متن کامل خبر


 
گزارش تصویری پیاده‌روی بانوان به شهرستانک چالوس

خلاصه خبر: اردوی پیاده‌روی یک روزه به شهرستانک چالوس روز پنج‌شنبه ٩٥/٠٩/١٨ برگزار شد.

اعضای تیم پیاده‌روی بانوان ورزشکار با نشاط تیم در ابتدای مسیر

 

برنامه: پیاده‌روی شهرستانک
تاریخ: 95/09/19
مربی: نصیر علیزاده
سرپرست :آمنه مصطفی پور
روستای شهرستانک از توابع آسارای كرج در ۵۵ كیلومترِی شمال خاوری كرج و 90 كیلومتری تهران جای گرفته است. بلندای این روستا از سطح دریا ۲۱۹۰ متر است و آب و هوای آن در زمستان سرد و تابستان معتدل و دلپذير است. شهرستانک که روستایی کوهستانی در شمال کوه توچال است، روستایی تاریخی به شمار می رود و ناصرالدین شاه قاجاردر آن کاخ ویژه‌ای داشته که امروزه به کاخ شهرستانک شناخته می‌شود.جاده ناصری، راهی که از زمان‌های دور شهر ری را  به مازندران متصل می‌کرد و در دوره قاجارتوسعه یافت، از این آبادی می‌گذرد امروزه هنوز کوهنوردان از این مسیر استفاده می‌کنند. در حال حاضر بهترین مسیر دسترسی به شهرستانک، راه آسفالته ۸ کیلومتری‌ است که از جاده کرج-چالوس، نرسیده به گچسر جدا  شده و به شهرستانک منتهی می‌شود. آزادراه تهران - شمال نیز از نزدیکی شهرستانک خواهد گذشت. با نگاه به یادگارهای تاریخی به جا مانده، دیرینگی این روستا به سده ششم هجری قمری می‌رسد. قلعه دزدبند شهرستانک، تپه شنستون (شن ستون) و كاخ شهرستانك (كاخ ناصرالدین شاهی) از آثار تاریخی این روستاست.کاخ را در سال ۱۸۷۸ میلادی به فرمان ناصرالدین شاه معماری به نام آقا محمدابراهیم خان برای اقامت ییلاقی پادشاهان قاجار بنا کرده است. پس از سقوط قاجاریه، کاخ به دلیل بی توجهی، شرایط جوی نامناسب و غارت و تخریب انسانی، رو به ویرانی می‏نهد. روند تخریب و ویرانی بنا تا حدود سال ۱۳۴۸ خورشیدی ادامه داشت، تا در این سال با تصمیم فدراسیون کوهنوردی ایران به عنوان اقامتگاه موقت کوهنوردان بازسازی شد.کاخ شهرستانک در ۲۰ شهریور ۱۳۷۷ با شماره ۱۹۴۵ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.
وعده گردهم‌آیی شرکت کنندگان ساعت 6:30 درب اصلی تربیت بدنی دانشگاه بود که به دلیل تاخیر دانشجویان شروع برنامه به 7 کشیده شد. پس از چک کردن اسامی لیست و تقسیم بارهای عمومی که شامل نهار و صبحانه هر شخص بود برنامه با حضور 32 نفراز دانشجویان دانشگاه مدرس شروع شد. وسیله نقلیه این برنامه یک دستگاه اتوبوس بود. برای جبران نیم ساعت تاخیر در زمان بندی برنامه تصمیم گرفته شد که صبحانه در اتوبوس صرف شود.
ساعت 9:20 زمان شروع حرکت از پای اتوبوس در نزدیکی روستای شهرستانک بود. هوا آفتابی بود و صدای آرام رودخانه به گوش می‌رسید. مسیر پیاده روی از روستای زیبا و پر از سکوت شهرستانک  آغاز شد، ساعت10:15 استراحتی كوتاه کنار رودخانه پر آب روستا داشتیم. ساعت 12:10 نزدیک کاخ ناصری رسیدیم. پس از گشت و گزاری کوتاه و بازدید دورادور از کاخ به  صرف نهار پرداختیم. در طول زمان استراحت باد ملایمی می‌وزید و دمای هوا را کاهش می‌داد. پس از  1:45 دقیقه استراحت به سمت اتوبوس بازگشتیم، بعد از عبور از روستا ساعت 14:50سوار اتوبوس شده و به سمت تهران راهی شدیم. حدود ساعت 17 با رسیدن به دانشگاه برنامه خاتمه یافت.


21 آذر 1395 / تعداد نمایش : 2460