات ابراز امیدواری کرد و خواستار برگزاری نشستی مشترک با حضور دکتر احمدی برای بیان معضلات و رساندن دانشکده به جایگاه واقعی و درخور آن شد.
رئیس دانشگاه همچنین در خصوص کاربردی شدن علوم پایه گفت: برخی از اساتید علوم پایه در بخش انتزاعی به گسترش مرزهای دانش اقدام می کنند و برخی دیگر در زمینه کاربردی کردن علم به منظور حل مشکلات کشور به فعالیت می پردازند. با اجرای طرح تحول راهبردی، فصل جدیدی آغاز می شود و در ساختار جدید به بحث مهم تفویض اختیارات توجه ویژه شده است.
در پایان مراسم حکم انتصاب دکتر ایرانمش و لوح تقدیر دکتر امینی از سوی رئیس دانشگاه به آنان اهدا شد.