متن کامل خبر


 
خاصیت حیرت‌انگیز انار در ترمیم عضلات

خلاصه خبر: یک تیم از دانشمندان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان کشف کردند که مولکولی در انار وجود دارد، که توسط میکروب‌ها در روده تغییر یافته و سلول‌های عضلانی را برای محافظت از خود در مقابل یکی از علل عمده پیری قدرتمند می‌سازد.

یک تیم از دانشمندان موسسه پلی تکنیک فدرال لوزان ( EPFL ) و شرکت Amazentis برای کشف خواص خارق‌العاده انار به بررسی بیشتر این میوه پرداختند. آنها کشف کردند که مولکولی در انار وجود دارد، که توسط میکروب‌ها در روده تغییر یافته و سلول‌های عضلانی را برای محافظت از خود در مقابل یکی از علل عمده پیری قدرتمند می‌سازد.

به نقل از ایسنا، تاثیر این مولکول در نماتدها و جوندگان شگفت‌انگیز بوده و در حال حاضر محققان مشغول انجام آزمایش‌های بالینی انسانی هستند.
با بالا رفتن سن، سلول‌ها به طور فزاینده‌ای در تلاش برای بازیافت منبع نیرو یا موتور خود هستند . این منبع نیرو که میتوکندری نامیده می‌شود، در زمان پیری دیگر قادر به انجام عملکرد حیاتی خود نبوده، در نتیجه در سلول انباشته می‌شود.

این امر سلامت بسیاری از بافت‌ها، از جمله عضلات را تحت تاثیر قرار داده و به تدریج در طول سالیان آنها را تضعیف می‌کند. افزایش تجمع میتوکندری ناکارآمد نیز نقش بسیار مهمی در دیگر بیماری‌های پیری، مانند بیماری پارکینسون دارد.

دانشمندان یک مولکول را شناسایی کردند که به خودی خود، موفق به برقراری مجدد توانایی سلول برای بازیافت اجزای معیوب میتوکندری می‌شود. این مولکول که urolithin A نام دارد، تنها مولکول شناخته شده است که می‌تواند روند پاک کردن میتوکندری را مجددا راه‌اندازی کند که به این روند "میتوفاژی" می‌گویند. میتوفاژی ، روندی مهم و حیاتی است که بدن از طریق آن از شر سلولهای آسیب دیده رها می شود. در این روند میتوکندری‌های آسیب دیده که موتور سلول نام دارند از بدن حذف می‌شوند. به گفته محققان این پژوهش، urolithin A یک ماده کاملا طبیعی بوده و اثر آن قدرتمند و قابل اندازه‌گیری است.

این تیم فرضیه خود را بر روی کرم الگانس آزمایش کردند و مشاهده کردند که طول عمر کرم‌هایی که در معرض این مولکول قرار گرفته بودند بیش از 45٪ در مقایسه با گروه کنترل افزایش یافته است. این نتایج دلگرم‌کننده اولیه تیم را تشویق کرد تا نقش این مولکول را بر روی حیواناتی که اشتراکات بیشتری با انسان‌ها دارند نیز آزمایش کنند. در مطالعات جوندگان، کاهش قابل توجهی در تعداد میتوکندری مشاهده‌شد که نشان می‌دهد یک فرایند بازیافت سلولی قوی در حال وقوع بوده‌است. موش‌های پیرتر که در حدود دو سال سن داشتند، استقامت بیشتری را در دوندگی نسبت به موش‌های دیگر همسن خود نشان دادند.

میوه انار خود حاوی این مولکول خارق العاده نیست، بلکه دارای مولکولی است که نقش پیش‌ساز را ایفا می‌کند. این مولکول توسط میکروب‌های ساکن در روده به urolithin A تبدیل شده و به همین دلیل ، مقدار تولید urolithin به طور گسترده‌ای متفاوت است. رویکرد دانشمندان EPFL، بستر جدید را برای مبارزه با انحطاط عضلانی که با بالا رفتن سن اتفاق می‌افتد فراهم کرده است. این بستر به احتمال زیاد برای مبارزه با سایر بیماری‌های مرتبط با پیری نیز مفید خواهد بود.


26 تیر 1395 / تعداد نمایش : 2667