متن کامل خبر


 
اصلی ترین وظیفه معاونت پژوهشی و فناوری تسهیل فرایندهای پژوهش است

خلاصه خبر: معاون پژوهشی و فناوری در مراسم بزرگداشت هفته پژوهش که 23 آذرماه به صورت نیمه حضوری در سالن اجتماعات شهید چمران دانشگاه برگزار شد، ضمن تشریح وظایف معاونت پژوهشی بر ایجاد هم افزایی بیشتر برای اثربخشی رویکردهای پژوهشی تأکید کرد.

دکتر امیر عبداله زاده معاون پژوهشی و فناوری ضمن تبریک به پژوهشگران و فناوران دانشگاه در تشریح اهمیت جایگاه و اثربخشی پژوهش به بیانات مقام معظم رهبری اشاره کرده و گفت: مقام معظم رهبری اهداف پژوهش را در یک جمله بیان کردند. ایشان فرمودند: 'هدف پژوهش دو مورد است. یکی رسیدن به مرجعیت علمی و حضور در جمع سرآمدان پژوهش و فناوری و هدف دوم از پژوهش حل مسائل کنونی و آینده کشور است.: این اهداف را باید به عنوان یک سند بالادستی و نقشه راه، سرلوحه فعالیت های خود قرار دهیم. هدف از پژوهش تولید علم نافع و رفع مشکلات کشور است.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا پژوهش برای دانشگاه های معتبر بسیار مهم است؟ اظهار داشت: تنها راه تولید دانش، پژوهش است و از سویی مهم ترین رکن تعالی،رشد و توسعه قدرت یک کشور، دانش است. اینجاست که اهمیت و جایگاه پژوهش مشخص می شود و همین پژوهش و دستاوردهای پژوهشی است که دانشگاه های معتبر را از دانشگاه های غیر معتبر، متمایز می کند.
دکتر عبداله زاده در خصوص معیارهای موفقیت در پژوهش گفت: برای اینکه مطمئن باشیم در زمینه پژوهش موفق بوده ایم، معیارهایی وجود دارد. بسیاری از دانشگاه ها برای اثبات موفقیت خود در امر پژوهش به جای اینکه به مأموریت ها و جایگاه خود بیاندیشند به رتبه بندی های عمومی با معیارهای ساده سازی شده بیرونی تکیه می کنند. این در حالی است که شرایط دانشگاه ها در داخل با دانشگاه های خارجی و همچنین شرایط دانشگاه های مختلف در کشورمان با یکدیگر تفاوت های بسیار دارد. برای دانشگاه های مختلف نمی توان یک فرمول واحد در نظر گرفت.
وی در ادامه به تشریح وظایف معاونت پژوهشی پرداخت و خاطر نشان کرد: ما در معاونت پژوهشی در درجه اول باید از فرصت ها و مأموریت های خود در امر پژوهش بیگانه نشویم. تسهیل فرایندهای پژوهشی، استفاده بهینه از امکانات موجود و تلاش برای افزایش امکانات و تخصیص بهینه آنها از وظایف معاونت پژوهشی است. اما می توان گفت که اصلی ترین وظیفه این معاونت تسهیل فرایندهای پژوهش است.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه تأکید کرد: برای اثربخشی رویکردهای پژوهشی باید همه کمک کنند. هیأت رئیسه دانشگاه، دفتر نظارت و ارزیابی عملکرد، معاونت های پژوهشی و آموزشی دانشکده ها، گروه های تخصصی و تمامی اعضای هیأت علمی و دانشجویان تحت راهنمایی آنها باید برای دست یابی به اهداف پژوهشی دانشگاه به یکدیگر کمک کنند.
دکتر عبداله زاده با اشاره به شرایط حال حاضر کشور گفت: ما در حال حاضر در شرایط خاصی هستیم. وجود تحریم ها، کمبود بودجه و مشکلات وجود دارد اما از سویی می دانیم که بهترین تحولات در سازمان ها با تبدیل کردن تهدید ها به فرصت ها، ایجاد می شود. با فراهم آوردن فضای هم افزایی می توان به رویکردهای خوبی برای افزایش اثربخشی پژوهش دست یافت.
وی در پایان بر اهمیت همکاری و یکپارچگی پژوهش و آموزش تأکید کرد و افزود: پژوهش و آموزش مانند دو بال که برای پرواز یک پرونده ضروری است، هستند. آموزش و پژوهش به خصوص در دانشگاه تحصیلات تکمیلی نیاز به هم افزایی بیشتر دارند.


28 آذر 1400 / تعداد نمایش : 2804