خدمات کتابداری


 

هدف هر کتابخانه از گردآوری و سازمان دهی منابع، ارائه خدمات به کاربران است. بخش عمده ای از این خدمات به عهده گروه خدمات کتابداری می باشد. این گروه متشکل از بخش های امانت و مرجع می باشد.

bullet بخش امانت

در این بخش مخزن کتب امانی فارسی و لاتین قرار دارد و اعضای کتابخانه می توانند پس از امانت این کتب، آنها را در خارج از کتابخانه نیز مطالعه نمایند. پذیرش عضویت در کتابخانه مرکزی و ارایه خدمات امانت کتب غیرمرجع به عهده این بخش می باشد. این بخش مسئولیت ثبت نام اعضای کتابخانه را به عهده دارد. ثبت نام اولیه اعضا بر اساس اطلاعات آموزش بدون نیاز به حضور عضو، صورت می گیرد. برای فعال سازی نهایی عضویت، ایمیلی که به طور مرتب مورد استفاده قرار می گیرد وارد نمایید.
اعضای کتابخانه می تواند از طریق شماره عضویت (شماره دانشجویی) و کلمه عبور به طور الکترونیکی کتب مورد نیاز خویش را تمدید و یا رزرو نمایند.

bullet بخش مرجع

منابع موجود در این بخش عبارتند از :
1. کتب مرجع شامل دائره المعارف ها، استانداردها، واژه نامه ها و ....
2. مراجع الکترونیکی مانند نرم افزارهای نور، درج، بریتانیکا و ....
منابع فوق امانت داده نمی شوند ولی طبق مقررات مربوط امکان نسخه برداری از آنها وجود دارد.

بخش مرجع

بخش مرجع پاسخگوی انواع سوالات ارجاعی، واقعیت خواه، موضوعی و پژوهش طلب مراجعان به بخش است و در زمینه هایی نظیر آموزش کاربران در استفاده از منابع مرجع و یافتن اطلاعات مورد نظر، نرم افزارهای کتابخانه، گوگل اسکولار و دیگر مراکز اطلاعاتی مانند ایرانداک، مرکز منطقه ای شیراز و موتورهای جستجو جهت بیان سوال و جستجو، راهنمایی‌ها و آموزش‌های لازم صورت می‌گیرد. همچنین انجام خدمات مرجع از طریق تلفن، چت و پست الکترونیکی امکان‌پذیر است.