متن کامل خبر


 
گزارش گلگشت‌ بانوان به افجه در هفته تربیت بدنی و ورزش

خلاصه خبر: روستای افجه از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیران در 30 کیلومتری شمال شرقی تهران و در جوار دشت‌های هویچ و گرچال و قله ساکا واقع شده است.

آغاز کوهپیمایی بانوان کوهنورد دشت زیبای هویج

 

روستای افجه از توابع بخش لواسانات شهرستان شمیران در 30 کیلومتری شمال شرقی تهران و در جوار دشت‌های هویچ و گرچال و قله ساکا واقع شده است. ارتفاع این روستا از سطح دریا 2040 متر است. آب و هوای روستای افجه به دلیل استقرار در ناحیه کوهستانی البرز در بهار و تابستان مطبوع و در پاییز و زمستان سرد است.
دشت هویج که به زبان محلی آن را گرچال یا گهچال و یا گیاه چال می‌نامند یكی از زیباترین جاذبه‌های روستای افجه است که در ارتفاع 2 هزار و 400 متری از سطح دریا و در بالادست مرکز روستا، ناحیه گلندوک و لواسان قرار دارد . روایت‌های تاریخی مختلف حكایت از آن دارند که در روزگار گذشته بخش وسیعی از زمین‌های این دشت به کاشت هویج اختصاص داشته، اما امروز اثری از این مزارع به چشم نمی‌خورد.
مناظر بكر افجه در دره شمالی این منطقه واقع است. این دره در فصول مختلف سال مورد توجه گردشگران قرار دارد و از این رو مورد توجه کوهنوردانی است که از مسیرهای آن برای صعود به قله های آتشكده، ساکا، یخچال و مهرچال استفاده می‌کنند.
رودخانه افجه (بدو) از شرق این روستا و رودخانه تبله رود از داخل آن می‌گذرد.و از زیبایی‌های آن می توان به :

  • آبشار پسچویک: آبشار پسچویک با 15 متر ارتفاع در فاصله 5 / 1 کیلومتری شمال شرق افجه و در یال کوه مشرف به دشت هویج قرار دارد و اطراف آن را درختان بلندی فرا گرفته‌اند .
  • آبشار موآب: آبشار زیبای موآب که در سینه‌کش قله ساکا و قبل از دشت هویج قرار گرفته است 180 متر ارتفاع دارد. جریان آب آبشار موآب در اواخر تابستان کاهش می‌یابد .
  • محوطه دشت هویج: این محوطه در فاصله 3 کیلومتری روستای افجه در حد فاصل میان آبشار پسچویک و دشت هویج واقع شده و باغ‌های بسیار زیبایی دارد. کوهنوردانی که قصد رفتن به دشت هویج و یا قلل و ارتفاعات افجه را دارند از این مكان به عنوان استراحتگاه موقت استفاده می‌کنند.

مسیر دسترسی به دشت هویج: برای رسیدن به دشت هویج از تهران 2 مسیر پیش روی قرار دارد؛

  • اولی یک جاده آسفالته 5 کیلومتری است که با عبور از جاده لشگرک ما را به شهر لواسان و در نهایت افجه و دشت هویج می‌رساند.
  • راه دوم نیز 8 کیلومتر مسافت دارد و به طرف شمال شرقی می‌رود.

گزارش برنامه:
وعده گردهم‌آیی شرکت کنندگان ساعت 6:30 درب اصلی تربیت بدنی دانشگاه بود که به دلیل تاخیر دانشجویان شروع برنامه به 7 کشیده شد. پس از بررسی اسامی لیست و تقسیم بارهای عمومی که شامل نهار و صبحانه هر شخص بود برنامه با حضور 64 نفر از دانشجویان دانشگاه مدرس آغاز شد. وسیله نقلیه برنامه دو دستگاه اتوبوس بود. برای جبران نیم ساعت تاخیر در زمان‌بندی برنامه تصمیم گرفته شد که صبحانه در اتوبوس صرف شود. ساعت 9:10  زمان شروع حرکت از روستا بود. هوای آفتابی و صدای آرام رودخانه شروع دل انگیزی را نوید می‌داد اما به دلیل شیب نسبتا زیاد جاده خاکی ابتدای مسیر،  پیمایش به آرامی و با سرعت کمی شروع شد.
ساعت 9:50 ضمن استراحتی کوتاه، عكس‌هایی از پاییز زیبای منطقه ثبت شد و ادامه پیمایش از سر گرفته شد.
حدود ساعت 10:30 استراحت مجددی کنار چشمه و باغ‌های زیبای مسیر داشتیم. ساعت 11:40 به ابتدای دشت هویج رسیدیم. تا ساعت 13 به پیمایش خود در دشت ادامه دادیم تا به چشمه رسیده و یک ساعت برای صرف نهار اطراق کردیم. پس از استراحت و گردشی کوتاه در دشت به دلیل سرد شدن هوا به سمت روستا بازگشتیم. ساعت 15 با رسیدن به اتوبوس‌ها در روستا پیمایش به پایان رسید و به سمت تهران حرکت کردیم به دلیل ترافیک زیاد در تهران ساعت 17:30 وارد دانشگاه شدیم.
 


9 آبان 1395 / تعداد نمایش : 2745