متن کامل خبر


 
چرا مفاصل گاهی وقت‌ها صدا می‌دهند؟

خلاصه خبر: در مفاصلی که دچار آرتروز یا ساییدگی شده‌اند به علت آسیب غضروف، سطح مفصل ناهموار می‌شود. در حین حرکت مفصل، با ساییده‌ شدن این سطوح ناهموار بر روی یکدیگر ممکن است صدا ایجاد شود.

برای بسیاری از ما در طول روز ممکن است صداهای متفاوتی از بعضی از مفاصل بدن شنیده شود. در حین راه رفتن، یا بعد از نشستن طولانی بخواهیم بلند شویم، و یا حتی هنگام انجام فعالیت. گاهی این صداها شبیه تقه هستند. گاهی به صورت خرت خرت و شبیه به ساییده ‌شدن دو چیز روی هم هستند.
تئوری‌های مطرح‌شده در خصوص علت این صداها:
آزاد شدن گاز:
مفصل دارای مایعی است که می‌تواند تولید گاز نماید و آزاد شدن این گاز صدایی مانند ترکیدن بادکنک ایجاد می‌کند.
حرکت تاندون:
وقتی مفاصل حرکت می‌کنند وضعیت تاندون‌ها و لیگامان‌های اطراف آن مفصل تغییر می‌کند. با باز و بسته شدن مکرر مفصل، هر کدام از این تاندون‌ها یا لیگامان‌ها ممکن است بارها به جلو و عقب حرکت کرده و با هر بار عبور از روی برجستگی استخوانی صدایی ایجاد می‌کنند.
سطح ناصاف مفصل:
در مفاصلی که دچار آرتروز یا ساییدگی شده‌اند به علت آسیب غضروف، سطح مفصل ناهموار می‌شود. در حین حرکت مفصل، با ساییده‌ شدن این سطوح ناهموار بر روی یکدیگر ممکن است صدا ایجاد شود.
کندرومالاسی کشکک:
کندرومالاسی کشکک در کسانی که زیاد می‌دوند و در خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود. در این بیماری استخوان کشکک به درستی در جای خود قرار نگرفته و در اثر حرکات مکرر در جلوی زانو غضروف آن آسیب می‌بیند. علائم کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک درد زانو بخصوص بعد از نشستن به مدت طولانی است. حرکات زانو ممکن است با صدا همراه باشد.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
اگر این صدا دادن مفاصل با درد همراه بود حتماً به پزشک مراجعه کنید.


20 مرداد 1395 / تعداد نمایش : 2647