متن کامل خبر


 
برنامه پیاده روی به آبنیک فشم (ویژه بانوان) برگزار شد

خلاصه خبر: خواهران ورزشکار روز پنج شنبه مورخ ٩٥/١١/١٤ به آبنیک فشم صعود کردند.

برنامه: پیاده روی آبنیک
تاریخ: 95/11/14
مربی: نصیر علیزاده
سرپرست: آمنه مصطفی پور
تهیه کننده گزارش: آمنه مصطفی پور
روستای آبنیک روستایی  خوش آب و هوا از توابع بخش رودبار قصران شهرستان شمیرانات است. برای دیدن آن باید به 12 کیلومتری شمال شرقی فشم، بعد از روستاهای زایگان و لالان بروید. ارتفاع روستای آبنیک 2400 متر از سطح دریا است. جمعیت روستا در تابستان حدود 150خانوار است که در زمستان به کمتر از یک سوم این مقدار کاهش می‌یابد. آبنیک با دارا بودن آب و هوای سرد و ییلاقی، حاشیه سرسبز رودخانه کلارود و دامنه های گسترده کوه‌های اطراف همه ساله بخصوص در فصول بهار و تابستان پذیرای گروه گردشگران از تهران و سایر نقاط کشور است. رودخانه کلارود (که محلی ها به آن رودخانه آبنیک می‌گویند) به طول 7 کیلومتر از کوه‌های جانستون و خرسنگ سرچشمه گرفته و یکی از سرشاخه‌های رودخانه جاجرود به شمار می‌آید.
دشت جانستون:
از جاذبه‌های گردشگردی و طبیعی محل باید به دشت جانِستان (جانستون) اشاره کنیم که در شمال تنگ آبنیک قرار دارد. دشتی زیبا با مناظری دل انگیز که آخر هفته‌ها و ایام تعطیل پذیرای طبیعت دوستانی هست که به قصد پیاده روی و کوه‌پیمایی به این منطقه سفر می‌کنند. همچنین کوهنوردان برای فتح قله‌های مرتفع جانستون و خرسنگ با ارتفاع بیش از 3900 متر از این دشت حرکت می‌کنند. با پیاده روی در دره آبنیک، عبور از رودخانه و طی کردن مسیری صخره‌ای که شیب نسبتآ تندی دارد، بعد از حدود یک تا یک و نیم ساعت به دشت جانستون می‌رسید. دشتی مسطح با چشم اندازی وسیع که در بهار و تابستان بسیار زیبا و سرسبز است. دشت جانستون از ارتفاع حدود 2 هزار و 750 تا 3 هزار متر گسترش دارد.
غار بیوک آقا:
اگر راه پاکوب در میان دشت را ادامه دهید پس از حدود 30 تا 45 دقیقه به انتهای دشت می‌رسید جایی که غار دست ساز بیوک آقا در دل کوه خودنمایی می‌کند. ابعاد تقریبی این غار 4 در 5 متر به ارتفاع 2 متر است که ورودی آن نیز سنگ‌چین شده است. بنا به روایتی از قول بیوک آقا کندن و اتمام این غار 23 سال بطول انجامیده! این غار یکی از غارهای سه گانه این مرد تلاشگر تبریزی در مسیر کوههای اطراف تهران است که بیوک آقا با دست و با ابزار ساده چکش و درفش ساخته است.
مسیر دسترسی آبنیک:
برای رفتن به آبنیک، اگر خودروی شخصی دارید از طریق بزرگراه شهید بابایی و یا جاده تلو لشگرک خود را به دوراهی لواسان فشم برسانید. از آنجا به سمت اوشان و فشم 15 کیلومتر رفته تا به میدان فشم برسید. از میدان فشم به سمت راست 12 کیلومتر دیگر بروید تا پس از پشت سر گذاشتن روستاهای زایگان و لالان به تابلوی روستای آبنیک برسید. از سر جاده تا داخل روستا حدود 500 متر بیشتر راه نیست.
اگر وسیله نقلیه ندارید، می‌توانید با اتوبوس و تاکسی خود را به میدان تجریش برسانید و از آنجا سوار بر مینی‌بوس‌ها یا تاکسی‌های فشم شوید و از راننده بخواهید شما را تا آبنیک برساند.
چهار راه تهرانپارس نیز سواری خطی برای لواسان و فشم دارد.
وعده گردهم آیی شرکت کنندگان ساعت 6:30 صبح درب اصلی تربیت بدنی دانشگاه بود که به دلیل تاخیر دانشجویان شروع برنامه به 7 کشیده شد. پس از چک کردن اسامی لیست و تقسیم بارهای عمومی که شامل نهار و صبحانه هر شخص بود برنامه با حضور 15 نفراز دانشجویان دانشگاه مدرس شروع شد.وسیله نقلیه این برنامه یک دستگاه مینی بوس بود. برای جبران نیم ساعت تاخیر در زمان بندی برنامه تصمیم گرفته شد که صبحانه در اتوبوس صرف شود.
بدلیل  بارندگی در جاده و کمی ترافیک ساعت 9 به روستای فشم رسیدیم زمان شروع حرکت از روستا9:15  بود. هوا کاملا ابری و همراه با کمی بارندگی برف بود و روستا در خواب سفیدی فرو رفته بود .بدلیل وجود بارش برف سنگین از نیمه‌های شب و نیاز به برف کوبی حرکت تیم بسیارکند و آرام بود. پس از یک ساعت و نیم پیاده روی حدود ساعت 11 نزدیک کافه امیر استراحت کرده و دوستان مشغول عکاسی و برف بازی شدند پس از 45 دقیقه توقف، بنا به صلاح دید مربی و عدم داشتن تجهیزات مناسب دوستان تصمیم به برگشت به سمت روستا گرفته شد. پس از کمی پیاده روی حدود ساعت 12 سوار مینی بوس شده و به سمت تهران حرکت کردیم. در میانه راه نزدیک مدرسه یخ نوردی چند دقیقه توقف کردیم و تعدادی از اعضا به همراه مربی تمرین های گروه‌های مختلف را مشاهده کرده و سپس به حرکت خود برای بازگشت به تهران ادامه دادیم. ساعت 2:30 با توقف مینی بوس جلوی درب اصلی تربیت بدنی برنامه به پایان رسید.
 


16 بهمن 1395 / تعداد نمایش : 3391