اداره تندرستی و مشاوره ورزشی


 

زندگی ماشینی باعث شده تا مردم به سلامتی و تندرستی خود کمتر توجه نمایند و عمومأ زمانی به این امر مهم می پردازند که فقط جنبه درمانی آن مهم است این اداره با هدف پیشگیری از به خطر افتادن سلامتی و کمک به تسریع در مرحله درمان تأسیس شده است در این اداره علاوه بر خدمات تمرینی ورزشی با تجهیزات پیشرفته ، مشاوره در زمینه های مختلف نیز ارائه میگردد.همچنین هر ماه مطالبی جهت آگاهی علاقه مندان ارائه میشود . این مطالب علاوه بر ارسال برای اعضای هیأت علمی ، دانشجویان و کارکنان دانشگاه تربیت مدرس در این وبگاه نیز درج میگردد.

bulletواحد تندرستی

این واحد با هدف ارتقای سطح تندرستی و آمادگی جسمانی مراجعین در سال 1385 تأسیس شد.
تجهیزات این واحد شامل موارد زیر می‌باشد.

 • تردمیل
 • دوچرخه های ثابت
 • دستگاه تشخیص ترکیب بدنی
 • دوچرخه های تست های هوازی و بی هوازی مونارک
همچنین با توجه به vo2max ، درصد چربی زیر پوستی و سطح آمادگی جسمانی اقدام به ارائه برنامه‌های تمرینی ویژه برای افراد مینماید و آنان را به منظور دسترسی به وزن ایده آل و آمادگی جسمانی مورد نظر کمک می‌کند.

همکاری با دانشجویان و پژوهشگران جهت اجرای پایان نامه ها و طرح های تحقیقاتی از دیگر برنامه های این واحد می‌باشد.

رئیس اداره تندرستی و مشاوره ورزشی:آقای ابراهیم فلاح
کارشناس آقایان:آقای مهدی بیاتی
کارشناس بانوان:خانم پانته آ کیانمهر

bulletواحد مشاوره ورزشی

اهداف مرکز مشاوره ورزشی بی شک تندرستی مهمترین سرمایه انسان است. امروزه نقش ورزش و تغذیه صحیح در کاهش ناهنجاری ها و مشکلات جسمی و روانی به اثبات رسیده است. از این رو بایستی در بهبود شیوه زندگی جهت ارتقاء سطح سلامتی از این دو علم بهره گرفت.
در این واحد بخش های زیر فعال می باشند:

 • حرکات اصلاحی و درمانی
 • حرکات اصلاحی و درمانی به بررسی ضعفها و ناهنجاریهای اکتسابی دستگاه استخوانی ، عضلانی و مفصلی افراد می پردازد.
  برای مثال: تشخیص وضعیتهای طبیعی و غیرطبیعی ، وضعیت بدنی در حالتهایی چون ایستادن ، راه رفتن ، نشستن و خوابیدن و نیز وسایل مورد استفاده چون کفش ، کیف ، میز و صندلی ، اتومبیل انجام می گردد.
  این ناهنجاری ها عموما ً به دلایلی همچون عادات حرکتی نامناسب ، فقر حرکتی شرایط نامناسب محیطی و با مشخصه تدریجی بودن ، بویژه در دوران کودکی و سنین رشد، بروز می کند.

  قبل از این که اختلالات شدت یافته و او را به دست جراح ارتوپد بسپارد یا فرد را ناگزیر از استفاده از وسایل کمکی و انواع بریسها و پروتز ها نمایند و عنوان بیمار به فرد اطلاق شود، امکان بهبود و اصلاح از طریق حرکات جبرانی و ورزشهای درمانی وجود دارد.
  از طرفی ورزشکاران حرفه ای در طول تمرینها و مسابقات، تغییرات نامطلوبقامت در ورزشکاران هر رشته حادث می شود و سپس ارائه حرکات جبرانی و اصلاحی برای پیشگیری و رفع آنها ضروری می باشد.
  پس در یک نتیجه گیری کلی هدف حرکات اصلاحی و درمانی، تعادل ساختار فیزیکی بدن یا همان وضعیت بدنی است.

  1. شناسایی وپیشگیری مشکلات اسکلتی وعضلانی وارائه مشاوره های متناسب با آن
  2. سنجش آمادگی جسمانی و ترکیب بدنی و مشاوره برای حفظ و ارتقاء سطح آمادگی جسمانی
  3. اصلاح ناهنجاری های وضعیتی غیر مرضی و تغییر شکل های نامطلوب بدنی
  4. باز گرداندن دامنه مطلوب حرکتی مفاصل و توانایی های عملکردی ، رفع گرفتگی عضلانی و دردهای مزمن اندام ها
  5. تجویز برنامه های ورزشی ویژه در جهت بازتوانی بیماران

 • بازتوانی ورزشی
 • افرادی که دچار آسیب های ورزشی می شوند برای بازیابی توانایی های عملکردی پس از پشت سر گذاشتن درمان های پزشکی و دوره های فیزیوتراپی نیاز به بازتوانی ورزشی در قالب تمرینات ویژه ورزشی است.

 • تغذیه
 • با توجه به اهميت و نقش غذا در سلامت بدن و افزايش گرايش عمومی به برخورداری از تناسباندام،‎‎استفاده از مواد غذايی با کیفیت جهت حفظ تناسب اندام ضروری بنظر میرسد. و نیز ورزشکاران با توجه به میزان تحرکات جسمانی شان باید از رژیم غذایی مناسب شامل غذاهای متنوع با کمیت متعادل برخوردار باشند. کارشناسان علوم تغذیه بر این باورند که تغذیه مطلوب در افزایش توان جسمانی و ذهنی ورزشکاران تأثیر مستقیم دارد. به بیان دیگر ورزشکاران به توان بالای جسمانی نخواهند رسید مگر اینکه همگام با فعالیت های ورزشی به تغذیه سالم و مناسب توجه کافی نمایند.

 • برنامه زمانبندی
 • مشاورها:
  آقای مهدی قیطاسی، متخصص حرکات اصلاحی و توانبخشی
  آقای غلامرضا محمدی، متخصص تغذیه
  خانم ناهید علافان ،کارشناس حرکات اصلاحی و توانبخشی