متن کامل خبر


 
دوچرخه بزنید تا سالم بمانید

خلاصه خبر: اگر به دنبال یک فعالیت جدید برای اوقت فراغت خود هستید، دوچرخه سواری را امتحان کنید. دوچرخه سواری فواید زیادی برای سلامتی شما دارد و علاوه بر این راهی عالی برای چربی سوزی است.

دوچرخه سواری یكی از ورزش‌هایی است كه دسترسی به آن آسان بوده و می‌تواند جایگزین مناسبی برای استفاده ممتد از خودرو باشد.
ضمن اینكه استفاده از دوچرخه موجب كاهش آلودگی هوا با توجه به عدم مصرف سوخت می‌شود.
دوچرخه سواری یك تمرین و ورزش هوازی است كه به استقامت قلب و عروق كمك می‌كند. این ورزش یك فعالیت منظم است كه می‌تواند تأثیر به سزایی در تناسب قسمت بالای پا و مچ پا داشته باشد و به تقویت ماهیچه‌های اطراف زانو و پشت ران، مفاصل زردپی لیگافت‌ها، ماهیچه های چهارسر ران، همتسرینگ ولگن كمك می‌كند.
بیشتر فعالیت‌های ورزشی كه دارای ضربه‌های موزون و هماهنگ هستند مانند دویدن و دوچرخه سواری، می‌توانند منجر به كارآیی منظم سیستم قلبی و تنفسی شوند. بسیاری از افرادی كه می‌دوند از دوچرخه سواری به عنوان یك ورزش تكمیلی استفاده می‌كنند. ضمن اینكه دوچرخه سواری به انجام فعالیت‌های كششی نیز كمك می‌كند.

دوچرخه سواری نه تنها می‌تواند اوقات فراغت شما را در تابستان پر کند، بلکه راهی عالی برای ارتقا فیزیک و اندامتان نیز به شمار می‌رود. برخی از بهترین فوایدی که با دوچرخه سواری می‌توانید به بدنتان برسانید، بالا بردن مصرف اکسیژن بدن، تقویت قدرت عضلانی پاها، تقویت توانایی بدن برای جلوگیری از ساخت اسید لاکتیک و کاهش درصد چربی بدن می‌باشد. از دیدگاه قدرتی، دوچرخه سواری به دویدن بعنوان یک ورزش قلبی-عروقی ارجحیت دارد چون در دوچرخه سواری شما بطور مداوم علیه یک مقاومت در حال ورزش هستید. چند نکته مهم هست که باید برای تنظیم یک برنامه دوچرخه سواری در تابستان به یاد داشته باشید تا بیشتری نتیجه را از تمریناتتان به دست آورید.
یکی از مهمترین عواملی که در تمرین دوچرخه باید در نظر داشته باشید، تنوع است. اگر هر روز همان تمرین همیشگی و تکراری را انجام دهید، به مرور زمان دیگر نتیجه نمی‌گیرید. اگر هر از گاهی برنامه تان را تغییر دهید، بدنتان خیلی بهتر به تمرینات پاسخ می‌دهد و حوصله‌تان هم از تمرین سر نمی‌رود.
اضافه کردن یک تا دو جلسه "تمپو" به شما کمک میکند پایه خوبی برای تمرینات دوچرخه سواری خود در تابستان بسازید. در این تمرینات (تمرینات تمپو) شما 20 تا 25 دقیقه به طور یکنواخت با شدت بالا دوچرخه می‌زنید. این روش به بدنتان کمک می‌کند به تحمل اسید لاکتیک عادت کند بنابراین وقتی تصمیم می‌گیرید که شدت تمرینتان را افزایش دهید، سریع خسته نمی‌شوید. این تمرینات همچنین به شما کمک می‌کند سرعت متوسط خود را بالا ببرید و در نتیجه عملکردتان هم تقویت شود.

یک جلسه در هفته را باید به تمرینات با مدت زمان طولانی تر اختصاص دهید. اینکار به شما کمک می کند استقامت قلبی-عروقی خود را افزایش دهید. اینکار نه تنها برای سلامتیتان خوب است، بلکه استراحتی از تمرینات شدتی روزهای دیکر برای بدنتان فراهم می‌کند. هدفتان این باشد که مداوم و پیوسته با شدت متوسط تا 45 دقیقه یا یک ساعت رکاب بزنید. هیچ نیازی به تکرار دوباره در این جلسات نیست، مگر اینکه برای یک مسابقه استقامت تمرین می‌کنید. استقامت بیشتر با مشکلاتی برای ریکاوری همراه خواهد بود و شما از سایر تمریناتی که باید روی آن متمرکز شوید، دور می‌کند.
آخر اینکه، اضافه کردن یک تا دو جلسه تمرینات اسپرینت هم راه بسیار عالی است چون درواقع همین تمرینات است که سطح فیتنس شما را بالا می‌برد. 30 ثانیه تا یک دقیقه با سرعت بسیار بالا رکاب بزنید بعد تا دو تا سه برابر زمان اسپرینت، استراحت کنید. این پروسه را 6 تا 12 مرتبه تکرار کنید و بعد بدن را سرد کنید.
عامل دیگری که باید در نظر داشته باشید، استراحت است. اگر می خواهید در کارتان پیشرفت داشته باشید، مطمئناً استراحت عامل بسیار مهمی خواهد بود. چون اگر اجازه ندهید که بدنتان از تمریناتی که انجام داده است، ریکاور شود، هر جلسه تمرینی فقط فیبرهای عضلانیتان را نابود خواهد کرد.

دوچرخه بزنید تا سالم بمانید.
اگر به دنبال یک فعالیت جدید برای اوقت فراغت خود هستید، دوچرخه سواری را امتحان کنید. دوچرخه سواری فواید زیادی برای سلامتی شما دارد و علاوه بر این راهی عالی برای چربی سوزی و جلو راندن بدن از رکودهایی است که از تمرینات قبل دچار آن شده است. پس دوچرخه بزنید تا سالم و متناسب بمانید.


22 آبان 1395 / تعداد نمایش : 2668